Ескобар поново провоцира: Назвао Косово* сувереном државом

„САД никада нису и неће постављати никакве услове или параметре ни Косову ни Србији. И Косово* и Србија су суверене државе“, рекао је Ескобар

Високи званичник америчког Стејт департмента Габријел Ескобар изјавио је уочи посјете Приштини и Београду да САД позивају и Косово* и Србију да у потпуности спроводе споразуме и обавезе преузете у Бриселу.

Ескобар, замјеник помоћника америчког државног секретара за европска и евроазијска питања и специјални представник за Западни Балкан, рекао је за приштински портал Репортери да се Влада Косова* „обавезала да ће бити Заједнице општина са српском већином„.

„САД не диктирају и неће диктирати шта та Заједница треба да ради или које би требало да буду њене надлежности. То је суверена одлука коју Влада Косова* мора да донесе. Постоји много модела који функционишу, укључујући више модела који би омогућили бољу локалну координацију без додатних нивоа власти или извршне власти. Подстичемо Владу Косова* да пажљиво размотри ове моделе“, казао је Ескобар.

Навео је да су САД нагласиле да коначни споразум захтијева компромис обје стране, али је додао да „нико не тражи од Косова* да компромитује свој суверенитет или територијални интегритет„.

Ескобар је рекао да је циљ његове посјете Косову*, гдје ће боравити од 31. јануара до 2. фебруара заједно са специјалним представником ЕУ за Западни Балкан Мирославом Лајчаком, унапређење дијалога који се води уз посредовање Уније.

Навео је да ће исту поруку пренијети и саговорницима у Србији, гдје ће допутовати 2. фебруара, да је давање приоритета дијалогу под окриљем ЕУ „најбољи начин да лидери двије земље испуне обећања грађанима„.

Поновио је да САД „остају снажан поборник и заговорник дијалога уз посредовање ЕУ“ и да „подржавају напоре да се постигне свеобухватан споразум о нормализацији, усмерен на узајамно признање“.

„Ова замрзнута тренутна ситуација, статус кво, не функционише, што видимо по масовном одласку младих људи који вјерују да је њихова будућност негдје другдје. Надам се да лидери у Србији и на Косову* разумију важност да се иде напријед, а не назад, кроз дијалог уз посредовање ЕУ у правцу свеобухватне нормализације њихових односа, што је и даље од суштинског значаја за њихов пут ка ЕУ“, казао је амерички дипломата.

Коментаришући ситуацију када тренутно нема састанака двије стране на високом нивоу, Ескобар је рекао да је неопходна „флексибилност, креативност и у неким случајевима компромис“.

„Очекујемо и надамо се да ће главни преговарачи и лидери у Београду и Приштини сарађивати једни с другима искрено, отворено и у духу компромиса“, навео је.

Он је казао да САД, иако не постоји временски оквир за успех, апелују на косовске и српске лидере да се хитно, креативно и транспарентно ангажују у дијалогу који води ЕУ, наводећи да сваки будући споразум мора да буде прихватљив и за народ Косова и за народ Србије.

„САД никада нису и неће постављати никакве услове или параметре ни Косову ни Србији. И Косово* и Србија су суверене државе“, рекао је Ескобар.

Казао је да САД „позивају лидере Србије и Косова* да пронађу проактивна решења која стављају грађане на прво мјесто“ и да „његују европске интеграције и економски просперитет“.

„Садашња ситуација не помаже ни народу Косова ни народу Србије. То кочи будући економски напредак обје земље, отежава регионалну интеграцију и чини изузетно изазовним да се види било који други пут напријед, гдје су обје земље потпуно интегрисане у ЕУ и друге евроатлантске институције“, навео је.

Поводом спора Београда и Приштине око одржавања недавног референдума о промјени Устава Србије и предстојећих избора у Србији на косовској територији, Ескобар је рекао да је Косово „суверена земља“ и да „као таква има свако право да одреди под којим условима се на њеној територији могу одржати избори друге земље“.

Он је, међутим, додао да је важно да становници Косова* који имају право гласа на српским изборима могу да га остваре.

„Подржали смо претходне напоре ОЕБС, не само да изврши транспорт гласачких листића, већ и да непосредно олакша процес гласања и на тај начин обезбиједи одговарајуће одржавање прихватљиво за Владу Косова*. САД то нису сматрале и не сматрају пријетњом суверенитету Косова, који је, ако могу да додам, неповредив“, казао је амерички дипломата.

Навео је да САД „поздрављају прилику да разговарају са Владом Косова* о проналажењу рјешења и аранжмана који су за њу прихватљиви, уз истовремено пружање могућности гласања онима којима имају право гласа“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest