ГОДИНА дана од кад је антиправославни закон ушао у процедуру: Дан кад је започет неповратни суноврат ДПС

Прошло је годину дана, од када је бивша Влада Црне Горе, усвојила предлог Закона о слободи вјероисповијести, односно када је исти стављен у процедуру

Прошло је тачно годину дана, од када је кренуо суноврат Демократске партије социјалиста (ДПС) – када је, сада већ, бивша Влада Црне Горе, усвојила предлог Закона о слободи вјероисповијести, односно када је исти стављен у процедуру.

Тог дана, 5. децембра 2019. године, десио се преокрет у цијелој држави, преокрет у самом народу. Бивша Влада Црне Горе утврдила је на тадашњој сједници предлог Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница.

Незадовољство код народа покренуло је масовне литије, које су задивиле читав свијет, које су се углавном одржавале четвртком и недјељом… и које су на крају, и допринијеле пад Демократске партије социјалиста (ДПС) и доскорашње Владе.

Након тога, 27. децембра, Скупштина Црне Горе је гласовима владајуће коалиције (ДПС, СД, Либерална партија, Бошњачка странка, Хрватска грађанска иницијатива и Форца) и три посланика СДП усвојила тзв. Закон о слободи вјероисповијести.

Том приликом, ухапшени су сви посланици Демократског дронта (ДФ), који нису подлегли притиску, и који су протествовали због усвајања „закона“.

То је била „кап која је прелила чашу“ и чиме је незадовољство грађана Црне Горе из дана у дан расло. ДПС-у су, полако али сигурно, „окретали леђа“, што се и показало управо на свенародним литијама, гдје је присуствовао велики број њихових гласача, а што је и резултирало побједом опозиције на парламентарним изборима 30. августа ове године.

Божије чудо у Подгорици, фото: Владимир Павићевић

“Од капиталног значаја за демократију”

Законом о слободи вероисповијести предвиђа се да држава постаје власник свих вјерских објеката који су изграђени до децембра 1918. године уколико вјерске заједнице не докажу власништво над њима.

“Добили смо један модеран и веома либералан – у односу на окружење – текст закона, који на свеобухватан начин омогућава да сваки грађанин, поступајући по сопственој савјести, буде или не буде вјерник неке вјерске заједнице, при чему држава штити имовину и културно благо које припада свим грађанима… и обезбјеђује да закони Црне Горе важе на њеној цјелокупној територији”, рекао је након сједнице новинарима у Влади, тадашњи министар правде Зоран Пажин.

Зоран Пажин

Пажин је тада рекао да Влада усвајањем предлога закона испуњава уставну обавезу “од капиталног значаја за демократију”, наводећи да је њена намјера била да у отвореном дијалогу са вјерским заједницама дођу до рјешења које ће у најмањој мјери дијелити Црну Гору, истовремено поштујући највише међународне правне стандарде.

Он је тада истакао да се новим законом гарантује правна сигурност свим вјерским заједницама, као и коришћење вјерских објеката, оцјењујући “неоснованим и неутемељеним спекулације да, (тадашња) Влада, „има намјеру било кога да исељава или му отима храмове”.

Нови Закон третира као културно добро државну имовину коју користе вјерске заједнице, а односи се на изграђене вјерске објекте или земљиште прибављено из јавних прихода који су били у државној својини прије 1918. године. То се, како предвиђа „закон“, међутим, неће односити на објекте или земљиште за које постоји доказ о праву својине вјерских заједница над тим објектима или земљиштем.

Српска православна црква, како је тада сматрала, сматра и даље – да је нови „закон“ дискриминаторски према тој вјерској заједници, те да се његовим одредбама покушава отети имовина СПЦ у Црној Гори која, по њима, има своју “осмовјековну канонску јурисдикцију на простору данашње Црне Горе”.

Кривокапић: Припремљене измјене Закона о слободи вјероисповијести

И десила се историја. Пад ДПС-а.

Посланици парламентарне већине су у петак, 4. децембра, дали подршку мандатару Здравку Кривокапићу, чиме је и званично изабран за предсједника Владе Црне Горе.

Премијер Здравко Кривокапић је, након изгласавања нове Владе, казао да су већ припремили измјене Закона о слободи вјероисповјести и да ће то бити Владин први конкретни корак, те и да је њихов једини циљ – да не разочарају грађане Црне Горе.

Прва демократска Влада у Црној Гори

Подсјетимо, за новог министра правде и мањинских људских права изабран је др Владимир Лепосавић.

А ево и комплетног састава 42. Владе Црне Горе:

  • Предсједник Владе Црне Горе – Здравко Кривокапић
  • Потпредсједник Владе Дритан Абазовић
  • Министарка одбране – Оливера Ињац
  • Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија – мр Тамара Срзентић
  • Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма – др Ратко Митровић
  • Министарство унутрашњих послова – Сергеј Секуловић
  • Министарство одбране – Оливера Ињац
  • Министарство вањских послова – мр Ђорђе Радуловић
  • Министарство економског развоја – мр Јаков Милатовић
  • Министарство капиталних инвестиција – Младен Бојанић
  • Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – мр Александар Стијовић
  • Министарство просвјете, науке, културе и спорта – проф. др Весна Братић
  • Министарства здравља – Докторанд Јелена Боровинић Бојовић
  • Министарство правде, мањинских људских права – др Владимир Лепосавић
  • Министарство финансија и социјалног старања – мр Милојко Спајић

ИН4С

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest