Кадић: Дуг здравства 65 милиона, паре ће прифалити крајем мјесеца

Према ријечима Кадића, Фонд је тражио да се ребалансом буџета обезбиједи новац за читав дуг, од чега за „Монтефарм“ 30.600.000 и повећање плата 18 милиона

Директор Фонда за здравствено осигурање Вук Кадић оцијенио је за „Дан“ да тренутно највећи проблем те институције представљају дугови из претходног периода који износе око 65.000.000 еура, због чега ће већ крајем септембра фалити новца за поједине буџетске позиције. Он није прецизирао за шта неће бити новца, али је истакао у својим одговорима на наша питања, да су ребалансом тражили да им се обезбиједи новац за читав износ дуга, од чега само за апотекарску установу „Монтефарм“ 30.600.000 еура и увећање плата 18.000.000.

Кадић, који је на ову функцију именован 15. јуна ове године, сматра да треба реорганизовати рад унутар здравствених установа и вредновати рад љекара према учинку, како би се смањиле листе чекања. Он наводи и да се годишње из буџета исплаћује 14.000.000 еура за лијечење код приватника и ван Црне Горе.

Обезбјеђују терапије за ријетка обољења

Кадић истиче да се из редовних средстава Фонда у пуном износу финансирају и љекови који нису саставни дио основне Листе љекова (љекови за лијечење ријетких болести и љекови који су наставак иницијалне уведене терапије у некој здравственој институцији ван Црне Горе у коју је упућено осигурано лице на даље претраге и лијечење), а које одобрава посебна комисија Министарства здравља.

– Када је ријеч о овој врсти љекова, говоримо о финансијским издацима који износе више стотина хиљада еура, а често достижу и милионске вриједности. Ради обезбјеђења квалитетне здравствене заштите и стварања предуслова за лијечење пацијената у иностранству, Фонд за здравствено осигурање има закључене уговоре о пружању услуга са свим референтним установама у Србији, као и са неколико реномираних Европских клиника – каже Кадић.

– Највећи проблем представља плаћање дугова из претходног периода, а која се плаћају из овогодишњег буџета и стога смо у ситуацији да за поједину буџетску позицију већ крајем септембра и почетком октобра недостају средства. Укупна недостајућа средства, према нашим евиденцијама, износе око 65 милиона еура. Ребалансом буџета смо тражили да нам се тај износ омогући за ову годину. Средства би се оквирно расподијелила на следећи начин: „Монтефарму“ 30,6 милиона еура, услед повећања зарада здравственим радницима додатних 18 милиона еура, за љекове на рецепт према приватним апотекама 7,5 милиона еура, за трошкове рефундације и боловања 3.000.000 милиона еура и за капиталне издатке из средстава Националног координационалног тијела око 5.000.000 милиона еура – истиче Кадић.

Он вјерује да ће недавно повећање зарада од почетка године свих запослених у јавном здравственом систему, а посебно љекара, допринијети још квалитетнијем и пожртвованијем раду и самим тим пружању ефикасније услуге свим осигураницима.

Контролом против недомаћинског односа према љековима

Кадић најављује да ће Фонд у оквиру својих надлежности појачати контролу прописивања и потрошњу љекова и наћи начин да адекватно стимулише љекаре који на професионалан и одговоран начин обављају свој посао.

– Свако нерационално прописивање и недомаћински однос према лијеку, као јавном добру, примарно је штетно за пацијента због честих интеракција, несагледавања фармакотерапијског дејства у одређеном временском интервалу, стварању залиха, што опет проузрокује вјештачке несташице љекова, а последично проузрокује и атак на јавни новац – каже Кадић.

– Сматрам да би Министарство здравља и менаџмент јавних здравствених установа, требало да вреднују допунски рад по учинку, што би додатно утицало на ефикаснију здравствену заштиту и смањење листа чекања. Свакако је неопходно да се спроведе реорганизација унутар јавних здравствених установа, одреде јасни протоколи и планови, за рад како општих и специјалистичких амбуланти тако и одјељења и клиника унутар сваке здравствене установе – сматра Кадић.

Кадић каже да је циљ оснаживање јавног здравственог сектора, али сматра да то не смије утицати на квалитет здравствене заштите осигураника зато што имају закључене уговоре и са здравственим установама ван јавног здравственог система у Црној Гори и ван ње.

– Сагласан сам да су средства која се издвајају за лијечење ван јавног здравственог система значајна. Она износе око 14.000 на годишњем нивоу, од којих 7.000.000 милиона еура за приватне здравствене установе у Црној Гори и седам милиона еура за лијечење ван Црне Горе. То је тренутна реалност, у нади да ћемо већ следеће године много мање средстава трошити за ову сврху, а разлику у новцу уложити у развој јавног здравственог сектора – наводи Кадић.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest