Дрскост и бахатост Вишег суда: Ослободили „крупну рибу“- Мига, а оптужили „ситне“ које су радиле по Ђукановићем налогу

Обустављање поступка против Стијеповића у случају афере „Коверат“ представља прворазредни скандал у режији црногорског правосудног система који вапи за апсолутним и темељним реформама

Мило Ђукановић и Миго Стијеповић

Вијеће Вишег суда у Подгорици, донијело је јуче рјешење којим се обуставља кривични поступак против бившег градоначелника Подгорице Славољуба Стијеповића, који је у афери „Коверта“ оптужен за прање новца у саизвршилаштву.

Одлуку је након разматрања оптужнице Специјалног државног тужилаштва (СДТ), донијело вијеће којим је предсједавао судија Радомир Ивановић, а чији су чланови Бранка Бошковић и Соња Цвјетићанин Огњеновић.

Истим рјешењем потврђена је оптужница против Душка Кнежевића због стварања криминалне организације, као и против Бранислава Тодоровића, Живка Шљиванчанина, Тамаре Крџић, Горана Грујовића и Томице Кнежевић, због истог кривичног дјела и због прања новца у саизвршилаштву.

Обустављање поступка против Стијеповића у случају афере „Коверат“ представља прворазредни скандал у режији црногорског правосудног система који вапи за апсолутним и темељним реформама, оцјена је саговорника портала ИН4С.

Поповић: Срамота за цјелокупно судство

Посланица Демократске Црне Горе Зденка Поповић казала је да је невјероватно да судство не може да докаже постојање кривичног дјела, иако смо сви ми својим очима видјели постојање кршења закона.

„Свакако, понашање судства је аларм за нас да са пријеко потребним реформама почнемо што прије, јер коруптивно понашање органа чија је сврха постојања да процесуира корупцију је просто незамисливо“, истиче Поповић за ИН4С.

Зденка Поповић

Свјесни смо, каже, упозорења које смо добијали од Европске Уније која се тичу ове афере и сигурно ће одлука о обустави поступка утицати на мишљење ЕУ о напредовању Црне Горе у области правосуђа, јер ово представља заиста лошу поруку о начину рада правосуђа.

„Самим тим, очекујемо подршку од ЕУ у процесу реформи и коначном ослобађању правосуђа од корупције и острашћеног дјеловања“, закључила је Поповић.

Ђуровић: Примјер заробљености правосуђа

Посланица Социјалистичке народне партије Данијела Ђуровић каже да је одлука Вишег суда у Подгорици најочигледнији примјер заробљености правосуђа у Црној Гори.

„Када говоримо о случају Коверта и чињеници да је цјелокуна јавност упозната са видео доказом гдје је функционер ДПСа ухваћен на дјелу, а умјесто оптужнице и пресуде за корупцију и прање новца, имамо ослобађајућу пресуду, онда је јасно да је хитно неопходна потпуна реконструкција правосуђа у свим сегментима. Ово додатно оправдава наше намјере за измјеном законодавства и спровођење хитних реформи“, каже Ђуровић за ИН4С.

Према њеним ријечима, овакве пресуде шаљу слику да је комплетно правосуђе корумпирано, заробљено и у ДПС канџама, и баца сјенку и на оне судије и тужиоце који часно обављају свој посао.

„Сада је право вријеме да се и часни људи из ове струке ограде од оваквих пресуда и јавно стану у одбрану своје струке“, закључила је Ђуровић.

Бошњак: Дрскост, бахатост и бескурпулозност Вишег суда

Ова одлука је права слика нашег партијски заробљеног судства и сад је више него јасно да оваквом судству треба једна добра „метла“ да почисти све оне који су струку бации под ноге“, казала је за ИН4С потредсједница Скупштине Црне Горе Бранка Бошњак.

Како објаснити, истиче она, да оно што смо сви видјели у чувеном снимку „коверте“ и што је предсједников савјетник Стијеповић признао, за Виши суд не постоји.

Bošnjak
Бранка Бошњак

„Срамно. Понижавање интелигенције и спрдање са правом и правдом. Врло ће интересантно бити да ли ће се сад европски званичници огласити и да ли ће им сад бити јасније колико је наш парвосудни систем труо и да нам треба радикалан рез, јер је стање тамо метастазирало, па „андол“ не помаже. Ваљда ће сад имати више разумијевања за наше инсистирање на хитном доношење измјена закона о тужилаштву ии доношење новог о тужилаштву за борбу против корупције и организованог криминала, како би се „провјетриле“ ове институције од учмалости и задаха корупције који у њима влада, а овај Мигов случај је пластичан примјер тога“, каже Бошњак.

Дрскост, бахатост и бескурпулозност Вишег суда је више него очигледна, јер на терену може само „марионетски Ђукановић суд“.

„Па нека ове „ситне рибе“ виде како их шеф олако пушта низ воду да би сачувао своју „чапру“, каже наша саговорница.

МАНС: Катнић да моментално поднесе оставку

МАНС је позвао Специјалног државног тужиоца, Миливоја Катнића, да објави комплетну документацију коју је прикупио током истраге у случају Коверта а на основу које је писана оптужница за Славољуба Стијеповића, јер је од неспорног јавног интереса да се утврди како је дошло до њеног одбацивања.

„Након снимка који смо сви имали прилике да видимо, остало је мало простора за сумњу да макар Стијеповић може избјећи да буде процесуиран, када већ Специјални државни тужилац није ни разматрао могућност да процесуира његове колеге из Демократске партије социјалиста (ДПС) као могуће налогодавце оно што је сасвим извјесно била примопопредаја новца из црних фондова уочи тадашњих избора“, казали су из МАНС-а.

СДТ ће се жалити због одлуке Вишег суда

Специјално тужилаштво жалиће се на одлуку ванрасправног вијећа Вишег суда да обустави кривични поступак против Славољуба Стијеповића у случају „Коверта“.

Из СДТ је појашњено да је оптужница, против Стијеповића и Душка Кнежевића и његових пет бивших запослених, задовољила све формално правне елементе и да у тој фази кривичног поступка није било разлога за обуставу.

Како наводе, специјална тужитељка Лидија Вукчевић је приликом контроле оптужнице изјавила да је оптужница законита и оправдана, да је у складу с одредбама Закона о кривичном поступку, као и да је СДТ прикупило материјалне и персоналне доказе на којима се темељи тај документ.

Афера коју је отворио портал ИН4С

ИН4С ексклузивно је у јануару 2019. године објавио снимак на којем се види како Стијеповић узима новац од Кнежевића. Тиме је јасно доказано да су и Кнежевић и Стијеповић били учесници незаконитих активности, као и Катнић који је све ово покушао да сакрије и припише Демократском фронту.

Са сигурношћу је утврђено и да је Кнежевић дао најприје 110 хиљада долара Стијеповићу за потребе теренске кампање ДПС у Зети, али му их је Стијеповић потом вратио и тражио да их конвертује у евре, како би их поделио активистима.

Снимак је настао приликом другог сусрета, односно када је Кнежевић уручио конвертовани новац Стијеповићу и то не читав већ 47 и по хиљада евра.

ДПС је потом морао да тај новац врати у буџет али је кажњен само прекршајно са 20 хиљада евра.

Стијеповићу Тужилаштво није одредило притвор јер је, како је то казао главни специјални тужилац Миливоје Катнић, „све признао“, док Кнежевић није саслушан јер је у Лондону, а Тужилаштво је одбило његов предлог да буде испитан преко видео линка.

И Брисел због афере „Коверта” критиковао Подгорицу

Црна Гора је остварила ограничен напредак у борби против корупције. У сузбијању организованог криминала остварен је само одређени напредак. Таква оцена наведена је у извештају о Црној Гори који је представила Европска комисија (ЕК).

„Начин на који је Агенција радила на афери ’Коверта’ и њено одбијање да јавном учини одлуку против владајуће партије, којом је пронађено кршење закона и одређена казна, појачало је наводе да селективно примјењује законске одредбе, што изазива забринутост”, поручили су из ЕК.

Брисел је такође констатовао и да „Црна Гора још мора да покаже конкретне и видљиве резултате у борби против корупције.

Окидач за протесте

Због афера „Коверта“ Црну Гору је погодио политички земљотрес, а број „97.000“ постао је и званичан назив групе грађана који су, под слоганом „Одупри се“, покренули уличне протесте. На њима тражила оставка Ђукановића као предсједника државе, али и челника институција, за које су  демонстранти тврдили да су „заробљене“.

Први протест одржан је 2. фебруара када се окупило око 1.000 људи. Организатори су донијели 97 коверти са по симболичних 1.000 евра и оставили их испред Тужилаштва.

protesti
Фото: Одупри се – 97000

Већ на другом протесту 16. фебруара било је неколико пута више људи, а затражена је оставка Ђукановића, тадашњег премијера Душка Марковића и челних људи Тужилаштва, док је на трећем, 23. фебруара, тражена и оставка челника Јавног сервиса Телевизије Црне Горе, јер се у тој афери, како сматрају демонстранти, „ставила у службу корумпираних институција и лажно извјештавала о протестима“.

Из протеста у протест број грађана је растао а захтјеви су се ширили, од првобитних који су укључивали оставке до посљедњих у којима је затражена и прелазна влада, која би водила земљу до првих фер избора. Након мјесеци ентузијазма и хиљада грађана на улицама, посљедњих пар протеста донијели су много мању подршку, да би након неколико мјесеци прекинути.

ИН4С

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest