Данијела Ђуровић кандидат за амбасадора у Мађарској

Информација о именовању Данијеле Ђуровић потврђена је за „Дан“ у Министарству вањских послова, уз напомену да би то требало да буде озваничено када буду окончане све неопходне процедуре за постављање амбасадора

Нови амбасадор Црне Горе у Мађарској требало би да буде Данијела Ђуровић, посланик Социјалистичке народне партије (СНП). Та инфромација потврђена је за „Дан“ у Министарству вањских послова, уз напомену да би именовање требало да буде озваничено када буду окончане све неопходне процедуре за постављање амбасадора.

Именовање нових амбасадора, међутим, одиграва се у веома сложеним политичким околностима. Наиме, сукоб Владе и предсједника државе Мила Ђукановића почео је након консултација гдје је разговарано о 18 кандидата Владе за амбасадоре Црне Горе од којих је 11 за Ђукановића било неприхватљиво. Истовремено, Ђукановић је позвао Владу да обустави или повуче захтјеве за агремане, а, порема неким информацијама, писао је званичницима једног броја држава тврдећи да црногорски кандидати немају његову подршку.

Из МВП су, међутим, питали како су из кабинета предсједника могли информисати надлежне органе земаља о наименовањима која, како тврде, нијесу ни разматрана на Влади и нијесу у формално-правној процедури.

Влада Црне Горе предложила је 18 кандидата за амбасадоре Црне Горе од којих је Ђукановић дао сагласаност за њих седам.Остављена могућност да се пошаљу специјални изасланици

Према Уставу Црне Горе, предсједник државе поставља и опозива амбасадоре и шефове других дипломатских представништава у иностранству, на предлог Владе и уз мишљење одбора Скупштине надлежног за међународне односе. Амбасадор ако добије агреман неке државе прије ступања на дужност тамо мора да покаже пуномоћја и акредитиве од предсједника.

Закон о вањским пословима Црне Горе оставља могућност да министар вањских послова постави специјалне изасланике у процедури која не захтијева усаглашавање са другим државним органима, укључујући и предсједника. Министар Ђорђе Радуловић искористио је ову могућност и одредио изасланике за Брисел и Загреб.

Министарство вањских послова Црне Горе саопштило је 22. јуна за РСЕ да се у овој фази комуникација у вези са наименовањима амбасадора одвија „у форми интерних докумената, између осталог, због заштите интегритета особа које се предлажу за дипломатске представнике, односно које су у процедури добијања агремана“.

Првенствено је ријеч о поштовању процедура између Црне Горе и земаља гдје се амбасадори акредитују.
– Из тих разлога, дипломатска пракса налаже да се информације не саопштавају јавно до тренутка реализације именовања, односно добијања агремана – саопштили су из МВП-а.

Како су рекли, важно је поштовати процедуре.

– Овдје је првенствено ријеч о поштовању процедура између Црне Горе и земаља гдје се амбасадори акредитују па би објављивање података представљало непоштовање земље пријема – наводе из МВП-а.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest