Ђуровић: У сриједу стартује портал за подршку малим и средњим предузећима

Према његовим ријечима, већ одавно постоји повратна информација од привреде да је један овакав сајт пријеко потребан

Министарство економског развоја и туризма пустиће у сриједу портал намијењен микро, малим и средњим предузећима, путем којег ће на једноставан начин моћи да се упознају са подршком и подстицајима државе и локалних самоуправа, саопштио је ресорни министар Горан Ђуровић.

Препознајући важност микро, малих и средњих предузећа у контексту будућег развоја црногорске привреде и побољшања животног стандарда, Министарство и Европска банка за обнову и развој (ЕБРД), уз финансијску подршку Европске уније (ЕУ), креирали су јединствену контактну тачку за предузећа – САП портал.

Портал www.biznis.gov.me је финансијски подржан од ЕУ кроз Иинструмент претприступне подршке ИПА 2014-2020.

Ђуровић је агенцији Мина-бусинесс казао да је до сада било доста компликовано да један послодавац из сфере микро, малог, средњег, али и великог бизниса, посједује све информације о евентуалним подстицајима и подршци коју држава даје.

 – Ја као неко ко долази из сфере бизниса то добро знам, да то баш и није било прегледно и транспарентно. Поготово када крећете у одређени бизнис, ваше могућности су ограничене, ви се тек упознајете са неком процедуром и немате баш сва сазнања о томе на који начин држава може да вам помогне, рекао је Ђуровић.

Према његовим ријечима, већ одавно постоји повратна информација од привреде да је један овакав сајт пријеко потребан.

На ту потребу су, како је навео Ђуровић, указивали сви, као и удружења послодаваца, јер живимо у ери дигитализације, када је неопходно да на мобилном телефону можемо да нађемо врло брзо информацију.

 – Сходно томе, донијели смо одлуку да кренемо у овај процес, који ће бити проширен и обједињен са локалним самоуправама. Ја сам сигуран да ће дати једну нову, квалитетну вриједност, као и могућност за лакше налажење информација свим микро, малим и средњим предузећима, сматра Ђуровић.

Он је објаснио да ће се на сајту наћи Програм за унапређење конкурентности привреде за ову годину, вриједан четири милиона еура, који има укупно осам програмских линија финансијске и нефинансијке подршке.

 – На порталу ће се наћи Програм за промоцију и развој занатства у укупном износу 200 хиљада еура, као и Програм за развој прерађивачке индустрије у укупном износу од милион ЕУР. Додатно, наћи ће се и Програм за подстицај иновација, директно усмјеравање ка Фонду за иновације који спроводи те програме“, додао је Ђуровић.

Биће омогућено и аплицирање за програм савјетодавне подршке који спорводи ЕБРД.

Портал ће се ускоро обогатити и другим програмима подршке и подстицајима укључујући и оне које долазе са нивоа локалних самоуправа.

Циљ је, како је објаснио Ђуровић, да се ускоро све обједини и да на једном мјесту постоје сви подстицаји које држава и општине дају.

 – Тако на примјер, ако хоћете да отворите или покренете неки бизнис, или већ имате неки бизнис а желите неки подстицај, а долазите из Подгорице, Бара или Никшића, ви ћете моћи да се на једноставан начин, који штеди вријеме предузетника, информишете шта је то што вам држава и општина нуде и аутоматски да знате да ли можете да се уклопите у тај подстицај или не можете, саопштио је Ђуровић.

Он је казао да је сигуран да бројне компаније које су могле да искорите неки од ових подстицаја у протеклом периоду, нијесу знале да он постоји, и самим тим нијесу добиле шансу да учествују.

 – На овај начин ми користимо и промовишемо ове програме и подстицаје да би повећали њихову видљивост, како би сви послодавци били упућени шта је то што држава или оптштина може да им понуди, навео је Ђуровић.

Он је додао да живимо у ери дигитализације и да се све информације могу добити на један клик, да су брзе и да се стално ажурирају.

 – Ми морамо да пратимо те трендове. Администрација је по својој природи трома. Упоредите колики ће то бити бенефит за привредника када он не мора, рецимо, да долази из неког града у Подгорицу, па да куца на врата једног министарства, другог, трећег. Док скупи информације или добије повратну, он изгуби вољу за тим подстицајем. На овај начин ће из канцеларије или куће моћи да на свом телефону, рачунару или таблету добије све информације које су му потребне, објаснио је Ђуровић.

Поред тога, како је навео, моћи ће и да пошаље упит и добије адекватан одговор.

Ђуровић је додао да је многим микро, малим и средњим предузећима била потребна одређена доза помоћи да би прешли у већи ниво – микро у мала, мала у средња, средња у велика.

 – Ја сам сигуран да неки од ових подстицаја могу да допринесу томе да се пређе из мањег у већи ниво пословања, јер вам даје шансу да купите нову технологију, добијете помоћ за неку нову машину и да развијате бизнис идеју, што је веома значајно, закључио је Ђуровић.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest