Хусовић се повлачи из политике

Хусовић је казао да је петнаест година Бошњачке странке потврда посвећене и истрајне политике

Рафет Хусовић
Рафет Хусовић

Предсједник Бошњачке странке (БС) Рафет Хусовић саопштио је данас да се због здравствених проблема повлачи са мјеста предсједника те странке, као и из политичког живота.

Казао је да ће, с обзиром да су у току припреме за Конгрес БС, странком до тада управљати Предсједништво Бошњачке странке.

Сигуран сам да ће ново руководство, које ће бити изабрано на IV Конгресу, у годинама које долазе наставити водити исправну политику у интересу бошњачког народа као и свих грађана Црне Горе„, рекао је Хусовић.

Бошњачка странка данас обиљежава петнаест година од оснивања. Хусовић је истакао да тај јубилеј обиљежава значајан период посвећене и истрајне политике бошњачког народа на страни демократије, правде, слободе, једнакости и бољег живота за све грађане Црне Горе.

Бошњачка странка је већ петнаест година аутентични политички представник бошњачког народа. Са поносом истичемо да смо као партија били активни учесник историјских процеса – обнове државности, уласка Црне Горе у НАТО алијансу и скоријег приступања у Европску унију. Наш посебан допринос је у изградњи и чувању мултиетничког склада у нашем друштву„, навео је Хусовић.

Истакао је да је Бошњачка странка истински поборник демократизације политичке сцене и јачања институција владавине права. „Ми смо својим радом и истрајном и принципијелном политиком, усмјереном у остваривању постулата слободе, правде и једнакости свих грађана кроз демократско дјеловање у институцијама, постали члан најутицајније политичке групације у Европској унији – Европске народне партије (ЕПП)„, навео је он.

Рекао је да се као партија снажно залажу преко најутицајнијих европских адреса за убрзање демократских и реформских процеса, као и за очување стабилног мултиетничког друштва у Црној Гори. Зато се, како је истакао, Бошњачка странка истрајно бори за равноправност свих грађана пред законом. „У том смислу, изборили смо се и за уставни положај Бошњака и босанског језика.“

БС је као политички субјекат присутна и парламентарна снага у свим локалним срединама гдје живи бошњачки народ – у Плаву и Гусињу, Беранама и Петњици, Рожајама, Бијелом Пољу, Пљевљима, Подгорици, Тузима, Бару и Улцињу. Важна тековина наше политике и учешћа БС у извршној власти је интеграција и дјелотворно присуство представника мањинских народа у институцијама и на мјестима одлучивања„, навео је Хусовић.

Бошњачка странка је, додаје, кроз институције власти, заједно са својим коалиционим партнерима, остварила мјерљиве резултате и на пољу регионалног развоја. Инфраструктурним улагањима у сјеверном региону и изградњом аутопута, како истиче, отварају се стратешке шансе развоја привреде и искориштавања туристичких и пољопривредних потенцијала сјевера.

Желим да истакнем да је за БС, независно од тога да ли се налази у власти или опозицији, изградња демократаких институција императив, а очување мултиетничког склада и равноправност свих грађана наш најважнији циљ. Просперитет цјелокупног друштва остварив је само ако се истински уважавају слобода и право свих народа и сваког грађанина„, навео је Хусовић.

Рекао је да је током претходних 15 година, један од приоритета БС био и сарадња са дијаспором, те додао да су много пута поновили да су људи у дијаспори најбољи амбасадори Црне Горе. Рекао је да је захвалан дијаспори за исказану лојалност Црној Гори и њихов допринос „стремљењима наше савремене државе.“

Свједоци смо да се умјесто демократске смјене власти, што је легитиман процес након парламентарних избора, спроводи кадровска дискредитација у институцијама, кршење бројних закона и поступање супротно европским препорукама и пракси западних демократија. Дешава се убрзана десекуларизација друштва и све видљивији утицај црквених центара на токове званичне политике. Упућују се пријетње и застрашивања према припадницима мањинских заједница. У таквим условима, дешава се, понегдје тиха, а негдје огољена маргинализација и изопштавање припадника бошњачког и других мањинских народа у институцијама. Сматрамо да то показује антиевропску тенденцију и недемократски карактер нових власти и потврђује исправност одлуке БС да, под оваквим околностима, не буде дио извршне власти„, навео је Хусовић.

Казао је како је сигуран да ће Бошњачка странка, кроз демократске институције, наставити борбу за остваривање својих програмких циљева, заштиту припадника бошњачког и свих других мањинских народа, упозоравајући на „негативне процесе који се дешавају у нашем друштву“.

Апелујемо на медијску заједницу, невладин сектор и дипломатске представнике да уочавају ове негативне процесе и о томе јасније и отвореније говоре. Свако урушавање досегнутих демократских стандарда и мултиетничког склада које представља највреднију тековину нашег друштва, може оставити трајне посљедице на демократске процесе и будућност Црне Горе.

У условима пандемије и тешке здравствене и економске ситуације, из БС апелују на већу солидарност и разумијевање, посебно према великом броју рањивих група и социјално угрожених слојева становништва.

Поштовани грађани Црне Горе, уважени чланови и симпатизери Бошњачке странке, била ми је велика част да у претходних 15 година будем на челу партије и да заједно са вама градимо бољу будућност за све нас. Озбиљно бављење политиком захтијева доста одрицања, али када је у питању интерес народа и државе, онда вриједи сваки моменат који смо заједно провели, градећи стратегију и визију за грађанску, мултиетничку и европску Црну Гору. Желим да се искрено захвалим руководству странке, а посебно свим члановима и активистима на безрезервној подршци политици Бошњачке странке, као и мени лично свих ових година„, саопштио је Хусовић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest