Година од инцидената у Будви: Процесуирани само грађани, не и полицајци који су их тукли

ДВА ПРЕДМЕТА АРХИВИРАНА, ТРИ ИЗВИЂАЈУ
Година од инцидената у Будви: Процесуирани само грађани, не и полицајци који су их тукли
Из Савјета за контролу рада полиције кажу да су казне за нападе на полицију недовољне али и да нема оправдања за то што нико од полицајаца није кажњен


Један од инцидената, Фото: Принтсцреен YоуТубе

Сузавци, пендреци, пребијања, полицијски кордони пред зградом Скупштине Општине – то су слике које су обиљежиле прошлогодишњи јун у Будви. Све је почело када је до тада независни одборник Стеван Џаковић, изабран на листи Демократског фронта, пришао опозицији и формирао нову одборничку већину са Демократском партијом социјалиста (ДПС), Црногорском и Социјалдемократама.

Владајући ДФ и Демократе нису хтјели да дају власт, тврдећи да је у питању политичка корупција, што је довело до готово свакодневних инцидената испред зграде Општине, коју су у континуитету чували полицијски кордони и приватно обезбјеђење.

Камере су тада забиљежиле нападе грађана односно демонстраната на полицајце, али и брутална пребијања грађана од стране органа реда. Ипак, подаци из Основног Тужилаштва у Котору показују да су процесуирани само грађани, па је због напада на службено лице формирано неколико предмета.:

“У три предмета против 11 лица поднијет је оптужни предлог, и то против три лица због кривичног дјела напад на службено лице у вршењу службене дужности, а против осам лица због кривичног дјела учествовање у групи која спријечи службено лице у вршењу службене радње. Предмети су окончани пред Основним судом у Котору и донијете су пресуде којима су окривљени оглашени кривим, при чему је девет лица осуђено на казну затвора у трајању од по 30 дана, које казне ће се извршити у просторијама у којима окривљени станују, док су два лица осуђена на казне рада у јавном интересу“, саопштили су из ОДТ Котор.

У Савјету за грађанску контролу рада полиције сматрају да су ове казне ипак недовољне.

“Своде се на притвор у кућним условима, готово су неупоредиве са ранијим периодима. Нисам сигуран, иако не желим да оспоравам судијске одлуке, да ли је то једна добра порука, да је напад на службено лице довољно санкционисан”, казао је Александар Зековић из Савјета за грађанску контролу рада полиције.

С друге стране, није добра порука ни то што за годину од дешавања у Будви није процесуиран нити један полицајац.

“Пет предмета су формирана везано за поступање полицијских службеника у односу на грађане и од истих су два предмета архивирана, јер је нађено да нема основа сумње да је извршено кривично дјело које се гони по службеној дужности, док су три предмета у фази Извиђаја и предузимају се радње у циљу расвјетљавања предметних догађаја и доношења коначне одлуке тужиоца“, наводе из ОДТ.

Зековић сматра да нема оправдања за тапкање у мјесту у оваквим случајевима

“Заиста неприхватљиво и мислим да постоји доста механизама који омогућавају да се идентификује сваки полицијски службеник. Уколико постоји политичка воља, а вјерујем да би требала и морала да постоји, успостављено је и ново руководство у самој Управи полиције, нема ниједан разлог да се толерише на било који начин полицијско ћутање и солидарност и да остане нерасвијетљен било који инцидент”, казао је Зековић.

Лоптица је стога у дворишту нових челника полиције, који су најавили да ће бити ажурнији од својих претходника.

Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest