Испливале НОВЕ злоупотребе: Нестала документација о владиној гаранцији од 50 милиона евра за „Абу Даби фонд“

Према сазнањима „Дана“, Петар Ивановић је јуче током саслушања у Специјалном тужилаштву тврдио да није урадио ништа незаконито. Он је тужиоцу казао да постоје уговори и прецизне инструкције шта је чији дио посла

Abu Dabi fond
Архива, Фото: РТЦГ

Припадници Специјалног полицијског тима јуче су, по налогу Специјалног државног тужилаштва, привели ради саслушања бившег предсједника Инвестиционо-развојног фонда Зорана Вукчевића, функционера СДП-а и некадашњег министра пољопривреде у Влади Црне Горе Будимира Мугошу и инжењера грађевинства из Института овлашћењих процјењивача Црне Горе Милана Аџића, а саслушан је и бивши министар пољопривреде Петар ИвановићОни су саслушани због злоупотреба кредита из Абу Даби фонда, а након саслушања су пуштени на слободу. Ивановић је саслушан у својству грађанина јер га штити посланички имунитет, о којем ће парламент расправљати највјероватније 18. фебруара.

Према сазнањима „Дана“, која су нам потврђена из извора блиских истрази и Министарству пољопривреде, главни проблем и штета по државу Црну Гору могла би да настане уколико Абу Даби фонд покрене процедуру око гаранција које је дала бивша Влада. „Дан“ је дошао до информације да је документација која потврђује да је бивша Влада дала гаранцију на чак 50 милиона еура нестала, или је уништена. Те гаранције нема у пропратној документацији, али ни у евиденцијама министарства пољопривреде и ИРФ-а, потврђено је нашем листу. Пошто је ИРФ корисник кредита, а Влада гарант, обавеза свакако остаје, па уколико Абу Даби фонд покрене поступак, настаће драстична штета по државни буџет.

Министар попљопривреде Александар Стијовић казао је за „Дан“ да су по преузимању активности у министарству почели да им пристижу упити од ИРФ-а са захтjевима да се одреде према даљем току поступака започетих кроз АДМАС проjекат. броj 08-262 од 13. 2.2015. године.

– ИРФ jе 4. jуна 2015. године у име бивше Владе Црне Горе закључио уговор са Абу Даби фондом за развоj (АДФД) у износу од 50 милиона америчких долара, за коjи је Влада гарантовала. Из уговора се закључуjе да су његови потписници др Зоран Вукчевић, директор ИРФ-а, и представник Абу Даби Фонда за развоj, док се тадашњи министар пољопривреде и руралног развоjа Петар Ивановић налази у улози свjедока. Министарство пољопривреде и руралног развоjа у уговору jе препознато као „корисник“ кредита, коме су овлашћења, у складу са уговором, да води и одржава проjекат. Из тог уговора произилази и заjедничка обавеза ИРФ-а и Министарства пољопривреде и руралног развоjа да образуjу jединицу за имплементациjу проjекта, али коjа несумњиво мора функционисати у оквиру ИРФ-а, имаjући у виду остале одредбе уговора, а да се оперативни приручник утврђуjе на предлог министарства. Међутим, ниjе поступљено на таj начин, већ jе Министарство пољопривреде и руралног развоjа самостално одредило да jе jединица за имплементациjу Директорат за плаћања (организациона jединица министарства), а ово на темељу споразума о сарадњи са ИРФ-ом, коjи ни у ком случаjу не може дерогирати одредбе међународног уговора коjима су jасно утврђене обавезе ИРФ-а и министарства. Иако Министарству пољопривреде и руралног развоjа уговором ниjе дата ни наjмања могућност да реализуjе АДМАС проjекат и да има непосредан однос са АДФД, а што свакако ниjе ни смjело да ради у оквиру прописаних овлашћења, након закључења уговора, министарство у потпуности преузима спровођење проjекта – објаснио је Стијовић.

И поред чињенице да из уговора са Абу Даби фондом произилази да jе ИРФ заjмопримац чиjа jе обавеза, према уговору, да обавља банкарске послове за потребе реализациjе АДМАС проjекта и да jедино ИРФ може повлачити новчана средства, министарство jе закључило девет уговора о кредиту коjима jе подиjелило средства у вриjедности од 23,2 милиона долара. Излазећи изван оквира своjе надлежности и кршећи процедуре прописане основним уговорома, министарство кредитна средства додjељуjе сљедећим корисницима: Агро Царине – Фарма Пишче, Плужине, у износу од 2.500.000,00; Вектра Jакић, Пљевља, у износу од 3.000.000,00; Месо-промет, Биjело Поље, у износу од 3.000.000,00; ХМ Дурмитор, Жабљак, у износу од 2.000.000,00; Милкрафт, Биjело Поље, у износу од 3,000,000.00; ЕКО-ПЕР, Шавник, у износу од 2.500.000,00; Ф.М.Л., Никшић, у износу од 1.200.000,00; МИ Горановић, Никшић, у износу од 3.000.000,00 и ИМ Градина, Рожаjе, у износу од 3.000.000,00 америчких долара.

Министар Стијовић истиче да поjедине компаниjе нијесу вратиле кредитна средства, па постоjи опасност штете по буџет и државу Црну Гору уколико због штетних уговора дође до повлачење гаранциjе од стране заjмодавца.

– Како нам ниjе било прихватљиво да предузимамо даље активности jер би то значило кршење закона, jер смо сматрали да банкарски послови коjима се претходник овог министарства бавио не могу бити у нашоj надлежности, а са циљем да утврдимо чињенично стање и риjешимо спорну ситуациjу, у jануару смо се потпуно посветили овом предмету. Први циљ jе био да министарство заштитимо и дистанцирамо од спорних кредита поводом коjих jе тужилаштву већ раниjе подниjета приjава. Такође, циљ нам jе био и да расвиjетлимо ове случаjеве, jер jавност има право да зна информациjе, као и да jасно прецизирамо одговорност и информациjе доставимо надлежним органима. Ипак, рад нам jе отежавало то што ниjесмо имали значаjан дио документациjе коjи ниjе био доступан jер су послови обављани од стране ужег кабинета тадашњег министра, а ниjесу ишли кроз систем и плаћања ниjесу вршена преко финансиjског система министарства – САП, нити су прошла правну службу министарства. И поред свих потешкоћа и опструкциjа, успjели смо да прикупимо документациjу. Процедуру jе усложњавало то што смо морали да иницирамо скидање ознаке степена таjности са поjединих докумената како бисмо могли несметано да располажемо документима – рекао је Стијовић за „Дан“.

Увидом у документациjу, у Министарству пољопривреде и руралног развоја установили су систематски низ пропуста за коjе сматрају да представљаjу кршење прописа и уговорних одредби, па су информациjу о даљем поступању поводом овог проjекта упутили Влади. Та информација је усвоjена 4.2.2021.године.

Вjештак кога jе упутило тужилаштво у пратњи припадника Специjалног полициjског тима посjетио jе ово министарство у циљу сакупљања документациjе која недостаје, а коjу су употпунили и предали.

Иако jе оваj случаj отворен у надлежном тужилаштву приjе готово двиjе године, реакциjа тужилаштва је услиједила тек након jавног позива министра Стијовића на прес-конференциjи, на којој jе рекао да жели да постави питања бившим министрима, између осталог, везано за АДМАС проjекат и напоменуо да ће дониjети документациjу.

На основу прикупљене документациjе, министарство припрема информациjу за надлежног тужиоца коjом ће указати на неке нове чињенице коjе су сада познате, а коjе обухватаjу и лица коjа до сада ниjесу била обухваћена, како би тужилаштво испитало да ли постоjи основ да покрене поступак и против тих лица.

И из тужилаштва су најављена нова саслушања и хапшења у овом предмету.

Према сазнањима „Дана“, Петар Ивановић је јуче током саслушања у Специјалном тужилаштву тврдио да није урадио ништа незаконито. Он је тужиоцу казао да постоје уговори и прецизне инструкције шта је чији дио посла.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest