Ђукановић: Пројекти из области енергетике да буду од националног интереса

Администрација треба да инвестиционе пројекте из области енергетике прогласи пројектима од националног интереса, рекао је предсједник Одбора директора ЕПЦГ Милутин Ђукановић. Он је то навео у емсији “Оквир” на ТВЦГ, чија је тема била каква нас то јесен и зима очекују.

Гости су Владимир Јоковић, потпредсједник Владе и министар пољопривреде, Горан Ђуровић, министар економског развоја и туризма, те Милутин Ђукановић, предсједник Одбора директора ЕПЦГ. Путем Скајпа укључио се Владимир Глигоров, сарадник бечког Института за међународне економске студије.

Ђуровић је рекао да је ниво гдје се одржала цијена струје велики успјех. Друге земље су, како каже, имале раст и по 200 одсто. Навео је да су правила у неким европским државама веома ригорозна.

Министар је рекао да медији треба да дају допринос и не траумирају људе. Довољно је, каже он, тога било кад је почела епидемија короне.

“Не очекује се несташица хране и горива, Влада чини све што може да будемо први у региону. Мислим да у томе успијевамо. Можемо толико колико можемо”, рекао је Ђуровић.

Он је, осврћући се на Отворени Балкан, рекао да још постоји Вишеградска група, и даље те земље имају заједничке интересе.

“Политика САД и Брисела подржава такве намјере. Као економиста, ја у томе преопзнајем интересе. Да ли има некких задњих намјера, ја не знам. Али знам да нико нас не сили у том, све од нас зависи. Као одговорна влада ми ћемо то питање анализирати али ја не мислим да треба да се затварамо. Тржише од 20 милиона је за нас шанса”, подвукао је Ђуровић.

Јоковић каже да као одговорна власт предузимају све мјере да заштите интересе грађана. Он наводи да су потребе Црне Горе око 20.000 пелета, а да су цијене значајно порсале.

“Цијене енормно расту али ћемо неко рјешење наћи. Можда је рјешење да се да наредне године неки попуст, пелет је нешто луксузније. Осам хиљада се у Црној Гори домаћинстава грије на пелет, преко 120 хиљада на дрва”, нагласио је Јоковић.

Он је нагласио да се мора разумјети да ко год уђе у тај посао, има трошкове.

“Форсирањем да нас чекају тешка јесен, зима, мислим да се подстиче психоза, људи онда хоће да продају. Пазите, још није почетак јула, дрва се могу набављати за гријање до краја јула”, рекао је Јоковић.

Он је рекао да би био срећан ако би цијена пелета била 250 еура, а у БиХ је рецимо,330 еура, с тим да су у тим земљама забранили извоз.

“Вјерујем да ћемо ту наћи неки баланс, осјетио сам разумијевање, можда буде цијена пелета 250, 260 еура”, казао је Јоковић.

Ђукановић је рекао да посљедња именовања Владе у вези челне структуре ЕПЦГ не показују ниста спеклатуларно. Он је рекао да је Одбор директор ЕПЦГ урадио добар посао у ранијем периоду.

“ЕПЦГ је прошле године остварила добит од 47 милиона еура, то је највећа добит у својој историји. Имамо попуст за све уредне платише, за потрошаче који имаму проблем с плаћањем увели смо плаћање на раде, трудимо се да поштујемо све и да изађемо свима у сусрет”, рекао је Ђукановић.

Он каже да је хидролошка ситуација једна од налошијих у посљедњих 50 година.

“Али ми смо доносили добре одлуке и направили добар инвестициони циклус”, рекао је Ђукановић.

Он наводи да је немогуће прогнозирати шта ће се дешавати на тржишту.

“Након дешавања у Украјини је раст евидентан. Црна Гора нема засад проблема са електричном енергијом, тешка срца то кажем, јер нема великих потрошача. То је срећа у несрећи. Администрација треба да инвестиционе пројекте из области енергетике прогласи пројектима од националног интереса”, казао је Ђукановић.

Глигоров је рекао да у Европи нема једнаке слике, ситуација није свугдје иста, али проблем генерално биће са гасом, и ту ће морати да се траже нека рјешења.

“Они који буду најбржи, који буду могли да се ставе најбрже у погон, имаће значај”, казао је Глигоров.

Он сматра да Отворени Балкан није тако велико питање као што се потеже.

“Основни проблем је да ли то може да успори придруживање ЕУ”, рекао је Глигоров.

Извор: Портал РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest