Далиборка „пожурује“ Дритана: Вријеме не ради у корист оних који преговарају о мањинској влади

Према њеним ријечима, Грађански покрет УРА мора да уради све што је у њеној моћи да преговоре што брже оконча и да се уђе у формирање нове владе

Далиборка Уљаревић
Далиборка Уљаревић

Извршна директорица подгоричког Центра за грађанско образовање, Далиборка Уљаревић, оцијенила је у сриједу да “вријеме не ради у корист оних који преговарају о мањинској влади”, као и да та влада неће трајати дуже од годину дана.

„Оно што дефинитивно сада видимо је да вријеме не ради у корист оних који преговарају о мањинској влади“, рекла је Уљаревић у изјави за Глас Америке.

Највећу одговорност да не дође до дестабилизације и да се овај процес што лакше оконча, сматра, носи онај ко је покренуо иницијативу за смјену досадашње и формирање мањинске владе.

Према њеним ријечима, Грађански покрет УРА мора да уради све што је у њеној моћи да преговоре што брже оконча и да се уђе у формирање нове владе.

Уљаревић је рекла да одуговлачење са преговорима о новој влади “гура актере, који се са тим не слажу, да изражавају јавније свој протест”, наводећи да ту прије свега мисли на ДФ, “који се држао по страни”.

Она је оцијенила да ДФ сада има притисак да “јавније” изрази свој протест, како због оног што је дјеловање Демократа, тако и због свог бирачког тијела.

„Мислим да та влада неће трајати дуго и да је орочена од тренутка када је као идеја пласирана, у најдужој варијанти до сљедећих предсједничких избора, када би се могли објединити предсједнички и парламентарни избори или пак можда и раније, до краја године“, рекла је Уљаревић.

Извршна директорица ЦГО вјерује да се “прича о мањинској влади није промијенила, већ да ће само бити допуњена неким другим актерима”.

„Мој је утисак да смо сада ушли у комплексну фазу која је у црногорским условима врло комплексна, а то је кадрирање, јер је ту увијек много мање мјеста него претендената и видјецемо шта ће бити исход, врло брзо то мора да се рјешава“, сматра Уљаревић.

Евентуално повећање броја министарстава сматра “лошим”, јер би то, како је оцијенила, показало да је кључни начин дјеловања будуће владе заснован на партијском, а не на јавном интересу.

„Мислим да та влада неће трајати дуго и да је орочена од тренутка када је као идеја пласирана, у најдужој варијанти до сљедећих предсједничких избора, када би се могли објединити предсједнички И парламентарни избори или пак можда и раније, до краја године“, рекла је она.

„Цетиње не мора да утиче на договор на националном нивоу“
Коментаришући исход постизборних преговора на Цетињу, којим је СДП прекинула савезништво са Демократском партијом социјалиста Мила Ђукановића и окончала њену дугогодишњу владавину у том граду, она је навела да је комбинаторика након цетињских избора другачија у односу на пријашње стање јер се очекивало да дође до обједјињавања оних политичких снага које су у опозицији на државном нивоу.

„Ипак, ја томе не бих придавала толико значај који има у црногорској јавности, из простог разлога што није први, а неће бити ни посљедњи пут да на локалном нивоу имамо другачије облике сарадње од оних које имамо на националном нивоу, јер ту не пресудјују увијек односи према питањима ширег карактера него према локалним питањима и проблемима…“, рекла је она.

Уљаревић вјерује да исход постизборних преговора на Цетињу не мора да утиче на договор на националном нивоу, било да се односи на формирање нове владе или међусобним односима ДПС-а и СДП-а.

Према њеној оцјени, задатак нове Владе треба да буде да се смире постојеће тензије, а постојећа опасна поларизација сведе на мјеру која се може конзумирати.

„То не може преко ноћи да нестане, да се деблокира правосудни сустем кроз већину у Скупштини Црне Горе, а да се Влада и институције учине сервисом за грађана што данас у много чему нису“, рекла је и додала да је Влада Здравка Кривокапића успјела да тај дио затвори на начин да он не служи у цјелости грађанима, превасходно јер је ту ушло премного људи који не знају што је државна администрација и колико она, сама по себи, у свом генералном дјеловању, буде успорена.

Извор: Побједа

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest