Дугогодишњи директори школа, који су са те позиције разријешени у јулу, добили су часове на уштрб колега које су годинама радиле на одређено вријеме, иако по закону нијесу имали на то право


Илустрација (Фото: ЕПА)
Бивши дугогодишњи директори школа, који су са те позиције разријешени у јулу, добили су часове на уштрб колега које су годинама радиле на одређено вријеме, иако по закону нијесу имали на то право, нити су смјели бити приоритет у односу на остале професоре.

То је Дневним одговорено из Управног одбора Просвјетне заједнице Црне Горе на питање да ли су од надлежне Просвјетне инспекције затражили да провјере такве наводе, те да ли су претходно смијењени директори школа распоређени у школама и тако наставили радни однос.

И док разријешени директори страхују да је у питању реваншизам, из Управног одбора Просвјетне заједнице казали су да су их почетком септембра контактирали многи просвјетни радници, јер су, како појашњавају за Дневне, првих дана ове школске године непријатно изненађени уручивањем рјешења о престанку радног односа.

“Инспекцији смо се обратили са жељом да провјере каква је стварна ситуација у наведеним школама и вртићима, али да провјере и остале установе. У случају да је заиста дошло до кршења закона и спровођења самовоље појединаца науштрб колега које су дотад вриједно радиле, очекивали смо да инспекција предузме одговарајуће радње и санкције са циљем задовољења правде”, наводе из Просвјетне заједнице.

Појаснили су да су колеге реаговале јер су часове на којима су до тада радили додијељени директорима који су разријешени у јулу, а били су на позицији директора више од два мандата.

“Значи дугогодишњи директори, сад разријешени, добили су часове науштрб колега које су годинама радиле на одређено, иако по закону нијесу имали на то право, нити су смјели бити приоритет у односу на остале. Проблем је и тај што међу привилегованим бившим директорима су и они који су неколико пута прекршили закон, па то ствара додатно огорчење колега које чак и више од деценије раде на одређено, а сада су опет на бироу јер се више цијене преступници”, упозорили су из Просвјетне заједнице.

Подсјећају дасу се Просвјетној инспекцији обратили 17. септембра, а да су “до данас добили одговоре за једва пет-шест установа”.

ЧУДНО ТУМАЧЕЊЕ ЗАКОНА

“Чекамо све одговоре да бисмо изнијели свој став. Оно што већ сад видимо као проблем јесте да Министарство просвјете, науке, културе и спорта није досљедно у тумачењу закона из области рада и образовања. У јулу, кад су дотадашњи директори разријешени, главни разлог, осим партијског запошљавања, био је и тај што је велики број директора радио више од два мандата, што од 2017. законски није дозвољено”, кажу из Просвјетне заједнице.

Подсјећају како у септембру све школе добијају савјет од правника из ресора Весне Братић да могу да запосле разријешене директоре, јер се сматра да су од 2017. започели први мандат.

“Иако сви знамо да то није тако, иако је већина директора до тог периода већ имала знатно више од од два мандата те је бесмислено тај период занемарити и поништити као да није постојао. У ових неколико пристиглих инспекторских извјештаја можемо примијетити да су се руководили управо тим чудним тумачењем закона, те да тако не виде ни ништа спорно у томе што је приликом запошљавања дата предност разријешеним директорима, умјесто колегама које су већ држале те часове”, указала је Просвјетна заједница.

ОД 22 РАЗРИЈЕШЕНИХ, 20 ОПЕТ ЗАСНОВАЛО РАДНИ ОДНОС

Појашњавају да, кад је у питању Подгорица, незваничне информације од представника Синдиката показују да је од 22 у јулу разријешена директора, њих 20 поново запослено од 1. септембра.

“Све ово је одговорено крајем августа на састанку којем су присуствовали и представници Министарства и представници Синдиката. Е сад, шта је позадина свега урађеног не можемо са сигурношћу знати”, рекли су из Просвјетне заједнице.

Контактирао их је, указује, велики број колега које су остале без посла “јер је предност при расподјели часова дата разријешењим директорима”.

Извор: Дневне новине

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest