И Радоњић продао стан добијен од државе под повлашћеним условима

Радоњић пријавио да је послије непуних годину продао некретнину за коју је од државе добио 40.000 еура кредита, који враћа у ратама од 73,5 еура. Из Агенције казали да ће провјерити податке из картона бившег директора, он тврди да је све уредно пријавио

корупција, Radonjiću
Сретен Радоњић

Бивши директор Агенције за спречавање корупције Сретен Радоњић зарадио је неколико хиљада еура од продаје стана који је добио од државе под повлашћеним условима.

Одлуком Владине Комисије за стамбена питања, Радоњићу је почетком 2018. године додијељено 40.000 еура стамбеног кредита под повољним условима. Он је пријавио да је крајем исте године почео да враћа тај кредит, и то у ратама од 73,5 еура мјесечно.

Бивши директор АСК није једини који је продао стан добијен од државе под повлашћеним условима. То су раније чинили високи државни функционери, судије, запослени у градским предузећима…

Како су “Вијести” раније објавиле, Радоњић је крајем новембра 2019. године уписан као власник стана од 42 метра квадратних у Подгорици. У листу непокретности Управе за некретнине, у дијелу који се тиче ограничења, тада је била уписана хипотека ради исплате преосталог дијела купопродајне цијене који је требало исплатити до новембра.

Он је, међутим, почетком августа продао стан, види се из редовног годишњег имовинског картона који је доставио Агенцији за спречавање корупције.

“Стан је купљен од кредитних средстава, плус сопствена средства, по цијени од 47.000 еура. Продат је за 50.000 еура. Кредит уредно отплаћујем, како је и наведено у извјештају”, казао је Радоњић за “Вијести”.

Према картону, он и даље враћа стамбени кредит, али није одговорио колико дуго ће га враћати.

Та информација је значајна јер, између осталог, говори о томе колико мора да се врати од кредита.

Повољности које добитници Владиних стамбених кредита имају су, између осталог, рок отплате и до 20 година, али и да многи од додијељене суме морају да врате само 20 одсто.

Радоњић није одговорио ни на питање да ли сматра да је у реду што је зарадио од продаје стана купљеног помоћу Владиног кредита, чији највећи дио враћају порески обвезници.

А на питање зашто приход од продаје стана није пријавио Агенцији, Радоњић тврди да је “све уредно пријављено код Агенције”.

“Не ради се о увећању, јер је стан опремљен продат за 50.000”, казао је он.

Законом о спречавању корупције прописано је да су јавни функционери дужни Агенцији да доставе тачне и потпуне податке у својим имовинским картонима.

За оне који то не ураде запријећена је новчана казна од 500 до 2.000 еура.

„Као и у случају сваког другог јавног функционера, Агенција ће провјерити податке из извјештаја о приходима и имовини. Уколико се утврде неправилности, биће покренут поступак”, казали су из институције на чијем је челу Јелена Перовић на питање “Вијести” да ли ће провјерити је ли он доставио тачне и потпуне податке. Перовићева је наслиједила Радоњића на челу Агенције, након што је он прешао на мјесто предсједника Савјета Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама (АЗЛП).

Зарађује преко 3.000 мјесечно, више не да увид у рачуне

Радоњић је прошле године зарађивао 3.080 еура мјесечно, види се из редовног годишњег имовнског картона.

Он је пријавио да је као предсједник Савјета АЗЛП мјесечно приходовао по 2.130 еура, а још 950 еура пензије.

Пензија његове супруге Роксанде Радоњић је износила прошле године 350 еура.

У посљедњем картону истиче се да је Радоњић власник стана од 86 метара квадратних који је стекао откупом, објекта од 44 метра квадратна која је стекао уз помоћ насљедства и кредитом, и осмине земљишта од готово 22.000 метара квадратних.

Радоњићи имају два аутомобила из 2006. године, акције у “Плантажама” и “Вектра Боки”.

Поред повољног стамбеног, Радоњић од 2013. године враћа 10.000 потрошачког кредита у ратама од 140 еура, а супруга од маја 2018. године 6.000 еура рефинансирајућег кредита у ратама од 55,5 еура.

Радоњић овог пута није дао сагласност Агенцији за увид у банкарске рачуне.

(Вијести)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest