KAKVA SU OČEKIVANJA OD NOVE VLADE Kovačević: Crna Gora i njen narod su najviše ličili na sebe tokom litija

FOTO: POGLED.ME
Za vrijeme litija Crna Gora i njen narod najviše su ličili na sebe – na pravoslavnu srpsku zemlju ponosnu na svoju istoriju i tradiciju u kojoj za sve ostale narode i konfesije ima dovoljno mjesta da zajedno lijepo i bratski živimo.

Ovako se predsjednik opštine Nikšić Marko Kovačević u intervjuu za Borbu prisjetio veličanstvenih litija koje su se održavale u ovo vrijeme prije tri godine. Kovačević je u intervjuu za naš portal sumirao rezultate njegove vlasti u prethodnih godinu i po, ali i komentarisao političku scenu i na državnom nivou.

Kada govori o najvažnijoj stvari koja je urađena tokom njegovog mandata, Kovačević je jasan da je kupovina Željezare od strane Elektroprivrede Crne Gore, a što je urađeno po njegovoj inicijativi, ono na šta je najponosniji.

„Sačuvali smo osnovne prihode za 229 porodica u Nikšiću a istovremeno vratili Željezaru u naše ruke i otvorili nove mogućnosti za napredak i razvoj. Po prvi put je neko nešto vratio ovom gradu i ovoj zemlji a ne samo prodao ili predao budzašto bilo kome“, kazao je Kovačević za naš portal.

Kada govori o političkoj sceni na državnom nivou, predsjednik opštine Nikšić za Borbu kaže da će biti manje tenzija ukoliko bi se formirala Vlada Miodraga Lekića.

„Konačno se u formiranju vlasti ova država vodi prvo sopstvenim interesima bez servilnog odnosa prema bilo kome, i time se šalje poruka da smo mi ipak samostalna država. Valjalo bi da na tom putu mandatar Lekić i parlamentarna većina izdrže sve pritiske jer će to dokazati da je Crna Gora zaista država koja može da bude partner ali ne i bilo čiji sluga“, jasan je Kovačević.

Demokratski front mora biti dio nove Vlade jer oni koji čine 50% njene podrške u parlamentu trebaju da dobiju makar pravo da u njoj učestvuju.

„Time se stvaraju uslovi da posle nekih narednih izbora dobijemo prvu demokratsku Vladu u Crnoj Gori“, jasan je predsjednik opštine Nikšić u svom intervjuu za Borbu.

Borba: Prethodnu godinu obilježile su mnoge političke i društvene turbulencije. Pale su dvije Vlade ali su „pali“ i neki ključni čelnici crnogorskog pravosuđa. Kako vi gledate na prethodnu godinu, politički i društveno posmatrajući?

To su neke situacije koje se moraju proći u periodu tranzicije iz jednopartijskog u demokratsko društvo. Jasno je da se DPS više neće vratiti na vlast, da su gajili u vrhu pravosuđa i države ljude koji su se organizovali u kriminalne grupe i da je vjerovatno i vrh DPS umješan u sve to.

Vidimo da su pokušaji formiranja Vlada posle 30. avgusta na način da se mimoiđe volja naroda na izborima propali tako da je put sada svakako jasniji. Vlada koju čine predstavnici koje je izabrao narod 30. avgusta 2020. godine i razotkrivanje kriminalne hobotnice do kraja učiniće stanje u zemlji stabilnim.

Borba: Imali ste priliku da vršite vlast u Nikšiću tokom mandata vlade Zdravka Krivokapića i vlade Dritana Abazovića. Koja vlada je bila bolja po Nikšićane? Sa kojom ste bolje sarađivali?

Moram da kažem da smo imali solidnu saradnju sa obje Vlade. Upravo u Nikšiću nismo dozvolili da se vlast formira mimo onoga što je volja naroda. Niti smo kao uzor uzeli način formiranja Vlade Zdravka Krivokapića niti je kasnije neko izlazio sa idejama da se pravi na lokalnom nivou nešto slično aranžmanu na koji je nastala Vlada Dritana Abazovića.

Vlast smo formirali onako kako je narod glasao i time zavrijedili poštovanje i jedne i druge Vlade. Dobrom saradnjom sa Opštinom Nikšić, čija vlast proizilazi iz narodne volje, obje Vlade željele su za sebe da pribave dio legitimiteta za koji su znali da im nedostaje. Bilo je tu umnogome i istinski dobre volje da se pomogne Nikšiću i ja se ovom prilikom zahvaljujem obojici premijera i ministrima iz obje Vlade na svemu dobrom što su učinili za naš grad.

Moram napomenuti da je pažnje ipak najvrednije spašavanje Željezare u kom je premijer Abazović zaista mnogo pomogao. Sa druge strane ulazak nove zgrade Filološkog fakulteta u budžet za prošlu godinu je bio proizvod direktnog dogovora sa premijerom Krivokapićem a taj projekat je ušao i u budžet za ovu godinu i biće konačno započet.

U budžetu za 2023. godinu je opredjeljeno bilo u nacrtu više sredstava i više je amandmana vezanih za Nikšić prošlo na glasanju nego kada je budžet za 2022. godinu bio u pitanju, ali i on je bio povoljan po Nikšić. Tako da iskustva nisu bila negativna i iza saradnje sa obje Vlade stoje vidljivi rezultati ali ono pravo tek očekujemo.

Borba: Šta očekujete od nove Vlade? Boljitak za Crnu Goru ili nastavak tenzične atmosfere?

Iako se sada stvaraju tenzije, a one se stvaraju jer bi se konačno formirala Vlada u kojoj će makar djelimično biti ispoštovana volja građana od 30. avgusta 2020. godine, tenzija će biti manje ako se sama Vlada formira jer će ona biti stabilnija od dvije prethodne. Sve ono što protivnici nove vlade upućuju kao prigovor u stvari je njena prednost.

Konačno se u formiranju vlasti ova država vodi prvo sopstvenim interesima bez servilnog odnosa prema bilo kome, i time se šalje poruka da smo mi ipak samostalna država. Valjalo bi da na tom putu mandatar Lekić i parlamentarna većina izdrže sve pritiske jer će to dokazati da je Crna Gora zaista država koja može da bude partner ali ne i bilo čiji sluga. Mi i u EU hoćemo kao partneri a ne kao sluge. Ako formiramo novu Vladu tako će nas i naši evropski prijatelji posmatrati i baš zato ovdašnje slugeranjske opcije i čine sve da se nova Vlada ne formira – jer bi to do kraja ogolilo njihov prethodni rad u kom niti se napredovalo u poglavljima niti se vodilo računa o interesima Crne Gore.

Borba: Hoće li DF i lideri DF-a konačno ući u izvršnu vlast ili će se ipak nastaviti sa nedemokratskim radnjama?

To bi trebao da bude osnovni kvalitet nove Vlade. Da oni koji će činiti 50% njene podrške u parlamentu makar dobiju pravo da u njoj učestvuju. Time se stvaraju uslovi da posle nekih narednih izbora dobijemo prvu demokratsku Vladu u Crnoj Gori.

Borba: Šta je u prethodnoj godini urađeno u Nikšiću?

Urađeno je mnogo toga, posebno kada su infrastrukturni projekti u pitanju.

Rekonstruisan je kvart iza Kuće Zirojevića kao i kvart između Njegoševe i ulice Narodnih heroja, rekonstruisana je fasada Solitera kod autobuske stanice koji je simbol grada, asfaltirano je preko 150 putnih pravaca u 26 mjesnih zajednica (oko 30 km) i nasuto preko 150 km lokalnih i nekategorisanih putnih pravaca, sanirana ulica Buda Tomovića, saniran je put prema Kapetanovom jezeru kao i dionica Maočići – Velimlje, adaptiran put Kuside – Trepča –Muževice – Dubočke – Crni kuk, adaptirano skoro kilometar puta Lukovo – Dragovoljići, urađen je novi park na Krupcu, novi savremeni parket u dvorani Sportskog centra, solarna elektrana na Sportskom centru i rekonstruisan teren za mali fudbal, rekonstruisana su dva stana u Humcima za potrebe socijalnih slučajeva, otvorena nova čitaona bibilioteke Njegoš u Kvartu iza bolnice u blizini gimnazije, urađeni novi semafori na dvijema raskrsnicama, napravljen teren za diskogolf pod Trebjesom,postavljena zaštitna mreža na glavnom putu prema Župi, donirali smo sredstva i projekat za rekonstrukciju fiskulturne sale osnovnoj školi u Župi, sa Eparhijom budimljansko – nikšićkom donirali smo elektrohirurški radiofrekventni nož ginekološkom odeljenju Opšte bolnice u Nikšiću, postavili smo prvi lendmark – turističko obilježje grada, postavili u gradskom parku umjetnički prikaz ćiriličnog slova Lj koje je postalo jedan od novih gradskih simbola, počeli su radovi na novoj zgradi RTVNK u Domu revolucije, počela je rekonstrukcija kvarta u Grudskoj mahali (iza zgrade Vračara), počeli su radovi na rekonstrukcijama ulice Živka Nikolića i Široke ulice u Dragovoj luci, potpisan je ugovor o adaptaciji javne rasvjete na teritoriji čitave opštine, počela je rekonstrukcija puta Nikšić – Vilusi na dionici Nikšić – Kuside, završen je tender i izdata građevinska dozvola za izgradnju novog Vatrogasnog doma, završeni su svi infrastrukturni radovi na Domu za stare…

Ovo su otprilike glavne stvari koje su odrađene na polju infrastrukture. Istovremeno osnažili smo našu turističku ponudi i doveli najviše ljudi u Nikšić u poslednjih deset godina, imali smo blizu 500 kulturnih sadržaja od čega 50 van Nikšića u organizacijama naših kulturnih institucija, uložili preko milion evra u sport u Nikšiću, FK Sutjeska je bio šampion Crne Gore a KK Sutjeska je igrao plej of ABA2 lige, po prvi put smo u budžetu opštine imali stavku za vantjelesnu oplodnju koja će u 2023. godini biti i povećana, izdvojili smo i dio sredstava za pomoć djeci sa dijabetisom do četiri godini kao i drugim rijetkim bolestima. Ovo je samo dio urađenog u 2022. Godini.

Borba: Na šta ste posebno ponosni što ste u dosadašnjem dijelu mandata uradili u Nikšiću?

Mogu da kažem da je istorijsko vraćanje Željezare u ruke Crne Gore, kupovinom od strane EPCG, što je bila moja inicijativa, nešto na šta sam kao Nikšićanin najponosniji u dosadašnjem dijelu mog mandata. Sačuvali smo osnovne prihode za 229 porodica u Nikšiću a istovremeno vratili Željezaru u naše ruke i otvorili nove mogućnosti za napredak i razvoj. Po prvi put je neko nešto vratio ovom gradu i ovoj zemlji a ne samo prodao ili predao budzašto bilo kome.

Sa druge strane ponosan sam na jedinstvo u lokalnom parlamentu oko toga da Sveti Vasilije Ostroški bude i zvanično slava naše opštine. Kolege iz kluba Mir je naša nacija predložili su u svojoj inicijativi institucionalizaciju u formi praznika Dan zaštitnika, a ja sam imao obavezu da u taj predlog ugradim naše prethodne inicijative ali i ono što je u duhu tradicije i što sami narod doživljava kao tako i da predložim da to bude i slava naše opštine. Slava je upisana na listu UNESKO-a kao nematerijalno kulturno dobro čovječanstva i kao takva pripada čitavom čovječanstvu, tako da neki komentari kako se time narušava sekularni i građanski karakter države i opštine nisu na mjestu jer bi onda to isto mogli da kažemo i za grb i zastavu Crne Gore na kojima se nalaze krstovi. Nijedna od sekularnih država Evrope i svijeta nije se odrekla svojih tradicija. Niti će se Venecija odreći Svetog Marka niti Nikšić Svetog Vasilija iako ćemo jednog dana biti zajedno u EU.

Borba: Ovih dana se, pored Božićnih i novogodišnjih praznika, sjećamo i trogodišnjice od veličantvenih litija. Gdje je po Vašem mišljenju Crna Gora bila tad a gdje je danas?

Za vrijeme litija Crna Gora i njen narod najviše su ličili na sebe – na pravoslavnu srpsku zemlju ponosnu na svoju istoriju i tradiciju u kojoj za sve ostale narode i konfesije ima dovoljno mjesta da zajedno lijepo i bratski živimo.

Naravno taj plebiscit na ulicama nije se mogao formalizovati u tom obliku u kom se on osjećao, vidio i kakav je u stvari bio jer danas važe neka druga pravila u definisanju država, mada u samoj EU imamo primjere gdje su države i na takav način definisane. Ipak, to je bila dovoljna poruka za jednu građansku državu ko su njeni građani i koja su njihova prava i da se ona nikada više ne smiju ugroziti.

Nakon pobjede na izborima 30. avgusta sve više smo se udaljavali od tog litijskog plebiscita povlađujući agresivnoj manjini u njenim zahtjevima i u njenim ljutnjama što je i rezultiralo principom da nije najvažnije šta je narod rekao na izborima već je važnije nešto drugo čime se opet direktno udarilo na osnovna prava naroda sa litija.

Udaljenje od narodne volje sa izbora a pogotovo sa litija, jer je ona jasnija, nedvosmislenija i suštinski većinska, pokazuje gdje je Crna Gora bila tada a gdje je danas. Litije su bile i ostale bolje od svega što smo imali prije i posle njih u Crnoj Gori.

Borba: Bili ste jedan od aktivnijih učesnika litija. Kako danas gledate na sve te uspomene?

Gledam kao na sve one značajne događaje u istoriji srpskog naroda – ono što je početkom 19. vijeka bio Prvi srpski ustanak pod Karađorđem to su bile Litije u Crnoj Gori pod Mitropolitom Amfilohijem.

To su momenti u životima svih nas koji su nas najviše podigli i približili najboljima iz naše istorije. Koliko blizu tog vrha koji smo dotakli ostajemo, toliko ostajemo dostojni sami sebe i tog dara koji smo imali da ličimo na najbolje među našim precima. Imali smo priliku i iskoristili je tada da budemo lice naše zemlje. Da pokažemo da je ona dio jednog velikog, snažnog tijela, da ima svoje izvorište u koje se ne smije taći ali i da teži ka dubljem, metafizičkom ishodištu.

Svako ima svoju priču o Litijama kao što je imao svako i o Prvom srpskom ustanku, ali će Litije svoje mjesto u istoriji srpskog naroda i Crkve zauzeti u ton nizu značajnih događaja kao – odbrana svetinja i preporod srpskog naroda u Crnoj Gori.

Borba: Šta planirate da radite u Nikšiću u 2023. godini?

godina počinje sa velikim očekivanjima jer smo stvorili preduslove da može mnogo da se radi.
Kupovinom imovine Željezare od strane EPCG otvaraju se brojne mogućnosti za privlačenje investitora a samim tim i za povećanje broja radnih mjesta. Na postojeći nacrt Budžeta poslanički Klub Demokrtskog fronta podnio je niz amandmana u vrijednosti od preko 8 miliona evra samo za Nikšić. Takođe i drugi klubovi poslanika većine podnijeli su značajne amandmane pa je uz ono što smo imali u samom nacrtu nakon usvajanja Budžeta, Nikšić dobio oko 20 miliona evra za kapitalne investicije na svojoj teritoriji plus lokalni kapitalni budžet koji je preko 5 miliona evra. Nastavlja se rekonstrukcija glavnog puta prema Župi, počećemo izgradnju nove zgrade Filološkog fakulteta, Doma digitalne revolucije, dobili smo sredstva koja bi trebalo da su dovoljna za završetak Zapadne tribine stadiona kraj Bistrice i rekonstrukcije Dvorca kralja Nikole, opredjeljena su sredstva za uređenje oko samog Dvorca, krenućemo u rekonstrukciju Školske ulice, izradu projekata za novi studentski dom i rekonstrukciju gradskog vodovoda, krenućemo u rekonstrukciju ulice Voja Deretića, nastavljamo sa sređivanjem Doma revolucije kroz adaptaciju scenskog prostora i kongresne sale, dobili smo sredstva za nabavku gradskih i đačkih autobusa, za rekonstrukciju putnih pravaca u seoskim područjima opredjeljeno je blizu milion evra iz državnog budžeta, planiramo uređenje kvarta između Karađorđeve ulice i ulice Narodnih heroja, proširenje parkinga kod kapele pod Trebjesom kao i uređenje gradskog groblja pod Trebjesom.

U planu je da sredimo igralište u gradskom parku, kao i iza zgrade nove desetke u Kvartu iza bolnice da uradimo novi park… ovo su samo neki od projekata za koje se nadamo da će biti započeti ili završeni u narednoj godini. Planovi i težnje postoje a mi ne obećavamo ništa osim da ćemo predano i puno da radimo.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest