JOKOVIĆ: Poljoprivrednici i kompanije bi imali velike koristi od Otvorenog Balkana

Foto: Jutjub printskrin:N1

Poljoprivrednici i kompanije imali bi koristi od pristupanja Crne Gore Otvorenom Balkanu, jer bi se, između ostalog, smanjili monopoli i korupcija, pojednostavile procedure izvoza i uvoza i priznali fitosanitarni nalazi i sertifikati, ocijenio je resorni ministar Vladimir Joković.

Joković je na medijskom brifingu u Vili Gorica, zajedno sa ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Sjeverne Makedonije Ljupčetom Nikolovskim, izjavio da je veliki zagovornik pristupanja Crne Gore Otvorenom Balkanu, jer bi od toga najviše koristi imali poljoprivredni proizvođači i kompanije.

„Ovdje se dešava sve ono što se inače dešava u trgovinskoj razmjeni izmeđi ovih država, ali je suština da je to mnogo brže. Ovim se i te kako smanjuju monopoli i korupcija, pojednostavljuju procedure izvoza i uvoza, priznaju fitosanitarni nalazi i ispravnost hrane, kao i diplome i univerzitetska zvanja između država“, rekao je Joković.

On je naveo da bi od te inicijative svi oni koji to iskreno žele i koji se oslobode političkih razmišljanja, imali koristi.

„Isključivo se razmišlja na dobrobit poljoprivrednih proizvoda i kompanija i prevoznih preduzeća koja izgube dosta vremena u transportu i čekanju. Suština je da se izbjegnu i mnogi drugi troškovi – dolazak na špediciju, carinu, parkinzi”, dodao je Joković.

Nikolovski: Otvoreni Balkan nije politička inicijativa

Nikolovski smatra da se, kada je riječ o Otvorenom Balkanu, ne radi o političkoj inicijativi, već o ekonomskoj, koja samo može donijeti koristi građanima i kompanijama u smislu smanjenog čekanja na granicama, slobodnog protoka robe, priznavanja analiza i sertifikata i smanjenjenja troškova.

„Tu smo da ostvarimo vrijednosti 21. vijeka, kao što je slobodno kretanje robe. Dosta je priče, dajte akcije i korake da se to postigne“, kazao je Nikolovski i dodao da postoji ogromna podrška građana Sjeverne Makedonije toj inicijativi.

On je saopštio da vjeruje da će Crna Gora što prije prihvatiti poziv za Otvoreni Balkan.

Nikolovski je objasnio da svaka država zadržava svoje nacionalne monitoring programe, ako smatra da je neki proizvod nebezbjedan.

„Ko će nam drugi pomoći ako mi sami sebi ne pomognemo u regionu“, poručio je Nikolovski.

Sjeverna Makedonija lider u iskorišćenosti IPARD sredstva

Kada je riječ o IPARD sredstvima Evropske unije (EU), Nikolovski je saopštio da je Sjeverna Makedonija lider u njihovoj iskorišćenosti.

On je kazao da je u toj državi postojalo nepovjerenje građana i da je u početnim pozivima iskorišćenost bila slaba, ali da su različitim aktivnostima i kampanjama uspjeli da animiraju poljoprivrednike i biznis sektor da apliciraju.

„Zato sada imamo realizaciju od 98 odsto zaključenih ugovora”, precizirao je Nikolovski.

U Crnoj Gori 23 miliona evra ostalo nepovučeno

Joković je, kada je riječ o Crnoj Gori, kazao da je od IPARD II programa ostalo nepovučeno 23 miliona evra, napominjući da je sada raspisan javni poziv kako bi se ta sredstva iskoristila tokom ove godine.

“Problem kod naših aplikanata je bio nedostatak sredstava da se sprovede kompletna investicija da bi, kad se sve to završi, dobili povrat od 50 i više odsto. Sada imamo poziv za 23 miliona evra bespovratne grant podrške od EU i za neki sljedeći period imamo 63 miliona evra”, rekao je Joković.

On je dodao da Ministarstvo stoji na raspolaganju poljoprovrednicima za sva dodatna pojašnjenja, kako bi im se olakšala procedura apliciranja.

pogled.me

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest