ДРИ утврдила неправилности у раду ЗЗЗЦГ: Исплатили 264 хиљаде евра без адекватне документације

ДРИ је утврдила да Завод, на чијем је челу лани био Суљо Мустафић (БС), који од недавно не обавља ту функцију, није ускладио пословање са шест закона, двије уредбе и пет правилника

Бивши директор ЗЗЗЦГ, Суљо Мустафић, на Конгресу ДПС-а

Државна ревизорска институција (ДРИ) дала је Заводу за запошљавање (ЗЗЗЦГ) негативно мишљење на ревизију правилности и условно мишљење на финансијску ревизију за 2020. годину уз чак 37 препорука.

Због негативног мишљења и утврђених неправилности, ДРИ је коначан извјештај доставила Министарству економског развоја и скупштинском Одбору за рад, здравство и социјално старање на упознавање, пише Дан.

ДРИ је утврдила да Завод, на чијем је челу лани био Суљо Мустафић (БС), који од недавно не обавља ту функцију, није ускладио пословање са шест закона, двије уредбе и пет правилника.

Утврђено је да је Завод лани по основу неадекватне и непотпуне документације исплатио скоро 264 хиљаде евра.

“Завод је извршио исплате издатака по основу субвенција зарада лица са инвалидитетом у износу од 211.395 евра, учешћа у финансирању личних трошкова асистента (помагача у раду) лица са инвалидитетом у износу од 15.425 евра и уговорених исплата извођачима за реализацију програма у износу од 18.854 евра на основу непотпуне и неадекватне документације, док за исплате издатака у износу од 18.117 евра није презентирао документацију за њихово правдање”, утврдила је ДРИ у извјештају који је потписао члан сената Никола Н. Ковачевић.

Завод, како је утврдила врховна ревизија, није презентовао документацију на основу које је евидентирао вриједности 15 пословних простора у којима обавља своју дјелатност на територији Црне Горе, као ни за два објекта друге намјене и земљиште у Беранама и Бијелом Пољу.

Такође, Завод није презентовао посједовне листове за пословне просторе које користи у Бару, Будви, Тивту и Котору (хангар) и земљиште у Бијелом Пољу, док је за пословни простор у Андријевици утврђено да је уписан са теретом недостатка дозволе.

“Ревизијом је утврђено да је Завод на име увећања зарада по основу прековременог рада током 2020. године извршио исплате у нето износу од 17.409 евра, сходно рјешењима директора, за 95 запослених, при чему директор није доносио одлуке о увођењу прековременог рада и није обавјештавао инспектора рада о увођењу прековременог рада, што није у складу са одредбама члана 64 Закона о раду”, констатовано је у налазу.

ЗЗЗЦГ

Такође, увидом у презентоване уговоре о допунском раду, којим су исплаћене зараде у нето износу од 13.450 евра за 27 запослених, утврђено да у није прецизиран период за који се уговор закључује, да не садрже податке о радном времену, а престанак уговора је дефинисан даном исплате средстава, што није у складу са одредбама члана 202 Закона о раду.

ДРИ је утврдила и да су поједини послодавци остваривали субвенције зарада лица са инвалидитетом у износима на мјесечном нивоу за једно лице и до двије и по хиљаде евра, а увидом у документацију за поједине високе исплате субвенција по лицу, утврђено је да су поједина лица остваривала високе бруто зараде код послодавца, иако су покривала радна мјеста са ССС.

Утврђено је и да је субјект ревизи је за износ од 8.944 евра извршио дупла плаћања субвенција послодавцима, која су, сходно изјави овлашћеног лица субјекта ревизије, коригована наредним уплатама, преноси ЦдМ.

ДРИ је утврдила и да је Завод имао ненамјенска плаћања у износу од скоро 10 хиљада евра.

Додјела кредита без испуњавања услова

ДРИ је утврдила да Завод није донио интерни акт којим је прописана цјелокупна процедура додјеле кредита по иновираном програму самозапошљавања, вршења контроле и надзора инвестиција и намјенског утрошка средстава, као ни рад Централне комисије, иако се у пракси примјењују одређене процедуре.

“Увидом у презентирану документацију утврђено је да одређена правна лица којима је додијељен кредит сходно одлукама управног одбора, нијесу доставила све потребне доказе о испуњавању услова за додјелу кредитних средстава сходно конкурсу” констатовала је ДРИ.

Не правдају службена путовања

Увидом у благајничку документацију Централе Завода и подручних јединица, утврђено је да се уз путне налоге за правдање службених путовања у земљи не подносе извјештаји са службеног пута, да за трошкове превоза у укупном износу од 1.732 евра, нијесу прилагани одговарајући докази о висини трошкова превоза, да се путни налози не подносе у утврђеном року ради обрачуна путних трошкова, а дио налога за службено путовање није овјерен од стране овлашћеног лица.

Завод је на име увећања зарада по основу прековременог рада током 2020. године извршио исплате у нето износу од 17.409 евра, сходно рјешењима директора, за 95 запослених.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest