Јанковић: Сва возила Служби заштите и спашавања у Црној Гори да буду ослобођена путарине, гасимо пожаре и спашавамо животе, нећемо њима на пикник

Foto: Pogled

Да би гасили пожаре ван своје општине, ватрогасна возила морају да плате путарину кроз тунел Созина и то девет еура у једном правцу, трајект 14,5 еура, а чак 17 еура пролаз кроз аутопут Принцеза Ксенија. Заиста невјероватан податак, али и питање које је годинама актуелно – зашто их нико од надлежних не ослободи плаћања. Први корак ка томе учинила је јуче Влада, утврдивши Приједлог закона о измјенама и допуни Закона о путевима, којим је предложено да путарину за аутопут и тунел Созину не плаћају полиција, хитна, ватрогасци и инспекције. Међутим, у Савезу ватрогасаца сматрају да предложено рјешење није добро, те траже да сва возила Служби заштите и спашавања у Црној Гори буду ослобођена путарине.

Имајући у виду отварање приоритетне дионице ауто-пута Бар-Бољаре, као и чињеницу да постојећи закон није на адекватан начин уредио одређена питања, у Влади истичу да је било неопходно приступити измјенама закона о путевима.

“У циљу подизања нивоа безбиједности у саобраћају, предложено је да се накнада за коришћење јавних путева не наплаћује за возила полиције, службе хитне медицинске помоћи, службе заштите и спашавања и државне инспекције за путеве само у случају када обављају послове из своје надлежности на јавном путу за који се плаћа накнада са коришћење”, навели су јуче из Владе.

Међутим, Савез ватрогасаца Црне Горе сматра да предложено рјешење није добро.

“Садашње рјешење које се помиње и које је донијела Влада по мени није адекватно законски. Оно је лоше, нас нико није консултовао. Не помиње се трајект у закону о путевима. Тако да колеге са приморја морају да плаћају трајект”, казао је за ЦдМ предсједник Савеза ватрогасаца Горан Јанковић.

У другом дијелу, нагласио је он, се помиње ауто-пут и Созина, али само уколико се обављају послови на том путу ватрогасци су ослобођени пролаза.

“Мора да се нешто запали на аутопуту или код тунела Созина да бисмо тек тада били ослобођени путарине. Нама ти путеви требају да прођемо. Ако захваљујући ауто-путу можемо до Веруше гдје имамо пожар или незгоду гдје је неко страдао или остао заглављен у возило, стићи за 15 или 20 минута, нормално да ћемо ићи ауто.путем, него да идемо два сата старим путем. Такође, ако имамо пожар у Подгорици, зовемо Колашинце, они долазе, туда пролазе службеним возилима и не обављају послове, што значи да ни они неће бити ослобођени плаћања. Тако да је врло лоше конципирамо ово законско рјешење”, рекао је Јанковић порталу ЦдМ.

Он је истакао да ће писати свим посланичким клубовима у Скупштини да путарине буду ослобођена сва возила Служби заштите и спашавања у Црној Гори.

“То се софтверски, технички рјешава. Имају такозвани тагови, уређаји који се подијеле службама. Имаш тагове и не може нико мимо тих служби да пролази. Неће сигурно нико са ватрогасним возилима да иде неђе на пикник. Када се ти тагови подијеле они се инсталирају у возило”, објашњава Јанковић.

Око овог проблема је, каже, имао комуникцију са Монтепутем, али су их они упутили на законодавца-Владу.

“Када је избио проблем са ватрогасцима у Тивту, Влада је прибјегла измјенама закона о путевима, али опет нијесу ријешили питање трајекта. Трајект је у приватном власништву и ниђе га не помињу у закону. Значи да ће ватрогасци опет морати да носе новац да би могли да пређу трајект. Када смо прошле године пружали испомоћ Бару, ја сам из свог џепа морао давати новац колегама како би прошли”, истиче Јанковић.

Извор: ЦдМ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest