Ибрахимовић: Лепосавић ставом о Сребреници показао државничку неодговорност

Министар правде, људских и мањинских права Владимир Лепосавић је ставом о Сребреници показао личну и државничку неодговорност и незрелост обављања овако значајне функције, а Влада на челу са премијером Кривокапићем потврдила да се удаљава од цивилизацијских и европских вриједности – оцијенио је, у интервјуу Побједи, Ервин Ибрахимовић, шеф Клуба посланика Бошњачке странке.

Ибрахимовић је, коментаришући Лепосавићеву изјаву да ће признати геноциде у Сребреници ,,када се то недвосмислено утврди“, те да је суд у Хагу гдје је суђено за тај геноцид ,,изгубио свој легитимитет“, поручио да ће се Бошњачка странка ,,још снажније одупријети свим покушајима негирања истине“.

Како коментаришете то што је на позицији министра правде, људских и мањинских права у Влади негатор геноцида у Сребреници?

ИБРАХИМОВИЋ: Ако неко не жели да истини погледа у очи и призна да се десио геноцид, а то су потврдили релевантни међународни судови и тај неко је на функцији министра правде, људских и мањинских права, онда је то јасан сигнал да нешто у данашњој Црној Гори није како треба.

Мање бројни народи, нажалост, живе у амбијенту и систему гдје се мањинским правима бави министар Лепосавић, који не признаје геноцид у Сребреници, док на челу Одбора за људска права у Скупштини имамо посланика који такође негира геноцид. Ово су само потврде да се скренуло са пута помирења и да је на сцени потпуна релативизација геноцида. Бошњачка странка на то неће пристати, већ ћемо се још снажније одупријети свим покушајима негирања истине.

Нарушава ли се углед Црне Горе оваквим ставовима?

ИБРАХИМОВИЋ: Недопустиво нарушава. Ми смо данас у позицији да нас сусједи, али и бројне друге државе свијета са чуђењем и невјерицом посматрају и питају се – којим је то путем кренула Црна Гора. Ми смо за кратко вријеме прешли пут од лидера у европским интеграцијама и земље која је била примјер мултиетничког склада до државе са растућим национализмом, са све чешћим појавама разних облика фашизма и шовинизма. Не можемо, а да не примијетимо, да се и у извјештајима међународних организација констатују напади на Бошњаке и муслимане, напади на имовину Исламске заједнице. Дакле, у очима других, Црна Гора више није тако просперитетна као некада. Уосталом, сви смо видјели реакцију наших партнера из ЕУ, САД-а, Велике Британије, Нјемачке, Холандије. Посебно је забрињавајуће што су то оцјене дипломатских представника из најразвијенијих земаља. То довољно говори о тренутном амбијенту у Црној Гори и колико је пољуљана репутација државе.

Влада је неколико дана након Лепосавићеве изјаве саопштила да поштује Декларацију о прихватању резолуције Европског парламента коју је усвојила Скупштина 2009. године, а у којој се осуђује геноцид у Сребреници. Из Владе, међутим, наводе да нити желе, нити могу да мијењају одлуке међународних судова, али ни да једне народе проглашавају геноцидним, а друге светим. Како тумачите овакву реакцију?

ИБРАХИМОВИЋ: Иако смо упорно слушали поруке да је Влада европска и процрногорска, одбијањем да јасно и прецизно призна да се у Сребреници десио геноцид, показало се да ипак доминантан састав Владе дијели ставове министра Лепосавића. Не видим другачије објашњење за онакво саопштење Владе. То што они нијесу јасно признали да се десио геноцид и што су изјаву министра Лепосавића искористили да укажу да једне народе не могу да проглашавају геноцидним, а друге светим, јасна је интенција – покушај релативизације геноцида и покушај подизања тензија. Плашим се да је све ово у циљу припрема за попис становништва. Упозоравам да овакве иницијативе не могу донијети добро никоме у Црној Гори. Оваквим поступањем Владе, из дана у дан се акумулира енергија слободних грађана, који искрено воле државу, а коју су стварали сви народи у Црној Гори.

Лепосавић је, без обзира на позиве јавности и комплетне опозиције, казао да неће поднијети оставку. Потпредсједник Владе Дритан Абазовић је поручио да „ко не разумије да се десио геноцид у Сребреници, није му мјесто на државним функцијама“, а ипак не иницира смјену Лепосавића. Како то све коментаришете и јесте ли очекивали да ће Влада покренути поступак за разрјешење Лепосавића?

ИБРАХИМОВИЋ: Ми смо захвални свим амбасадама, ЕУ, бројним невладиним организацијама и свим партнерима што су Влади Црне Горе послали јасну политичку поруку – ревизионизам и релативизација геноцида вам неће проћи. Јасно и сада кажемо, Владимир Лепосавић не може да буде министар правде, људских и мањинских права. Може он остати на овој позицији до краја мандата, што се нас тиче. Изгубио је он много на другој страни, као човјек, комшија, пријатељ. Овакве изјаве не осликавају људску и искрену жељу на доприносу међукомшијским и пријатељским односима.

Када ће БС поново предложити Скупштини приједлог резолуције о геноциду у Сребреници и очекујете ли овога пута подршку?

ИБРАХИМОВИЋ: Сва дешавања која су иза нас у посљедњих пола године, показатељ су да нам треба резолуција о геноциду у Сребреници. Желим да вјерујем да ће колеге из власти исправити грешку од прошлог пута. Позивам их да дају допринос, у правцу неопходног суочавања с прошлошћу, да усвојимо ову резолуцију и ставимо тачку на питање геноцида у Сребреници. Ово је тест цивилизацијске и људске свијести и правде, да ли смо на путу просперитета и извјесне будућности, да покажемо јесмо ли и даље озбиљан кандидат за ЕУ или смо се вратили у деведесете. Вјерујем да ће се ова резолуција у процедури наћи током овог мјесеца.

Из ДПС-а најављено је да ће процесуирати приједлог закона који забрањује негирање геноцида. Како то коментаришете, хоће ли такав приједлог бити уврштен у дневни ред?

ИБРАХИМОВИЋ: Оваква иницијатива је нормалан слијед ствари. Подсјећам да су текст резолуције о Сребреници потписали сви представници опозиционих партија. Оваква иницијатива је уствари жеља већинске Црна Горе. ДПС као појединачно најјача партија у парламенту са оваквим приједлогом потврђује да има наде за црногорско друштво у правцу трајног помирења. Позивам и колеге из власти да направе корак у правцу истине, а истина је да је у Сребреници био геноцид и тиме јасно пошаљемо поруку грађанима Црне Горе.

Како се осјећају Бошњаци данас у Црној Гори?

ИБРАХИМОВИЋ: Бошњаци су кроз историју пролазили кроз разна искушења, тако да ни ове новонастале ситуације нијесу новост. Ипак, није пријатно када се у Пљевљима пријети Сребреницом, када се напада имовина Исламске заједнице, када имамо на сцени један облик чишћења из институција представника мање бројних народа. Али порука је јасна, Бошњачка странка ће заштитити сваког Бошњака и муслимана и било којег другог грађанина Црне Горе коме се угрожавају основна људска права. Ако неко мисли да ће нас уплашити и да историја почиње од данас или јуче, грдно се вара. Ми смо своји на своме и не прихватамо да будемо грађани другог реда.

Јесте ли оптимиста да ће Одбор за свеобухватну изборну реформу овога пута завршити посао?

ИБРАХИМОВИЋ: Задовољан сам да је формиран састав Одбора и да се у њему налази посланица БС Кенана Струјић-Харбић. Вјерујем да све партије, невладин сектор и струка треба да дају допринос, да добијемо квалитетнији законодавни оквир, који ће гарантовати равноправност свих грађана, као основног принципа за отклањање упитности резултата избора.

Како коментаришете најаву измјена Закона о регистрима пребивалишта и боравишта, којима се, у циљу уређења бирачког списка, планира увођење обавезе онима који живе у иностранству да одјаве пребивалиште у Црној Гори?

ИБРАХИМОВИЋ: Најаве из Владе да ће се кренути у чишћење бирачког списка на начин да ће се дискриминаторски наступити према једном дијелу популације, конкретно према Бошњацима и другим мање бројним народима, који су на привременом раду у иностранству, порука је да можда неко не жели компромис. Ми нећемо пристати на то да неко хоће да мијења националну структуру бирачког списка. Ако погледате земље у окружењу, све су отишле корак напријед, дозволили су својим држављанима који су у иностранству да гласају у дипломатским представништвима својих матичних земаља. Бошњачка странка ће истрајати на иницијативи да се омогући нашим држављанима са правом гласа, да гласају у ДКП, широм свијета.

Каква смо то ми држава ако желимо да одузимамо право гласа својим држављанима? Држава има обавезу да штити права својих грађана, како у земљи, тако и у иностранству, у складу са домаћим и међународним законодавством. Још једном позивамо представнике Владе да не ударају на темеље мултиетничке и мултивјерске Црне Горе. Нашу државу не смијемо оставити без оних који су увијек спремни да је заштите у сваком тренутку. Узалудан је посао свима онима који нијесу научили лекцију да наши држављани ван Црне Горе, посебно мање бројни народи не праве компромис када је у питању љубав према Црној Гори. То су наши држављани показали безброј пута и на томе им искрено хвала. Бошњаци су се борили да Црна Гора буде независна држава, дали смо допринос обнови самосталности. Не пристајемо да неко ко је можда и био против независне Црне Горе сада хоће да наше држављане, истинске патриоте, брише из бирачког списка.

Када ће бити конгрес партије? Хоћете ли се кандидовати за предсједника?

ИБРАХИМОВИЋ: Прераним одласком нашег лидера, рахметли Рафета Хусовића, остала је огромна празнина. Црна Гора је изгубила великог државника, а Бошњаци лидера који их је поносно водио више од 15 година.

Бошњачка странка је захваљујући визији нашег лидера, рахметли Рафета Хусовића и искреној подршци симпатизера и чланова БС-а, чврсто на курсу грађанске и проевропске Црне Горе. Наш лидер нам је оставио у насљеђе партију која од свог оснивања није направила стратешку грешку – увијек смо бирали пут у будућност.

На нама је да наставимо пут којим је наш лидер корачао свих ових година. Ми смо у процесу припреме конгреса, у току је израда страначких докумената. Уколико све буде текло по плану, мислим да ћемо у другој половини маја организовати конгрес. Све велике и значајне одлуке Бошњачка странка је доносила у разговору са чланством, симпатизерима, за добробит свих грађана Црне Горе. Сигурни смо да ћемо наставити у том правцу и да ће БС у демократској атмосфери изабрати предсједника који ће наставити да партију води у правцу како је то било и до сада.

Како видите рад Владе у првих сто дана?

ИБРАХИМОВИЋ: Експеримент није успио, то је ваљда већ свима јасно. Да се од популизма не живи, мислим да су премијер и сарадници увидјели релативно брзо. Ми данас немамо буџет, а већ је четврти мјесец у години. Нажалост, ни ситуација са корона вирусом није добра. Економска ситуација такође не обећава, а додатно смо забринути јер Влада није транспарентна. То се показало приликом емисије обвезница. Имам осјећај да су се на Влади највише бавили реваншизмом (иако не знам чиме изазвани), кадровском политиком и размишљањем како да партијске војнике смјесте у фотеље државне управе. Очигледно је да се одустало од оптимизације и професионализације јавне управе. Имамо на сцени нескривену утрку запошљавања партијских кадрова.

Извор: Побједа

One thought on “Ибрахимовић: Лепосавић ставом о Сребреници показао државничку неодговорност

  1. Ovaj novi pion DPS i komunjara, nosilac lažnog bratstva i jedinstva, koji ne može da izgovori glas h, neumoran je i još se nada da će se udomiti. Kad se ustanovi pravda i ovog ratnog huškača, ali ispod tuđih dolama, treba pridrućiti Konjeviću pa neka šire svoje ideje i mržnju na miru.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest