Интервју: Лео Колхаубер за Поглед

Лео Колхаубер је члан државног парламента, бечког градског вијећа и портпарол за спољну политику Слободарске партије Аустрије

  1. Господине Кохлбауер, Слободарска партија Аустрије, основана као крајње десничарска странка, током свог политичког живота више пута се трансформисала, од учлањења у либералну интернационалу до изласка из исте, али никада није напуштала концепт десничарске популистичке и национал-конзервативне странке. Којој конкретно политичкој опцији данас припада СПА?

1.СПА се дефинише као социјална отаџбинска странка то значи да нам је програм патриотски залажемо се за наше држављане у првом плану и борбу за социјалну политику. Али наравно сарађујемо и са свим осталим патриотским странкама у Европи који имају сличан програм као ми.

  1. Ваша странка је била дио владајуће коалиције до појаве афере „Ибица“. На парламентарним и покрајинским изборима 2019. године, дошло је до осјетног пада подршке грађана политици СПА, док су владајућа Народна партија и зелени, повећали број посланичких мјеста на свим нивоима. Колико поменута афера дугорочно може утицати на рејтинг Ваше странке?

2.Дугорочно је афера Ибица нанела велику штету странци понашање и став бившег шефа је довело до тога да су бирачи делом изгубили поверење које морамо и хоћемо да повратимо , понашање бившег председника странке после појављивања Видеа је било неприхватљиво за нас.

  1. Бирократе ЕУ и владајуће гарнитуре водећих европских земаља, СПА етикетирају као крајње екстремистичку партију, непријатељски расположену према мигрантима и осталим досељеницима у Аустрији. Међутим, у пракси је другачија ситуација, управо СПА има међу својим члановима и на високим позицијама, поред Аустријанаца има и припаднике других народа , гдје се нарочито истичу Срби. Можете ли нам оквирно рећи, колико су Срби, као једна од најбројнијих националних заједница која живи у Аустрији, укључени у политички живот Ваше земље?

3.Странке које нас називају екстремном желе често да сакрију своје екстреме на пример странке левог спектра аустријанци српског порекла су постали део наше слободарске фамилије и вредно раде на побољшању живота у Бечу и Аустрији у целини наравно су битан фактор између Аустрије и старе домовине. Срби у нашим редовима су део хришћанске културе и имају исти начин живота као и ми. Тако да са нашим пријатељима српског порекла немамо проблем.

  1. Поред мигрантске кризе, Европску унију је захватила и пандемија КОВИД-19, током које су дошла до изражаја бројна неслагања међу њеним чланицама, као што је несолидарност и незаинтересованост за проблеме унутар самих држава чланица. Какве ће све последице изазвати епидемија на економију европских земаља и да ли ће ЕУ опстати на садашњим основама или ће поједине земље наставити са напуштањем заједнице?

4.Није пандемија довела до кризе него однос појединих политичара у земљама ЕУ
Неке од одлука аустријске владе су несхватљиве као на примјер ношење маски у грађевинским маркетима нису биле потребне а у супермаркетима да И још неколико бесмислених одлука.
Велика економска криза нам тек престоји и мислим да може доћи до даљег напуштања Еу људи су схватили великим делом да Еу се није солидарисала. И беспомоћна била.

  1. Лидери ЕУ су после маратонских петодневних преговора, постигли договор о вишегодишњем заједничком буџету и фонду за опоравак, чији је укупан износ 1.824 милијарде евра. Ради се о најдужем самиту у историји ЕУ. Фонд за сусједство и свијет обухвата и инструмент претприступне помоћи у наредних седам година, за Србију, Црну Гору и друге земље западног Балкана, које су у процесу евроинтеграција, је намијењено 12, 5 милијарди евра. Како ви оцјењујете перспективу ЕУ, након напуштања Велике Британије и којим темпом ће ићи преговори о придруживању нових чланица?

5.Ја мислим да Србији и ЦГ јесте место у ЕУ али у једној Унији без уцена наравно да свако мора да уради своју задаћу на путу ка пуноправном чланству као на пример да правна држава функционише и да се поштују сва људска права у правом смислу те речи а не прогањати свештенство и цркву као сто на жалост видимо на примеру ЦГ. Србија и ЦГ јесу Европа зато им јесте место у нашој фамилији.

  1. Још од 1990. године имиграција и ислам су постали једно од најважнијих питања политике СПА. У склопу Ваше партије постоји и Хришћанско-демократска платформа? Који су циљеви Хришћанско-демократске платформе?
    6.Управо ми смо једина странка која је одувек гласно говорила о претњи споре исламизације Беча, Аустрије па и Европе. Имамо делове граде који нишу више препознатљиви да су део Беча избацивање крстова из учионица забрана свињског меса у школским кантинама забрана уласка светог Николе на празник у вртиће су све показатељи лоше политике која је вођена. Хришћанско-слободарска платформа коју води мој колега Константин Добриловић је основана пре 10 година управо да тематизује дискриминацију хришћана у Европи и прогон хришћанства у исламском свету.разне трибине су организована са познатим личностима једна од њих се бавила и темом Косово и Метохија и значај за Србе али и за остатак хришћанске Европе.
  2. Предсједник Републике Турске, господин Ердоган је званично прогласио Аја Софију за џамију, након чега је 24. јула ове године, први пут након 86. година, одржан џума-намаз. Аја Софија је као хришћанска црква служила 916. година, до освајања Истанбула од стране Отоманске империје, статус џамије је имала од 1453. до 1934. године, када је добила статус музеја, а од 1985. године се налази на УНЕСКО-вој листи светске баштине. Какав је став Ваше партије по овом питању и да ли ће г-дин Ердоган и његови наследници одржати обећање да се неће уклањати хришћански мозаици са зидова и мермерне плоче којима је обложена светиња?

Нас став је јасан. Понашање гдина Ердогана је неприхватљиво, време османлија и њихове репресије би требало да буду иза нас и ово је атак на целокупно хришћанство и ако знамо да је аја софија грађена пре рођења пророка Мохамеда. Тражимо хитну обуставу свих преговора сто се тиче придруживању Турске ЕУ показали су као више пута да нису део Европе и да им није место у ЕУ. Што се тиче уклањања хришћанских мозаика то би био скандал пар еxеланц као и цео случај.

  1. Да ли сте и колико, као политичар задужен за спољнополитичка питања, упознати са дешавањима у Црној Гори. Конкретно, са кршењем основних људских права, права на слободу вјероисповијести и покушајима отимања имовине Српској Православној Цркви?

8.То је класичан напад на слободу вероисповедања прогон свештенства и верног народа је неприхватљив још ако узмемо у обзир да је ЦГ кандидат за чланство у ЕУ и чланица НАТО пакта понашање је сасвим супротно тренутне владајуће структуре.
Како знамо СПЦ је стара преко 800 година у ЦГ И препорука властима је да су верници СПЦ уједно и грађани ЦГ и да се са својим грађанима као европска држава не опходи тако.Надам се да ће разум превладати и доћи до скоријег решења који ће бити прихватљив за све стране.

  1. Доношење контроверзног и дискриминаторског Закона о слободи вјероисповијести, изазвало је најмасовније протесте, односно литије у историји постојања Црне Горе. У намјери да спријечи СПЦ и њене вјернике да своју мирну и демократску борбу наставе организовањем литија и након укидања КОВИД-19, власт је примијенила недемократске методе, као што су хапшење и притварање Владике Јоаникија и свештеника, покретање кривичног поступка против њих и многих грађана, а све под изговором кршења епидемиолошких мјера. Какав је Ваш став поводом селективне примјене епидемиолошких мјера и злоупотребе истих, како би се ограничила или потпуно суспендовала основна људска права?
    9.Као сто сам и претходно поменуо права свих грађана се морају поштовати. И не сме се десити да се примењују дупли аршини.
  2. Шта може Аустрија, као европска, демократска и хришћанска земља да уради у правцу заштите хришћана у Црној Гори?

10. Аустријска влада би требала да опомене ЦГ власт по питању кршења људских права и да им да до знања да у ЕУ нема места владама који врше репресије према сопственом народу. Верујем да смо ми још део владајуће гарнитуре дошло би до званичних изјава по том питању.

  1. Да ли сте упознати са примјеном недемократских метода, којима се користи власт у ЦГ, (земљи, чланици НАТО-а и кандидату за чланство у ЕУ) , што је посебно дошло до изражаја у приморској општини Будва, гдје је Специјална антитерористичка јединица извршила брутални напад на институције локалне самоуоправе и том приликом уз употребу силе, ухапшени су легално изабрани предсједник општине, Марко Царевић, предсједник Скупштине, Крсто Радовић и остали локални руководиоци. У таквом амбијенту повреде основних људских права и суспензије права на локалну самоуправу и у току епидемије КОВИД-19, предсједник Црне Горе је расписао парламентарне и локалне изборе за поједине општине, за 30. август 2020. године. Како Ви све то коментаришете, да ли је то европска пракса да се уз помоћ специјалне полиције инсталирају органи у некој локалној самоуправи и да ли су по Вашем мишљењу испуњени услови за демократско и регуларно спровођење слободних избора у атмосфери отворене диктатуре?
    11.Наравно да то није у духу европских демократија истеривати легитимне представнике који народ својом вољом изабрао. Тражим од званичника ЕУ да што пре реагују и стану на пут таквој недемократкој пракси.
  2. У Црној Гори живи 30% Срба, који немају равноправан статус са осталима. Да ли Срби у ЦГ и Српска Православна Црква, могу да очекују подршку од стране Аустрије у заштити основних људских права, стицања статуса равноправног народа, као и права православних хришћана на слободу вјероисповијести и неотуђивости црквене имовине?
    12. Подршку СПА ће имати свако на коме се врши неправда ми ћемо преко наших канала и могућности информисаqти људе што се тачно деава у ЦГ тренутно.
  3. Црна Гора је чланица НАТО. С обзиром да је Црна Гора територијално мала, са малим бројем становника и неразвијеном економијом, какву стратешку корист од тога има НАТО?
    Одговорићу кратко овде геостратешки интереси НАТО-а на првом месту јер ЦГ има веома важан географски положај.
  4. Познат је био став СПА према питању Косова и Метохије, нарочито њеног бившег предсједника господина Штрахеа, да је Косово неотуђиви дио Србије. Да ли се и даље СПА залаже за поштовање територијалног интегритета Србије и за решење статуса Косова у оквиру резолуције СБ УН 1244?
    14.Став се није мењао треба поштивати резолуцију 1244 која тачно говори о статусу КиМ.
  5. Колико су локалне заједнице у Аустрији отворене за сарадњу са локалним заједницама других земаља и да ли имате шта да у том правцу поручите становницима Општине Беране?
    15. Наравно смо увек спремни за сарадњу са пријатељима недавно је нас начелник једне Бечке општине Паул Стадлер са нашим послаником у Бечком Парламенту Немањом Дамњановићем склопио сарадњу са једном Београдском општином.
    Желим Вам фер и мирне демократксе изборе нека буде воља грађана испоштована.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest