„Експерт за Балкан“ -Данијел Сервер: Доминација проруских и просрпских снага у Влади пробудиће сумњу НАТО-а, УРА није испунила обећања


Не видим УРА-у као успјешну у испуњавању улоге грађанске опозиције каже у интервју за Антену М Данијел Сервер (Даниел Серwер) професор на Џонс Хопкинс Универзитету – школи напредних међународних студија, експерт за Балкан. Проруске и просрпске снаге доминирају у новој влади, а СПЦ има разлога да буде задовољна

Оваква ситуација пробудиће сумње унутар НАТО у Подгорицу, каже професор Сервер који Балкану савјетује стрпљење јер ће с обзиром на актуелну кризу у Америци проћи мјесеци прије него што се Бајденова администрација позабави Балканом.

Сви ћемо бити позвани да бранимо демократију од десничарских екстремиста и етнонационалиста, поручује.

Антена М: Професоре Сервер с обзиром на то да је регион Балкана област за коју сте експерт сигурна сам да сте упознати са тренутном политичком ситуацијом у Црној Гори. Можете ли нам, молим Вас рећи како процјењујете политичка дешавања у Црној Гори посљедњих неколико мјесеци?

Сервер: Мој осјећај је да проруске и просрпске снаге доминирају у новој црногорској Влади. Позиције на којима се доносе одлуке предоминатно су припале етнонационалистима, укључујући и сектор безбједности. Српска православна црква је задовољна и има разлог да буде. Нема назнака технократске владе.

Антена М: У Вашој недавној изјави за један косовски медиј рекли сте да би жељели да видите на Косову грађанску опцију, нешто као што је у Црној Гори УРА предвођена, сада потпредсједником Владе, Дританом Абазовићем, али да то није могуће највише због етничке сегрегације. Да ли вјерујете да УРА и господин Абазовић тренутно играју конструктивну улогу у црногорском друштву, а на које многи заправо гледају као оне који омогућавају одржавање на власти екстремно десне и клерикалне Владе?

Сервер: Рекао сам да бих желио да видим грађанску опцију на Косову. Новинар који ме интервјуисао је поменуо УРА-у, ја нијесам. УРА није испунила обећања- да ће инистирати на истински технократској влади, да ће обуздати етнонационалистичке снаге и довести мањине у коалицију. Не видим УРА-у као успјешну у испуњавању улоге грађанске опције.

Антена М: Црна Гора је без сумње већ дуго требала промјене и реформе, прије свега у области борбе против корупције, непотизма и кронизма. Али нова десничарска влада коај је не заборавимо проруски орјенитсана, уз подршку УРА-е, сигурно није експертска влада. За критичаре, оно што су до сада показали је исти модел понашања какав су имали њихови претходници када је ријеч о непотизму и кронизму. Осим тога показали су да изузетно великом брзином раде на имплеменатцији српске националистичке агенде у Црној Гори. Вјерујете ли да овакава врста промјена може Црну Гор приближити ЕУ?

Сервер: Не! Тренутни курс Црне Горе ће успорити њен напредак ка Евроспкој унији и исто тако подстаћи сумње унутар НАТО-а у то да ли се Подгорици може вјеровати.

Антена М: Изабрани предсједник Бајден (Јое Биден) и изабрана потпредсједница Харис (Камала Харрис) положитће заклетву сјутра – уз наду да ће САД-е успјети да избјегну било какав драматичан сценариј. У свјетлу тога имам још неколико питања за Вас.

Имајући у виду размјере кризе којој свједочимо у САД-у и тежак посао који је пред Бајденовом администрацијом, када је реалистично очекивати њихов ангажман на Балкану и у којем правцу?

Сервер: Проћи ће мјесеци прије него што људи који ће се бавити Балканом буду на својим мјестима и Европљани консулатовани о томе како даље. Ја бих савјетовао стрпљење.

Антена М: Тешко да у овом тренутку без преседана у САД-у Балкан може бити међу приоритетима, али кандидати господина Бајдена за Стејт Дипартмент су људи са великим зањем о овом дијелу свијета, стога- шта би по Вашем суду требало да буду њихови први кораци?

Сервер: Надам се да ће се прво консултовати са Европљанима и развити заједнички утврђену платформу за Балкан. Када Брисел и Вашингтон дјелују јединствено добре се ствари дешавају. Бајден ће преферисати такав приступ за разлику од Трамповог унилатералног поступања.

Антена М: Прошлог мјесеца сам пратила саслушање пред комитетом Представничког дома за вањску политику на којем сте Ви, бивша државна секретарка Медлин Олбрајт ( Маделаине Албригхт) и господин Јануш Бугајски новој администрацији понудили савјете за Балкан. Иако је фокус био на Косову и Босни, добар дио приче се односио на Србију. Али је током саслушања Црна Гора једва поменута, ако се добро сјећам једино сте управо Ви рекли да Србија сада, баш као и Босну и Косово, покушава да дестабилизује и Црну Гору- и то је било све. Била сам прилично изненађења.

Сервер: Ја сам том приликом рекао оно што сам мислио да је најважније: Београд ради ствари које дестаблизују Црну Гору. Ја немам проблем са тим да опозиција дође на власт, али бих волио да видим про-НАТО и проевропску владу уз подршку мањинских заједница.

Антена М: И на крају – након свега што се догодило у САД-у у посљедње четири године (са посљедицама по цијели свијет,) а док се приближавамо могућој кулминацији са десничарским бијелим националистима који пријете побуном у свих 50 америчких савезних држава- како гледате на раст деснчарских странака и екстремнох група широм свијета, њихову инфилтрацију у маинстреам и посљедице са којима се због тога суочавамо. Ако се САД –е једва носе са њима, шта можемо очекивати на мјестима као што је Балкан? Како узвратити на удар?

Сервер: Сви ћемо бити позвани да бранимо демократију од десничарских екстремиста и етнонационалиста који мисле да би требало да буду привилеговани да владају. Стварна могућност промјене власти веома је битна за демократију, али ако смјене власти доводе људе који су антидемократски орјентисани- то је велики проблем.

Извор: Антена М

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest