Деполитизација јавне управе: Владе се мијењају, али се умјесто струке пита политика

Све партије у Црној Гори залажу се за деполитизацију јавне управе, али само у теорији. У пракси, проценти, а не стручност, одлучују ко ће бити на челу државних предузећа. Из Центра за демократску транзицију поручују да партијским запошљавањем губе грађани, јер нечија плата не може бити оправдање за штету која се наноси држави. Из ГП УРА истичу да деполитизација неће бити лака, док из опозиције подсјећају премијера на обећање из експозеа, да ће се борити против партијског кадрирања.

Фото: Влада Црне Горе

Кадровска питања поводом којих се посљедњих дана дигла прашина, нашла су се на јучерашњој сједници Владе. Премијер Дритан Абазовић изнио је више рјешења, а неким предлозима успротивио се потпредсједник Рашко Коњевић.

“Ја лично нећу гласати за ово. За договор јесам, али да кондуктер и угоститељ, уз дужно поштовање, не би требало да буду представници државног капитала”, казао је Коњевић.

“То што неко жели да је неко завршио факс, па зато зна да ради посао, свједоци смо да то није тачно и исто тако неки људи који нијесу имали прилику из неког разлога могу бити успјешни иако су кондуктери или угоститељи”, казао је Абазовић.

Опречна мишљења нијесу прекинула преговоре о расподјели челних функција у државним предузећима. Владе се мијењају, али пракса остаје да се умјесто струке пита политика, односно партије, тврди Биљана Паповић из Центра за демократску транзицију.

“Пракса показује да партије на власти ово виде као једну врсту награде за своје активисте, па тиме што ће их поставити у Одборе директора у одређена државна предузећа, они их награђују за неки партијски активизам. Та пракса је погрешна, јер утиче и на сам рад државних предузећа”, казала је Паповић.

Паповићева потцртава да штету од партијског запошљавања трпи држава, а у крајњем и сами грађани.

“Ми смо у претходном периоду имали један велики талас запошљавања великог броја људи у овим предузећима и то је негативно утицало и на пословни резултат, јер људи који нису стручни не могу остварити добар пословни резултат, нити ми то можемо очекивати”, додала је Паповић.

Новинарка ТВЦГ питала је и посланике за коментар. Из ГП УРА поручују да се ендемски обичај партијског запошљавања тешко може искоријенити, јер је, кажу, од Црне Горе направљена држава у којој је највећа фабрика јавни сектор.

У опозицији сматрају да ће партијска кадрирања у наредном периоду јасније показати ко је суштински на власти.

“Захваљујући њему ви сте све ове деценије за нама могли да купујете власт. Шта се догађа сада, кад нема монопола једне политичке партије? Сада видимо да се тај модел преселио и прелио на све партије и због тога је ово опасна и обесхрабрујућа ситуација”, казала је Божена Јелушић Из ГП УРА.

“Подсјетићу да је Абазовић у свом експозеу најавио борбу против партијског запошљавања, а видимо да се у пракси дешава нешто потпуно супротно. Црној Гори потребан је ресет у смислу деполитизације, јачања институција, то је нешто и што ЕУ тражи од нас”, казао је Никола Бајчетић из ПзП-а.

Осим именовања у државним предузећима, Влада је планирала да запосли још 661 службеника.

Црна Гора свако мало нађе се на раскрсници, гдје има могућност да крене новим путем или настави са партијским запошљавањем. Утабаним стазама је увијек лакше ићи, а како сада ствари стоје, нашим политичарима се тај курс не мијења.

Извор: Портал РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest