Грађани држе милијарду и по еура у банкама

Фото: Pixabay

Банке за шест мјесеци ове године значајно повећале кредитирање привреде и грађана. Просјечне ефективне каматне стопе имале мали раст, али се њихово повећање тек очекује

Депозити и штедња у црногорским банкама, према подацима Централне банке (ЦБЦГ), достигли су на крају јуна ове године 4,46 милијарди еура и за 800 милиона су већи него у истом мјесецу прошле године. Грађани у банкама држе милијарду и по еура, што је за 230 милиона више него прије годину. Странци, као физичка лица, у домаћим банкама имају 636 милиона еура или сто милиона више него у јуну прошле године, док фирме у власништву странаца држе депозите у вриједности 478 милиона еура, што је раст за 90 милиона.

Укупно одобрени кредити на крају јуна вриједили су три и по милијарде еура, што је за око 230 милиона више него у јуну прошле године. Просјечна пондерисана ефективна каматна стопа на кредите на новоодобрене послове имала је незнатан раст, у јуну прошле године била је 5,38 одсто, а у том мјесецу ове године износи 5,49 одсто.

Ови подаци показују да је банкарски сектор у Црној Гори стабилан и ликвидан, као и да грађани, привреда, али и странци имају високо повјерење у домаће банке.

Знатнији раст камата на кредите је могуће очекивати у наредном периоду јер је Европска централна банка у јулу повећала референтну каматну стопу.

За шест мјесеци ове године банке су одобриле 710 милиона еура вриједне нове кредите, док је у истом периоду прошле године та бројка износила 515 милиона еура, што говори о значајном расту кредитирања привреде и грађана. Кредитирање привреде повећано је са 267 на 393 милиона, а грађана са 186 на 285 милиона.

У јуну су банке одобриле 141 милион еура кредита, што је за 30 милиона више него у истом мјесецу, а од тога 52 милиона грађанима и 89 милиона еура правним лицима.

Највише кредита у јуну одобрено је привреди за одржавање ликвидности и за обртна средства у вриједности од 62,5 милиона, а затим за готовинске кредите 28,5 милиона, од чега је грађанима 26,8 милиона. За реализацију инвестиционих програма компанијама је одобрено 14 милиона еура кредита, а за рефинансирање обавеза према другим банкама грађанима 5,5 милиона, а 2,5 милиона правним лицима.

Фирмама за набавку основних средстава одобрени су кредити у јуну од 4,8 милиона еура, а грађанима кредити за куповину робе широке потрошње у износу од 2,7 милиона еура.

Кредити за куповину аутомобила одобрени су у износу од 411 хиљада еура, од чега грађанима у вриједности 351 хиљаде, а правним лицима за 60 хиљада.

За куповину станова грађанима су одобрени кредити вриједни 9,6 милиона еура, док кредити ове намјене нису додјељивани правним лицима.

Намјенски хипотекарни кредити одобравани су грађанима у износу од два милиона еура, док се на остале кредите додијељене привреди и грађанима односи око седам милиона еура.

Просјечна пондерисана ефективна каматна стопа на новоодобрене кредите за ликвидност износила је 4,74 одсто у јуну ове године, док је у истом мјесецу прошле године она била 4,01 одсто. На кредите за реализацију инвестиционих пројеката камата је у овом периоду повећана са 2,58 на 2,92 одсто, а за рефинансирање са 5,53 на 7,13 одсто.

Код кредита за набавку основних средстава ова камата је пала са 5,45 одсто у јуну прошле године на 3,98 одсто колико је износила у том мјесецу ове године.

Значајно су порасле камате на кредите за припрему туристичке сезоне са 6,75 на 9,8 одсто. Код готовинских ненамјенских кредита дошло је до симболичног раста каматне стопе са 8,32 на 8,39 одсто, а за куповину робе широке потрошње до пада са 5,38 на 4,45 одсто.

Код кредита за куповину аутомобила дошло је до благог раста каматне стопе у ових 12 мјесеци са 6,41 на 6,54 одсто, док је за кредите за образовање каматна стопа пала са 11,74 на 11,01 одсто. За ненамјенске хипотекарне кредите камата је смањена са седам на 5,40 одсто, док је за кредите из остале групе повећана са 5,45 на 6,48 одсто.

Камате на депозите у паду

Пројечна пондерисана ефективна годишња каматна стопа на депозите је у паду јер је у јуну прошле године износила 0,37 одсто, а сада је 0,3 одсто. За правна лица ова камата на депозите за овај период пала је са 0,25 на 0,22, а за грађане са 0,5 на 0,39 одсто.

Према рочности камата на депозите износи од 0,02 одсто на неорочене односно депозите по виђењу. Највише камате су на депозите орочене на период од три до пет година, гдје за физичка лица просјечна ефективна износи 1,87 одсто, а за правна лица два одсто. Интересантно је да је, према овим подацима ЦБЦГ, камата за депозите орочене на преко пет година нижа него за период од три до пет година, и да просјечна за физичка лица износи 1,29, а за правна 1,39 одсто.

Одобрено 50 одсто више стамбених кредита

За шест мјесеци ове године банке су клијентима одобриле стамбене кредите у вриједности 60,7 милиона еура, што је за 50 одсто више него у истом периоду прошле године када је додијељено 41 милион еура ових кредита.

Разлог за пораст стамбених кредита може бити раст зарада запослених услијед пореске реформе “Европа сад”.

Просјечна пондерисана ефективна каматна стопа на стамбене кредите у јуну прошле године је износила 4,3 одсто, док је у том мјесецу ове године износила 4,78 одсто.

У септембру, октобру и новембру прошле године камата је износила 4,83 одсто, да би у децембру пала на 4,55 одсто. Ове године је наставила раст, а највећа је била у априлу 4,84 одсто.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest