Ђурановић оптужила Бјековића: „Рекао ми је да у извјештају за Цетиње нема потребе да помињем паљење гума“

Докторка тврди и да им је Бјековић рекао да су „он и други људи битни у држави“ сматрали да митрополита Јоаникија треба устоличити у Подгорици, али да су званичници Српске православне цркве „направили највећу грешку“ одлуком да се то учини на Цетињу.

Фото: Поглед

Докторка Сандра Ђурановић тврди да је Омбудсман Синиша Бјековић од ње тражио да сачини извјештај о употреби хемијских средстава током протеста на Цетињу 5. септембра, али да у том документу не помиње како је на здравље грађана могао утицати дим гума које су запалили демонстранти.

То пише у службеној забиљешци коју је сачинила након што је Омбудсману послала стручног мишљење тражено од ње, као јединог клиничког токсиколога у Црној Гори.

Тај документ сачињен 17. јуна предала је директору Управе полиције Зорану Брђанину.

Истакла је и да је у канцеларији Омбудсмана пошла почетком априла, на позив замјенице Заштитника Мирјане Радовић, која је замолила да сачини стручно мишљење о раду полиције и могућој прекомјерној примјени хемијских средстава 4. и 5. септембра 2021. године, током протеста против устоличења митрополита црногорско-приморског Јоаникија.

Поглед.ме

Ђурановић појашњава да је након пар дана од њих добила и документацију на основу које је то требала да уради, али и да су састанак са Бјековићем имали 13. јуна.

Наводно, тада јој је, у просторијама канцеларије Омбудсмана, Бјековић рекао да је одбио понуду америчке и британске амбасаде – да стручно мишљење дају експерти са стране „јер је сазнао да то могу урадити Данијела Шуковић и др Ђурановић“.

„Разговор је почео око мишљења Данијеле Шуковић, специјалисте токсиколошке хемије. Међутим, чињеница је да нико није захтјевао мјерење квалитета ваздуха на Цетињу тих дана, ни прије, а ни након инцидента. Госпођа Шуковић је рекла да она и не може сачинити адекватан налаз и дати мишљење. Након тога, господин Бјековић се обратио мени… Изјавио је да је и он хтио да дође у Општину Цетиње и да се лично увјери шта се тамо дешава, тј. да ли полиција користи силу за растјеривање демостраната. Посебно је више пута у разговору истакао да су то биле мирне демонстрације и да је полиција сигурно угрозила здравље грађана који су тада били на Цетињу. Навео је да има снимке који су му прослијеђени, а нису били доступни у медијима – о начину поступања полиције“, пише у забиљешци.

Ђурановић оптужила је Бјековића да јој је рекао да нема потребе да у извјештају помиње паљење гума, и то након што му је она стручно објаснила да је то више могло да угрози здравље људи од сузаваца.

Тврди и да им је тада рекао да су „он и други људи битни у држави“ сматрали да митрополита Јоаникија треба устоличити у Подгорици, али да су званичници Српске православне цркве „направили највећу грешку“ одлуком да се то учини у Подгорици.

„На моју констатацију да је паљење гума могло више да угрози здравље људи тог дана, а посебно заједно, у синергији са сузавцем, господин Бјековић је рекао да су гуме паљене касније, а први сузавац испаљен око 6 сати и да то нема потребе да спомињем у извјештају, јер то није битно, а и да је било након бацања сузавца. Међутим сузавац се бацао од стране припадника полиције у период од око 6 до 10.10 сати, а паљење гума око 7.45 до 8.15 сати. Токсични ефекат гума временски дуже траје од сузавца, а у овом случају поклапа се и вријеме коришћења оба средства. Тада ми је рекао да налаз који дајем није вјештачење, него стручно мишљење и да нема разлога да детаљишем и помињем друге запаљиве материје, јер мој налаз треба да се односи на рад полиције. Рекла сам му да нисам званични судски вјештак из моје струке, а он је одговорио да, с обзиром да сам једини клинички токсиколог у држави, налаз могу слободно написати“, написала је Ђурановић у службеној забиљешци коју је предала Брђанину 17. јуна.

Десетак дана касније, Ђурановић је у Институту за јавно здравље, у ком и ради, пријетио колега Јовица Обрадовић, који јој је прислонио пиштољ на стомак и тражио од ње да му не дира предсједника државе Мила Ђукановића.

Након што је судија за истрагу Обрадовића пустио да се брани са слободе, Ђурановић је најавила да ће помоћ потражити од америчке амбасаде.

Данас је у изјави за РТЦГ рекла да јој је полиција савјетовала да се повуче из Подгорице, ради своје и сигурности породице.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest