ЕУ-намјесник Билчик „савјетује“ : Већина из 2020. „потрошена“

Предсједавајући Европског парламента за сарадњу са Црном Гором Владимир Билчик оцијенио је у интервјуу за Побједу да Демокртаски фронт не види као рјешење за проевропску владу. Додао је да такав расплет не би имао подршку ЕУ

„Имам веома озбиљне сумње да би ДФ могао бити одговор који би Црну Гору повео ка истински проевропској влади. Не могу ни да замислим сценарио у којем би се то десило и у којем би то било кредибилно рјешење, које би имало подршку и повјерење Европске уније“, казао је Билчик.

ПОБЈЕДА: Након изгласавања неповјерења Абазовићевој влади, јасно сте казали да Црној Гори треба истински проевропска влада. Да ли то значи да Абазовићеву владу нијесте видјели као такву?

БИЛЧИК: И ја и сви остали смо чули Абазовићеве поруке који је јасно казао да ће Европа и европски процеси бити приоритети његове владе. То је рекао и када смо се срели у Бриселу. Наравно, очекивали смо да ће бити испоруке резултата око неких кључних отворених питања, сви знамо која су, наравно формирање Уставног суда и Судског савјета. Премијер је рекао да ће то бити урађено и да је његова амбиција да то буде урађено до јуна. Сада је септембар. И то се није десило. Тако да када кажем да Црној Гори треба истинска проевропска влада, то значи да јој треба влада која је спремна да ради. Када влада каже европска агенда и обавезе из европске агенде су приоритети и откључавање и одблокирање процеса су центар рада ове владе, онда се то и деси. Али, сада се није десило.

ПОБЈЕДА: Дакле, вјеровали сте да је Абазовићева влада та која је спремна да изврши реформе?

БИЛЧИК: Видите, када политичари упорно понављају да су спремни да ураде нешто, онда им укажете повјерење. Европа је заснована на повјерењу. Људи кажу да ће нешто урадити и ви им вјерујете. То је основни принцип у политици и људским односима, и наравно желите да подржите добру вољу и добре кораке. Нажалост, то се није остварило. Абазовићева влада је завршила мандат и сада је потребно наћи рјешење како би институције могле да раде, јер у овом тренутку не ради се само о Влади него и о будућности Уставног суда.

Скупштина, која за сада једино функционише, мора да нађе рјешење за излазак из ове кризе. Сада је велика одговорност на црногорским посланицима да осигурају функционисање институција и коначно да Црна Гора може да има владу која је истински проевропска.

ПОБЈЕДА: Састајали сте се са Абазовићем више пута током његовог мандата. Да ли сте му сугерисали одлагање потписивања Темељног уговора са Српском православном црквом и давање приоритета кључним реформама умјесто овог корака?

БИЛЧИК: Није у реду да говорим јавно о било којем састанку који сам имао, не бавим се политиком на такав начин, јер то што смо рекли остаје између двоје људи. Али рекао сам оно што сам и јавно рекао након састанка са премијером – приоритет треба да буде ЕУ агенда, а не питања која дијеле. Политика која аутоматски води до мртвог угла, таква политика не може ништа да учини, ништа да промијени нити помјери земљу. Постојао је јасан план и јасно јавно обећање одлазеће владе да ће Европа и европска питања бити приоритет. То није нешто што је изашло из моје главе, то је била идеја ваше владе, то је била њихова логика која није испуњена. И зато постоји разочарање у ЕУ институције и зато је влада изгубила повјерење.

Сви који се баве европском агендом, и у Бриселу и у Црној Гори, разумију шта треба бити урађено. Питање је има ли земља капацитет да то уради. Ја вјерујем да има, али је потребна широка, стабилна и стратегијски фокусирана влада која ће радити у интересу народа Црне Горе и у интересу земље. Уски политички интереси не доприносе томе.

ПОБЈЕДА: Звучите као да сте се разочарали у Абазовића у политичком смислу. Јесте ли?

БИЛЧИК: Не, нијесам. Разочаран сам јер Црна Гора није напредовала. Нијесам лично разочаран у њега, то је могао бити било ко. Разочаран сам јер је Црна Гора изгубила још једну годину, а није морало бити тако.

То је чињеница, изгубили сте још једну годину и то ме фрустрира. Јер као земља сте били близу, отворили сте сва поглавља. Треба да предузмете неколико сљедећих корака како би осигурали да судске институције раде ваљано и да почнете да затварате поглавља. Постојао је велики прозор наде за даље проширење. Са руском бруталном агресијом на Украјину, давање статуса кандидата Молдавији и Украјини, све већој причи о проширењу, Црна Гора је имала историјску шансу. Разочаран сам јер је није искористила, али идемо даље. Хајде да нађемо рјешење да Уставни суд функционише и да осигура да се влада коначно фокусира на ЕУ агенду. Коалиција из 2020. је потрошена, а ДФ је преузео толико корака у веома супротном правцу од европског тако да то не видим као пут напријед. Постоји много других опција и нека их политичари размотре. Све је у рукама Скупштине.

ПОБЈЕДА: Шта је, према Вашем мишљењу, рјешење за излазак из ове политичке кризе? Избори, још једна мањинска влада или влада коју би чинили побједници избора 2020. о чему се тренутно разговара?

БИЛЧИК: Прво и најважније – најбоље рјешење је оно око којег ће се коначно сложити црногорски политичари. То је ваша земља, то је одговорност политичара које сте бирали, ја нијесам црногорски политичар и ја не могу да одлучим. То је у рукама оних који имају мандат. Али мој интерес је да видим Црну Гору како напредује и желим да видим вашу земљу као сљедећу чланицу ЕУ, али сматрам да је то тешко у овом тренутку.

Што је рјешење кризе?

Мислим да постоје двије димензије.

Једна је институционална. Институције демократије треба да функционишу. У овом тренутку, имате владу без повјерења, Скупштину у пуном саставу, Уставни суд који није у стању да доноси одлуке. Прво и најважније је наћи начин за функционисање Уставног суда. То би за црногорске посланике требало бити питање број један. Паралелно са тим, требало би да постоји отворена политичка дискусија о сљедећим корацима ка проевропској влади. И заиста, постоји неколико опција – формирање владе на основама избора из 2020. или избори. Одлука је на црногорским политичарима, али мој утисак је, када видим нека саопштења оних који покушавају да уједине стару коалицију из 2020. године, да је потенцијал те коалиције давно потрошен. Када причамо о проевропској влади, не могу ни да замислим да би састав те коалиције могао да буде гејм ченџер кад је у питању истински европска влада.

Свакако, о томе ће одлучити црногорски посланици, али та основа из 2020. је не само упитна кад је у питању проевропска снага, већ је тешко замислити како би то функционисало имајући у виду да је та влада већ једном пала.

Важно је рећи да су премијер и влада изгубили повјерење и не могу бити ту предуго, већ супротно, мандат им истиче и Црној Гори треба свјеже рјешење, свјежа влада која ће водити процес који може да генерише широку европску већину. Охрабрујем све да почну да размишљају изван постојећих оквира и да почну да мисле како ствари могу да буду урађене умјесто тога како не могу. И да умјесто што размишљају о сопственим партијама и сопственој политичкој будућности, радије мисле о будућности земље. Јер сада смо у ситуације када су сви у Црној Гори добили шансу да владају, да буду на власти и то је добро за демократију, али за то морате да имате државу која функционише. Тренутно, Црна Гора је у кризи. Европска будућност Црне Горе није упитна, али још једном понављам, заглављена је и без кључних институција које функционишу и без постизања кључног црногорског интереса, а ЕУ видим као такав. Све друго постаје мање важно. Ако свака партија у Црној Гори хоће да добије шансу да влада, прво мора да постоји држава у којој могу да владају.

Зато мислим да ЕУ треба да буде стратегијски интерес број један и да у наредном данима и недјељама пронађу рјешење за кризу у смислу институција и даље политике.

ПОБЈЕДА: ДФ се већ нуди као ,,снага која је земљу спремна да поведе напријед“. Из САД су више пута поновили да ДФ не виде као партнере. Какав је став ЕУ? Да ли бисте ви могли са њима да сарађујете?

БИЛЧИК: Имам веома озбиљне сумње да би ДФ могао бити одговор који би Црну Гору повео ка истински проевропској влади. Не могу ни да замислим сценарио у којем би се то десило и у којем би то било кредибилно рјешење које би имало подршку и повјерење ЕУ. Чули смо много обећања од Абазовића која се, нажалост, нијесу обистинила, тако да мислим да ће сви у ЕУ бити много пажљивији када су у питању обећања политичара који немају мјерљиве резултате када је у питању прогрес ка Европи, али имају мјерљиве резултате када је у питању прављење проблема на европском путу.

ПОБЈЕДА: Ви и Ваше европске колеге сте више пута позивали на реформе у правосуђу као услову напретка ка ЕУ. Али у овом тренутку ми немамо главну ствар у правосуђу, немамо Уставни суд, немамо Судски савјет. Са овим празнинама у правосудном систему можемо ли да идемо напријед ка ЕУ или било гдје?

БИЛЧИК: Мислим да је други дио вашег питања добар, можете ли било гдје напријед. Прво и најважније, мислим да морате да учините да Уставни суд ради, без тога ц́е било коме бити тешко да кредибилно влада у Црној Гори, са кредибилним и легитимним мандатом. Дакле, прво Уставни суд, а паралелно треба да се разговара и шта се дешава и са Судским савјетом. У овом тренутку једина одговарајуц́а институција која има јасан мандат је Скупштина, тако да је у рукама Скупштине да нађе излаз из ове кризе и да проради Уставни суд и Судски савјет и на крају када буде могуц́е нац́и замјену за владу која је изгубила повјерење. Не можете имати владу која је изгубила повјерење у власт јер та власт нема повјерење оних који су изабрани.

Након смјене власти – изгубљено драгоцјено вријеме

ПОБЈЕДА: Прошле су двије године од када смо послије 30 година промијенили власт. Што су урадиле двије владе које су биле на власти у посљедње двије године? Да ли сте видјели неке запажене резултате у посљедње двије године?

БИЛЧИК: То сам више пута рекао, знам да је ово била емотивна промјена, али чињеница да је дошло до промјене власти је добра вијест за демократију. У демократији је здраво да власт прелази у друге руке, здраво је у демократији да други добију прилику да владају. Тако да сам то видио као одређени процес сазријевања када је у питању демократија у Црној Гори, и то је било добро искуство. Што се тиче испоруке резултата, истина је да протеклих неколико година нијесу биле године у којима је Црна Гора обиљежила значајан напредак када је у питању европски пут. Изгубљено је драгоцјено вријеме и вец́ина кључних реформи је остављена по страни. То је тужно, али ми је истовремено задовољство да видим да Црна Гора није оклијевала око неких кључних питања. Посебно говорим о агресији Русије, усклађивању са спољном политиком ЕУ, санкцијама Москви, геостратешкој димензији земље. Ваша земља је била под великим притиском, али опет је издржала тај притисак до сада. Важно је да институције земље раде и буду стабилне како би Црна Гора била спремна да буде отпорна. Суочени сте са великим сајбер нападима, тако да морате да имате успостављене институције. Ово није само за побједничку вец́ину од 2020. године, ово је за цијелу Скупштину, за све посланике, они морају да се окупе и покушају да пронађу излаз из ове кризе. И зато охрабрујем све да размишљају креативно и ван оквира и размисле који би сљедећи кораци могли бити да та земља коначно почне да се креће.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest