ЕКСКЛУЗИВНЕ ФОТО: Шта све пише у писму премијера Кривокапића патријарху Порфирију

„Желим да Вас увјерим, да постоји чврста опредјељеност Владе Црне Горе да се овај уговор закључи и молим Вас да својим ауторитетом учините да се то ускоро и деси“, пише у писму.

У писму које је премијер  Црне Горе Здравко Кривокапић упутио патријарху српском Порфирију, дато је образложење Владиних предлога за измјене првобитног Нацрта темељног уговора.

Те измјене се односе на потребу усаглашавања појединих одредби уговора са правним системом Црне Горе, као и на додатна терминолошка појашњења одређених рјешења, види се из писма које ИН4С ексклузивно објављује.

Како пише у писму, у првобитној верзији Нацрта уговора користи се појам „судска истрага”, поред чињенице да у Црној Гори већ десетак година истрага није у надлежности судова, већ тужилаштва.

Даље је исправљено, да коришћење термина „мјере безбједности” у првобитном Нацрту уговора није компатибилно са одређењима из Кривичног законика Црне Горе, имајући у виду начин на који је дефинисан тај институт.

Када је у питању одређивање страна потписница уговора и услова за грађење објеката вјерских заједница у Црној Гори, указано је да у првобитном Нацрту уговора рјешења нису у сагласности са важећим члановима 10 и 42 став 4 Закона о слободи вјероисповјести или увјерења и правном положају вјерских заједница.

У писму премијера Кривокапића се даље указује на потребу дораде одредбе уговора која се тиче посебне заштите имовине Цркве, а која уједно представља и културну баштину државе, те се упућује на примјену Закона о заштити културних добара.

Што се тиче реституције црквене имовине, у писму се наводи да је предложеним измјенама тај дио уговора изједначен са рјешењима из уговора који су потписани са другим вјерским заједницама.

На крају се констатује да измјене које је предложила Влада доприносе унапређењу квалитета документа, како он касније не би могао бити оспораван у цјелини, или у појединим дјеловима.

Премијер је у писму изразио спремност да се процес усаглашавања заврши у најкраћем року, како би Темељни уговор био потписан.

„Желим да Вас увјерим, да постоји чврста опредјељеност Владе Црне Горе да се овај уговор закључи и молим Вас да својим ауторитетом учините да се то ускоро и деси“, пише у писму.

Из свега произлази да се више ради о техничким питањима и потпуном усаглашавњу са правном тековином Црне Горе, него о неки суштинским питањима која доводе у питање однос између државе Црне Горе и СПЦ.

IN4S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest