Избор нових чланова Судског савјета корак ка деблокади правосуђе

Ко ће се пријавити на конкурс за избор четири члана Судског савјета из реда угледних правника биће познато за неколико дана. Иако нијесу почели формални, у току су међупартијски договори о носиоцима правосудних функција, а из Уре, Демократа, ДФ-а и СД-а позивају све који испуњавају услове да се пријаве.

Из ових политичких партија увјеравају да ће се приликом одлучивања водити искључиво јавним интересом, и да ће успјети да дођу до неопходне већине у парламенту. Из Фронта ипак упозоравају да брза рјешења не могу донијети ништа добро, те да су потребне радикалне промјене.

Предсједник скупштинског Одбора за политички систем и правосуђе Момо Копривица поручио је да је избор нових чланова први корак ка деблокади правосуђа. За сада партије, тврди он, не преговарају о подршци правницима који желе у Судски савјет.

„Није могуће водити било какви преговоре, јер би то значило да се воде преговори о фингирању јавног позива. Преговори су могући тек након што се заврши јавни позив и након што угледни правници из личних увјерења поднесу пријаве на јавни позив“, казао је Копривица.

Ако не формалне онда су у току неформалне консултације унутар партија, поручују из УРЕ. Кажу да црногорско правосуђе више нема времена за чекање, те да су недавна хапшења бивших и садашњих правосудних функционера изазов за најбоље правнике, које позивају да се пријаве на конкурс.

„Ако постоји иједан тренутак у којем они морају да ураде нешто за своју земљу онда је то сада. И најбољи треба да се јаве и што се тиче УРЕ ми ћемо бити за најбоље“, сматра посланица УРЕ Божена Јелушић.

У Демократском фронту нијесу оптимистични. Поручују да су увијек за договор, али упозоравају да брза рјешења не могу донијети ништа добро.

„Ја мислим да је ријеч о структурним проблемима, да је то метастазирала корупција и организовани криминал и да ту нема брзих ни паушалних рјешења. Видим да млађе колеге мисле да је довољно да се изабере неки судски савјет, неки модел може да то да ријеши. Ја сам сасвим сигуран да не може“, казао је лидер Покрета за промјене Небојша Медојевић.

Зато је Фронт за радикалније потезе.

„Да се радикално све мијења. Од Устава, ванредног стања, реизбора судија, отварања досијеа, лустрације. То је болан процес за који не постоји политичка воља… „, казао је Медојевић.

То је међутим дуг процес, а од нечега се мора почети поручују наши саговорници. Зато се оправдано поставља питање како до потребне двије трећине гласова у парламенту за кључна именовања у правосуђу.

„Свакако да ће бити одређених подстицаја да се креирају политички подобна рјешења, јер смо то виђели и у случају Тужилачког савјета, али ми смо брана томе и надам се да ће преовладати увјерење да ће јавни бити изнад политичког интереса“, поручио је Копривица.

Божена Јелушић сматра да ће проблем бити једино да некако превазиђемо и „преживимо један балкански вал који управо сада видимо, једну пизму код нас која постоји и која се огледа у дискредитацији свега и свакога“.

Да је деблокада правосудног система приоритет, те у њој нема мјеста за ускопартијске и дневно политичке интересе поручују и из СД-а.

„Не пристајемо ни на каква унапријед припремљена рјешења. Очекујемо да се пријаве неки људи који немају конекција са политичким партијама. Морамо наћи врсту сагласја да изаберемо и врховног државног тужиоца и четири угледна правника у судском савјету и троје, вјероватно касније и четири судије Уставног суда“, казао је посланик СД-а Борис Мугоша.

Јер правосуђе је предуго у блокади, сагласни су сви. Увјеравају и да ће се приликом одлучивања водити јавним интересом, а да ли ће тако бити и стварно – јавност ће имати прилике да види ускоро.

РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest