Дечији додатак примаће више од 36 000 малишана

Центри за социјални рад од 1. до 30. септембра одобрили су 36.121 захтјев за дјечји додатак и издали исти тај број решења чије је достављање почело путем Поште Црне Горе, саопштено је из Министарства финансија и социјалног старања (МФСС).

Фото: Envato

Из ресора на чијем је челу Милојко Спајић појаснили су да ако неко дијете не оствари право на октобарски дјечји додатак, чија се исплата очекује средином новембра, то значи да није испунило законске услове.

“У септембру је пријављено 36.121 дијете. Уколико неко дијете сада не оствари право на октобарски дјечји додатак, онда то значи да се не испуњавају услови прописани Законом о социјалној и дјечјој заштити. Родитељ, односно старатељ, опет може да поднесе пријаву те да, уз испуњење услова прописаних законом, оствари то право”, казали су из ресора финансија и социјалног старања.

“Уз то што је уведен додатак са мјесечним износом одпо 30 еура за сву дјецу до шест година, повећани су и износи за дјецу у стању социјалне потребе и то је мјесечно по 44,52 и 60 еура, а уколико су на редовном школовању примање имају до осамнаесте године. Подсјећамо да су у овој години обезбијеђени и бесплатни уџбеници за све основце”, наводе из МФСС-а.

Уз напомену да су се у септембру пријављивали они који су жељели да право на додатак за дијете остваре од 1. октобра, из МФСС-апојашњавајуда се пријаве могу достављати и даље, те да то није ограничено.

“С тим што пријављени у октобру, који испуњавају услове по закону, право на додатак стичу у новембру, а исплата је средином децембра. За захтјев поднијет у новембру право се стиче у децембру, итд. Разлика је у томе што родитељ и/старатељи кој и су поднијели захтјев у септембру остварују право од 1. октобра, а исплата додатка је средином новембра. Наш циљ је био да дјеца која имају право на дјечји додатак не изгубе ниједан мјесец и из тог разлога смо позивали да се захтјеви поднесу у септембру”, казали су из МФСС .

Једина разлика у односу на септембар је, како су казали, та што центри за социјални рад неће радити од седам до 18 сати радним данима и суботом од седам до 12 часова, што су увели као додатно радно вријеме у циљу смањења гужве и због очекиваног великог броја пријава, већ од седам до 15 часова.

Из МФСС-а подсјећају да су родитељи, односно старатељи, могли да бирају да ли исплату додатка желе преко Поште или банака, те да је плаћање провизије преузело МФСС. То значи да банке не би требало да провизију одбијају од износа корисницима.

Извор: Ин4С

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest