Ђукановићи се помињу у већини кључних афера – До кад ће тужилаштво да их штити

Афере чекају

Knežević
Мило, Ацо и Ана Ђукановић

Афере које су годинама откривали медији и НВО и подносили кривичне пријаве, углавном невладине организације, у највећем дијелу Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС), остајале су без судског епилога. Афере су се ређале, изазивале пажњу јавности, али, без судског епилога оне су биле само медијске сензације.

Најновије афере у Албанији“, Палерму, опет су покренуле „лавину“ о „минулом раду“ шефа државе и опозиционог ДПС-а Мила Ђукановића.

Некадашњи албански нафтни тајкун, Резарт Тачи, поменуо је црногорског предсједника Мила Ђукановића у случају сумњивих милионских исплата, о којима италијанска и албанска полиција воде истрагу.

Тачи се, како преносе албански медији, удружио са групом италијанских држављана ради трансфера око 20 милиона евра на рачуне албанских банака, како полиција у Италији не би блокирала тај новац. За операције међународних исплата новца, према транскрпитима Тачијевих прислушкиваних разговора, албански бизнисмен интервенисао је код Ђукановића.

И Милов бивши пријатељ и кум Ратко Кнежевић, казао да Милови партнери „држе“ Кумбор а Ацови Луштицу.

У свијетлу недавног објављивања Пандора папира, Кнежевић се осврнуо и на остале послове Ђукановића. Каже да се за сада ради само о гласинама, али да би амбициозан тужилац, каквог Црна Гора данас вјероватно нема, сваку од тих гласина требао провјерити.

„Невјероватно је да су партнери Ђукановића власници „Оne&Оnly“ у Херцег Новом, невјероватно је да су палестински бизнисмен Рашид и египатски бизнисмен Савирис партнери Ђукановићевог брата у Луштици, да је заступник интереса Катара, који је купио и намјеравао да купи још јако пуно земље у Црној Гори, сестра предсједника Ђукановића.

Невјероватно је да један београдски бизнисмен оптужује Ђукановића да је узео провизију за дозволу грандње хотела на острву Свети Марко, која се никада није остварила. Невјероватно је да подаци из истраге коју је спровела Комисија за заштиту интереса на њујоршкој берзи воде према његовој породици. За сада се, нажалост, није нашао неко озбиљан у тужилаштву и судству да то процесуира, што и није чудно када знамо да су оба под директном контролом ДПС-а и Мила Ђукановића“, истакао је Кнежевић у ексклузивном интервјуу за РТНК.

Нова парламентарна већина формирана након избора 30. августа 2020. године и Влада коју су изабрали 4. децембра, већ су требали да постојеће кривичне пријаве допуне новим чињеницама и реактивирају многе афере које годинама, тврде, чекају у фијокама тужилаштва.

„Загубљени“ у фиокама су предмети попут, „Телекома“, „Лименке“, „Листинга“, „Комбината алуминијума и гаранција“, „Клапа“, „Вардара“, „Боксита“, „Жељезаре“, „Снимак“, „Коверте“.

Тужилаштво мјесецима одбацује оптужбе да неселективно примјењују надлежности и за више предмета саопштава да су у фази истраге. Дио њих, за који постоји сумња да су државни буџет коштале више десетина милиона еура, налази се у процесу тужилачке истраге, док по појединим кривичним пријавама поступци још нису почели.

У петак, 12. новембра у Скупштини Црне Горе, скинут је посланички имунитет посланику ДПС-а Петру Ивановићу. На потезу је СДТ.

 „Абу Даби фонд“

Специјално државно тужилаштво (СДТ) истражује додјелу и реализацију кредита из Абу Даби фонда (АДФ) од априла 2019., скоро двије године, Ипак јавност је упозната са истрагом тек након преузимања министарстава и Инвестиционо-развојног фонда (ИРФ) од стране кадрова нове Владе, изабране 4.децембра, након промјене тродеценијске власти Демократске партије социјалиста (ДПС). АДФ је државна агенција Уједињених Арапских Емирата, са којим су 2015. године споразум о кредиту од 50 милиона долара потписали тадашњи министар пољопривреде и руралног развоја Петар Ивановић и предсједник одбора директора ИРФ Зоран Вукчевић, обојица истакнути чланови ДПС-а.

Abu Dabi fond
Архива, Фото: РТЦГ

Истрага је инцирана о подјели дијела тог кредита у износу од 23 милиона долара, које је Министарство пољопривреде додијелило за девет црногорских фирми. СДТ истражује да ли су средства ненамјенски трошена и да ли су давањем државних гаранција (за кредите) наступиле штете по буџет. Више особа саслушано је 4. и 5. фебруара у СДТ-у, укључујући Зорана Вукчевића и Петара Ивановића који је посланик у Скупштини Црне Горе и савјетник за економска питања предсједника државе Мила Ђукановића.

Министар пољопривреде у новој Влади Александар Стијовић изјавио је да се не зна који Одбор је одобравао кредите, што конкретно стоји у гаранцији Владе за овај кредит, да ли Влада обезбјеђује гаранције у еурима, иако су кредити у доларима. До сада је, према његовим ријечима, „повучено“ 26,9 милиона кредита из АДФ.

Како је саопштио, за траншу од 14,5 милиона долара постоје папири из 2017, а потписана је од бившег министра пољопривреде Милутина Симовића, такође члана ДПС-а, а пренос средстава је извршен преко специјалног рачуна отвореног код Прве банке, чији је већински власник Александар Ацо Ђукановић, брат црногорског предсједника Мила Ђукановића.

Он је додао да Министарство финансија није отворило тај специјални рачун и да га нема у њиховом систему, а да је АДФ вршио директна плаћања на њега, чиме је избјегнут комплетан систем државних плаћања.

У Специјалном државном тужилаштву у Подгорици саслушан је власник компаније Вектра Драган Брковић, у вези са случајем додјеле кредита из Абу Даби фонда. Фирма Вектра Јакић добила је три милиона долара иако је у тренутку добијања кредита била велики порески дужник и у стечају. Споран је и залог те фирме, због чега је могуће да ће кредит враћати држава.

 „Плантаже“

СДТ је формирао предмет о „Плантажама“ у оквиру којег ће испитати да ли је у поступању челника компаније било кривичних дјела. Доласком нове власти, промијењен је менаџмент у „Плантажама“ и констатован је дуг од 38 милиона еура. Без подршке Владе од најмање пет милиона еура, компанији пријети банкрот.

Годинама уназад се спекулисало да се у „Плантажама“ спроводило партијско запошљавање, да су надуваване зараде менаџмента и неуспјешни и скупи пројекти, а да је све то довело компанију у тешку финансијску ситуацију.

„Телеком“

Афера из 2005. године кад је тадашња државна компанија продата Мађар телекому. Афера Телеком је настала када су амерички истражни органи утврдили да су приликом продаје црногорског Телекома са преко седам милиона еура подмићена најмање два црногорска функицонера и адвокатица, сестра тада највишег владиног функционера. У овој формулацији су била препозната адвокатица Ана Ђукановић сестра садашњег предсједника Црне Горе.

Оптужница је подигнута против Олега Обрадовића и Миодрага Ивановића, а Специјално тужилаштво је 2019. године констатовало да у радњама адвокатице Ђукановић нема основане сумње да је извршено кривично дјело. Против Обрадовића и Ивановића судски процес је у току.

„Комбинат алуминијума“ (КАП)

Гаранције за КАП су под истрагом Специјалног тужилаштва које је саопштило да се прикупља потребна документација и подаци од надлежних државних органа, те су ангажовани судски вјештаци економско-финансијске струке. 2013. године, Мађарска ОТП и руска ВТ банка активирале су гаранције црногорске Владе дате за кредит КАП, вриједне 102 милиона еура.

Претходно је Влада је 2010. године дала гаранције КАП-у за 132 милиона еура, колико ја фабрика алуминијума позајмила од три кредитора. Сувласник КАП-а је тада био руски олигарх Олег Дерипаска. Никада није откривено зашто је Влада гарантовала задужење компаније коју је претходно приватизовала.

 „Лименка“

Предмет се налази код Основног тужилаштва у Подгорици. Афера се односи на око 10 милиона еура које је држава, на име одштете, исплатила Ацу Ђукановићу брату предсједника Црне Горе Мила Ђукановића. Ацо Ђукановић закупио земљиште у Подгорици на којем се налази зграда полиције 2008. године.

Три године касније држава није извршила своју обавезу и иселила зграду полиције, због чега је Ацо Ђукановић тужио државу и пресудом Врховног суда добио одштету од преко 10 милиона еура.

 „Боксити – Цетиње“

Специјално тужилаштво припрема оптужнице против више лица, међу којима су и државни службеници, због сумње да су 2006. године утицали да фирма „Боксити-Цетиње“, противзаконито добије концесију за вађење бијелог боксита, чиме је држава оштећена за око 200.000 еура.

„Пиреус банка“ и кастоди рачуни, у фази су извиђаја Специјалног тужилаштва и прикупљени су одређени подаци и документација путем међународне правне помоћи. Ради се о афери коју је иницирао одбјегли бизнисмен Душко Кнежевић који је, док је био под потјерницом, саопштио да је жирирао за први легални милион садашњег предсједника Црне Горе Мила Ђукановића код грчке Пиреус банке, писала је Слободна Европа.

„ХТП Бока“

Специјално државно тужилаштво испитује да ли држава је оштећена током некадашњег државног Хотелско-туристичко предузећа (ХТП) „Бока“ бизнисмену Драгану Брковићу, блиском пријатељу црногорског предсједника.

Приватизација је обављена прије 14 година, када је за скоро 60% акција Брковић требало да плати 22 милиона еура уз обавезу да у наредне три године инвестира још 50 милиона еура. Сумња се да је држава у овом послу оштећена за око 50 милиона еура.

 „Коверта“

Афера, коју је ексклузивно објавио портал ИН4С, изазвала је „политички земљотрес, али је већ више од двије године под истрагом Специјалног тужилаштва.

У средишту афере је тадашњи високи функционер ДПС-а Славољуб Стијеповић. Њега је тајно снимио бизнисмен Душко Кнежевић у тренутку предаје скоро 100.000 еура у коверти, за финансирање кампање ДПС-а Мила Ђукановића. Након што је бизнисмен Душко Кнежевић осумњичен за прање новца, утају пореза и друга кривична дјела, он је тврдио да је годинама финансирао изборну кампању ДПС-а.

Вијеће подгоричког Вишег суда, тек је из трећег пута, у септембру ове године, потврдило оптужницу против бившег градоначелника Подгорице Славољуба Мига Стијеповић. Он се терети оптужницом Специјалног државно тужилаштво, коју заступа државна тужитељка Лидија Вукчевић, за прање новца у саизвршилаштву.

Migo, koverta
Душко Кнежевић, Славољуб Стијеповић, Мило Ђукановић

„Камп Златица“

Афера из 2011. године када је Влада најприје продала бизнисмену Жарку Бурићу камп-хотел Златица и још два хотела у Подгорици за 4,7 милиона еура, а затим Влада откупила од истог бизнисмена камп хотел Златица за 8,3 милиона еура. Овај случај је 2017. године био под истрагом Специјалног државног тужилаштва, али није познат његов коначан епилог.

IN4S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest