Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен поручила је данас, на отварању 17. Бледског стратешког форума, да руски председник Владимир Путин не сме победити у рату са Украјином, већ Украјина наводећи и да ЕУ подржава интеграције Западног Балкана у ЕУ, од чега зависи напредак региона.
Фон дер Лајен је истакла да ће ЕУ наставити да подржава Украјину наводећи да је овогодишња тема форума – последице рата у Украјини на Европу и свет најрелевантније питање у овом тренутку.
Истиче да много тога зависи од снаге демократије, али и од капацитета ЕУ да сачува фундаменталне принципе и пружи отпор агресији.
„Морамо да заштитимо наше вредности и наше пријатеље. Свет помно прати наш одговор на руску агресију”, нагласила је она.
Председница ЕК подсећа да су Русија и Кина почетком ове године отворено причале о безграничном пријатељству, а да је само неколико недеља након тога Русија започела рат у Украјини.
„Порука не може бити јаснија. Ако желимо сачувати основне принципе, као што су самоопредељење и неповредивост граница, Путин не може победити у овом рату, а Украјина мора победити. То је сасвим јасно”, казала је она, јавља Тањуг.
Подсећајући да је ЕУ увела низ „оштрих санкција” Русији, Фон дер Лајен је најавила нове и веће санкције.
Сматра да санкције наносе „колосалну штету способности Кремља у вођењу рата” и истиче да ће ЕУ подржавати Украјину док год буде било потребе за тим.
„Чинимо то за Украјину, чинимо то за очување наших европских вредности и да покажемо Русији и свету да се кршење међународних правила скупо плаћа”, казала је и истакла важност стратешког деловања на јачању сопствених и слабљењу руских капацитета деловања, али и јачања демократије и у контексту Западног Балкана.
Како каже, Европа мора пре свега престати да буде зависна од „прљавог” руског фосилног горива и додаје да је неопходно наставити са реформом енергетског тржишта Европе како би се зауставило поскупљење струје и енергената.
Говорећи о европским интеграцијама Западног Балкана, председница ЕК каже да ће ЕУ наставити да пружа подршку региону, као и да су веома важни искораци које су направиле Северна Македонија и Албанија.
„Наши пријатељи на Западном Балкану су део наше европске породице. Просперитет Балкана у потпуности зависи о интеграцији региона у остатак Европе. Најважније је што људи Западног Балкана великом већином желе да се прикључе Европској унији”, казала је.
Подсетила је да је у протеклих неколико година дошло до успоравања интеграција земаља Западног Балкана.
Истиче да ЕУ има стратешки интерес да све земље Западног Балкана наставе свој пут ка чланству у Унији и наглашава да је неопходно убрзати економске интеграције и ојачати кредибилитет процеса интеграција у ЕУ.
Закључила је да је стабилност Западног Балкана уједно и европска стабилност, као што је и просперитет Западног Балкана, такође европски просперитет.