ЕПЦГ у посљедње три године остварила нето добит од око 100 милиона еура


Електропривреда (ЕПЦГ) је у посљедње три године остварила нето добит од око 100 милиона еура, што је најбоља потврда доброг пословања компаније, саопштио је њен извршни директор, Игор Новељић.

Он је казао да је ЕПЦГ, заједно са фирмама у већинском власништву, у том периоду по основу пореза, приреза и других накнада у државни буџет уплатила око 260 милиона еура.

“Ситуација са коронавирусом успорила је и негативно утицала на пословање енергетског сектора. Но, и поред изузетно тешких услова, испунили смо дефинисане циљеве, како у снабдијевању, тако и у производњи и трговини електичном енергијом“, рекао је Новељић листу Електропривреда.

Он је подсјетио да је прије три године промијењена статегија и концепт развоја компаније, као и да је кроз инвестициони циклус дефинисана диверсификација производње и континуирано повећање учешћа обновљивих извора енергије у производњи.

“Увелико спроводимо петогодишњи инвестициони циклус, тако да смо за капиталне инвестиције потписали уговоре вриједне 130 милиона еура. Извјесно је и потписивање уговора вриједних око 45 милиона еура за модернизацију хидроелектране (ХЕ) Перућица, укључијући и уградњу агрегата осам“, саопштио је Новељић.

Компанија је покренула пројекте изградње соларне електране Бриска гора, као и вјетропарка Гвозд, а добила је и повољне услове у прелиминарној понуди од Европске банке за обнову и развој (ЕБРД), за финасирања тог пројекта. У потпуности су реконструисане електране Глава Зете и Слап Зете.

Новељић је казао да је у ХЕ Перућица у посљедње три године ревитализовано пет од укупно седам генератора и замијењена два од планираних пет трансформатора.

“Ове године слиједи капитална реконструкција још два генератора, а вјерујем да ћемо успјети и да замијенимо преостала три трафоа. Пројекте реализујемо из сопствених средстава и кредитног аранжмана са њемачком КфW банком, од 33 милиона еура“, објаснио је Новељић.

новељић
Компанија планира да реализује пројекат уградње осмог агрегата у ХЕ Перућица, вриједан око 24 милиона еура, а ради се и на ревитализацији грађевинског дијела тог система, док је реконструисана зграда електране.

Значајан посао је, према ријечима Новељића, одрађен и када је ријеч о ХЕ Пива, гдје је, у сарадњи са њемачком развојном банком, 2018. почела имплементација пројекта друге фазе реконструкције и модернизације, вриједна 10,3 милиона еура.

“Успјешно је одрађена капитална реконструкција прва два агрегата, а недавно смо потписали и уговор о ревитализацији посљедњег, трећег. Реконстуисан је систем климатизације електране и урађен најдужи лифт у Европи у окну бране. Такође, реновиран је самачки хотел у Плужинама, урађена прва фаза кржуне саобраћајнице у граду, реконструисана управна зграда и завршава се заштитна галерија на улазу бране“, саопштио је Новељић.

Он сматра да је одрађен огроман посао, чиме ће се обезбиједити потребни услови да производни објекти компаније функционишу у складу са потребама и захтјевима 21. вијека.

Новељић је подсјетио да је потписивањем уговора за еколошку реконструкцију првог блока Термоелектране (ТЕ) Пљевља, вриједног преко 54 милиона еура, почео да тече рок за израду главног пројекта.

„Еколошком реконструкцијом свешћемо све емисије и продукте сагоријевања угља на границе испод дозвољених, сагласно важећој црногорској законској регулативи и Европским директивама. Тако ће термоенергетски комплекс у Пљевљима, који генерише око 1,2 хиљаде радних мјеста, радити наредних 20 до 30 година“, рекао је Новељић.

Он тврди да је ТЕ, као базни извор електричне енергије, изузетно важна са становишта стабилног рада електроенергетског система.

За грађане Пљеваља је, како је навео, од посебног значаја што ће бити обезбијеђен и извор топлотне енергије за топлификацију града и коначно анулирање бројних индивидуалних ложишта, која углавном угрожавају животну средину.

Новељић је подсјетио да се реализује пројекат фазне рекултивације на депонији пепела и шљаке на Маљевцу, вриједан око 20 милиона еура.

„На дијелу депоније радови се већ приводе крају. Након завшетка пројекта Пљевља ће на располагању имати уређени парк површине преко 600 хиљада метара квадратних, са преко 45 хиљада садница, а биће изграђена и бициклистичка и трим стаза, постављен парковски мобилијар, клупе за одмор и све што садрже савремено уређени паркови“, саопштио је Новељић.

ЕПЦГ је у децембру добила прелиминарну понуду ЕБРД за финасирање пројекта изградње вјетроелектране Гвозд, којом је планирано финансирање пројекта у потпуности из кредитних средстава, уз изузетно повољне комерцијалне услове. Износ планираних средстава је до 82 милиона еура, а понуда ће бити предмет даљих анализа.

“Очекујемо да ће изградња вјетроелектране почети ове године, док је пуштање у пробни рад предвиђено 18 мјесеци након почетка радова. Планирана снага вјетроелектране Гвозд је 54,6 мегавати (МW) са годишњом прозводњом око 150 гигават сати (ГWх) и снабдијеваће око 25 хиљада домаћинстава“, навео је Новељић.

Он је додао и да се пројекат соларне електане Бриска Гора реализује планираном динамиком.

“Уговори о прикључењу на мрежу и ППА су у фази преговора. Донесена је одлуку о измјенама и допунама Просторно-урбанистичког плана (ПУП) Улцињ, чиме су се створили просторно-плански услови за реализацију уговора који се односи на прву фазу. Дакле, планирана је изградња електране по фазама и то прва са минималном инсталисаном снагом од 50 МW, у року од 18 мјесеци и друга до укупно планиране инсталисане снаге соларне електране веће од 200 МW, у року од три године“, казао је Новељић.

Укупна вриједност обје фазе пројекта процијењена је на око 211 милиона еура.

„Наведени резултати представљају изузетан успјех с обзиром на то да је ЕПЦГ у прошлој години пословала у економском окружењу пуном изазова. Изазови су били велики и тешки, али смо испунили нашу главну обавезу – сигурно и уредно снабдијевање купаца електричне енергије у Црној Гори“, саопштио је Новељић.

Он је додао и да је задовољан сарадњом са менаџментом и запосленима, као и да су скупа створили предуслове и почели са испуњавањем циљева дефинисаних амбициозним инвестиционим планом.

Борба

One thought on “ЕПЦГ у посљедње три године остварила нето добит од око 100 милиона еура

  1. A pod izvodaci milovi biznismeni, ns.namjestenom.tenderu dobise sve poslove. Od EPCG napravi Milo konz. od 3 privatne firme. I vlasnici postadose milioneri .A do tada nijesu imali za hljeb. Oni dobijaju sve poslove, umjesto da to radi EPCG. d zaposle ljude u EPCG. oni daju poslove rivatnim bosovima . Uzas, sve mi to placamo. Oni dobijaju nagrade grada NK.kao sponzori ha ha. Sve sto su sponzorisali to je oteto od ovog naroda : jada: jada. Onda se oni i cijele porodice ogrnu crn.zastavama oni sponzori , pravac Brazil, Barcelona. Sramota je gledat sta se radi. Hitno revizija u EPCG.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest