Ђукановић чека мишљење, неће расправу

НЕЋЕ ПРИСУСТВОВАТИ ДАНАШЊОЈ СЈЕДНИЦИ ОДБОРА ЗА МЕЂУНАРОДНЕ ОДНОСЕ
Ђукановић чека мишљење, неће расправу
Лекић сазвао расправу након што је Ђукановић одбио да потпише указе о опозиву изванредних и опуномоћених амбасадора на резидентној основи и затражио да о томе Одбор достави мишљење


Неће да се повинују одлукама МВП: Дарко Пајовић и Миодраг Влаховић, Фото: Филип Рогановић

Иако је тражио мишљење Одбора за међународне односе и исељенике о опозиву изванредних и опуномоћених амбасадора на резидентној основи, предсједник државе Мило Ђукановић неће доћи на сједницу тог скупштинског тијела на којој ће се водити расправа управо о тој теми.

Савјетница за сарадњу са државним органима Наташа Пешић је јуче саопштила да Пословник Скупштине прописује да у раду одбора, по позиву, могу учествовати представници Владе, представници научних и стручних институција, других правних лица и невладиних организација, као и поједини стручни и научни радници, без права одлучивања.

“Предсједник дјелује у складу с Уставом и законом, и неће присуствовати сједници Одбора”, казала је Пешић.

Сједници ће присуствовати потпредсједник Владе Дритан Абазовић и министар иностраних послова Ђорђе Радуловић, које је предсједник Одбора Миодраг Лекић такође позвао.

Он је сазвао расправу након што је Ђукановић одбио да потпише указе о опозиву изванредних и опуномоћених амбасадора на резидентној основи и затражио да о томе Одбор достави мишљење.

Лекић прије изјашњења Одбора којим руководи, тражи појашњење какав је договор постигнут 26. јануара, када су се поводом опозива амбасадора, састали Ђукановић, Радуловић и Абазовић.

Састанак у јануару су иницирао је Радуловић, након што је Ђукановић одбио да потпише опозив седам амбасадора јер, како је навео, „тај предлог му је достављен без ваљаног образложења“.

Предсједник Одбора ће тражити информацију какав договор је постигнут 26. јануара: Миодраг Лекић и Дритан Абазовић

Министар вањских послова Ђорђе Радуловић је предложио опозив за седам амбасадора, што је Влада средином децембра 2020. прихватила.

Опозвани су амбасадор из Кине Дарко Пајовић, Ватикана Миодраг Влаховић, Босне и Херцеговине Обрад Станишић, Италије Сања Влаховић, Нјемачке Вера Кулиш, Србије Тарзан Милошевић и Уједињених Арапских Емирата Душанка Јекнић. “Вијестима” је из Министарства одговорено да се до рока који им је дат – 15.фебруара у Црну Гору вратило троје опозваних амбасадора – Душанка Јекнић, Обрад Мишо Станишић и Тарзан Милошевић. Они су имали инструкције да дођу на амбасадорске консултације.

Истакли су да се позиву Министарства нису одазвали амбасадори Вера Кулиш, Сања Влаховић, Миодраг Влаховић и Дарко Пајовић.

Влада је дала тражила да опозвани амбасадори заврше све обавезе у земљама пријема до средине фебруара. Та инструкција упућена је 18. децембра прошле године и амбасадорима је наложено да предају дужност, а да ће опозив формално ступити на снагу потписом предсједника.

“С тим у вези, од амбасадора који нису дошли на консултације, амбасадорке Кулиш и Влаховић су извршиле примопредају дужности и завршиле све потребне процедуре”, саопштено је из МВП.

Из Министарства је саопштено да су у свим дипломатско-конзуларним представништвима у којима су амбасадори опозвани, одређени привремени отправници послова, који ће руководити радом амбасада до именовања нових амбасадора:

“Министарство је, сходно међународним прописима и дипломатској пракси, о наведеној одлуци обавијестило земље пријема”.

Вијестима” је у МВП потврђено да је опозвани амбасадор Црне Горе у Ватикану Миодраг Влаховић замијенио браву на вратима амбасаде, док опозвани амбасадор у Кини Дарко Пајовић још увијек није вратио печат и картицу за плаћање.

Из Министарства су саопштили да Пајовић није поступио у складу са инструкцијом Министарства вањских послова, којом је наложено да преда дужност до 15. фебруара, нити је информисао Министарство о томе, већ је у свом посједу задржао кључеве амбасаде, печат и службено возило. Пајовић је раније саопштио медијима да су “двојица дипломата запослених у амбасади у Кини, претресали канцеларије тражећи службени печат и документа”.

“Нико од дипломата у амбасади Црне Горе у НР Кини… није претресао просторије, нити његове приватне ствари, осим ако амбасадор не сматра да су печат амбасаде, кључеви просторија дипломатско-конзуларног представништва и службено возило његова лична својина”.

Из МПВ је саопштено да је, када је провјерено и примијећено да нема печата у амбасади, привремени отправник послова о томе информисао Министарство и још једном затражио од амбасадора да поступи сходно инструкцији.

“Оваквим понашањем амбасадора Пајовића, који одбија да се врати у Црну Гору, само се… покушава додатно компромитовати држава и њена дипломатска служба”, саопштено је из МВП-а.

Пајовић је јуче у реаговању саопштио да су “сва службена акта, кључеви, печат и банковне картице, које иначе никада нису употријебљене, налазе у просторијама амбасаде”.

Саговорник “Вијести” објансио је да у оваквим случајевима отправници послова преузимају послове у амбасади, док за амбасадоре који су одбили да послушају МВП слиједи одговорност.

Отправници послова у оваквим случајевима могу замијенити браве, док амбасадори после првог марта у земљама у којима су били на функцији, могу бити само цивилна лица.

Министарство је 16. фебруара свим опозваним амбасадорима онемогућило приступ амбасадама, и обуставило њихово финансирање.

Опозвани амбасадори станове могу да користе до отказног рока, а није им дозвољено да даље користе било каква средства којима располаже МВП, попут службених аутомобила.

Савјетница предсједника Црне Горе за вањску политику Тамара Брајовић је недавно саопштила да се свако неразумијевање или нејасноћа у погледу инструкције рјешава на релацији амбасадор- Министарство, мимо јавности, наводећи да је очување угледа Црне Горе и достојанства дипломатске професије заједнички интерес.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest