Катнић годинама игнорише омбудсмана

  1. ПОДНИЈЕТА КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ДВА СЛУЖБЕНИКА ОПШТИНЕ
    Катнић годинама игнорише омбудсмана
    Замјеница заштитника утврдила је да су усљед пасивног држања СДТ-а и наступањем застарјелости кривичног гоњења остала незаштићена права 92-годишњег подносиоца притужбе…


СДТ није доставило изјашњење: Катнић, Фото: Саво Прелевић

Институција Заштитника људских права и слобода утврдила је да су усљед пасивног држања Специјалног државног тужилаштва (СДТ) и наступањем застарјелости кривичног гоњења остала незаштићена права 92-годишњег подносиоца притужбе.

“Тачније, суспендовано је његово право да пре(д)узме гоњење у односу на пријављена лица за ово кривично дјело (несавјестан рад у служби), на тај начин га онемогућавајући да учествује у поступку прије наступања застаре”, наводи се у мишљењу са препоруком које потписује замјеница заштитника Снежана Арменко.

Она наводи да подносиоцу притужбе није био на располагању дјелотворни правни лијек за спровођење благовремене истраге по поднешеној кривичној пријаву из Устава Црне Горе и Европске конвенције за заштиту људских права и слобода.

Поводом поднесене притужбе, а у циљу испитивања повреде људских права и слобода, институција заштитника је покренула испитни поступак и од СДТ-а, Врховног државног тужилаштва (ВДТ) и Тужилачког савјета тражила изјашњења почетком октобра прошле године, а средином новембра и упутила ургенције.

СДТ, на чијем је челу Миливоје Катнић, није одговорило на захтјеве заштитника. Подносилац притужбе је почетком 2015. године поднио кривичну пријаву Основном државном тужилаштву (ОДТ) у Херцег Новом против два службеника Општине, након чега је она прослијеђена Врховном државном тужилаштву. ВДТ је крајем исте године прослиједио СДТ-у.

СДТ није одговорило подносиоцу притужбе о поступању по поднијетој кривичној пријави, а заштитнику није доставило изјашњење по поновљеној ургенцији.

У свом првом мишљењу у овом случају, донијетом крајем децембра 2017. године, заштитник људских права и слобода нашао је да су подносиоцу притужбе поступањем СДТ-а повријеђена људска права по два основа – из разлога што поступак није благовремено окончан по кривичној пријави и што му је ускраћено право на одговор.

Заштитник је тада дао препоруку СДТ-у да, без даљег одлагања, предузме све процесне радње ради окончања поступка по тој кривичној пријави из Херцег Новог и да без одлагања достави писани одговор на захтјеве, те да у будућем поступању одговара грађанима на њихова обраћања.

СДТ је игнорисало мишљење институције заштитника.

Средином фебруара 2020. године, ОДТ је одбацило кривичну пријаву због кривичног дјела несавјестан рад у служби због наступања застарјелости кривичног гоњења.

“Чињеница да је СДТ-у требало пет година укупно, а посебно три године од када је донио наредбу о вјештачењу и прибавио налаз из чије садржине је утврдио да нема елемената да је ријеч о кривичном ђелу из његове надлежности, да списе прослиједи надлежном тужилаштву, при чему је гоњење кривичног ђела на које је указао ОДТ-у застарјело и то док су се списи налазили код овог тужилаштва, упућује на несумњив закључак да је подносиоцу притужбе повријеђено право на обраћање – одговор из члана 57 Устава Црне Горе у вези испуњавања захтјева ажурности и разумне брзине поступања по поднијетој кривичној пријави”, наводи се у закључцима институције Заштитника.

Арменкова је дала више препорука СДТ-у, ВДТ-у и Тужилачком савјету.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest