Каварић: 58 одсто дјеце у Европи има неки вид измијењеног патолошког понашања због пандемије

У Црној Гори је до сада регистровано око 3.000 случајева дјеце инфициране вирусом ковид-19

Небојша Каварић

Чак скоро 58 одсто дјеце у Европи има неки вид измијењеног патолошког понашања због пандемије, каже директор Домова здравља Погорице Небојша Каварић.

Он је истакао да је до сада у Црној Гори од Ковид-19 било инфицирано око 3.000 дјеце, са лакшом клиничком сликом, те да је ниво преноса заразе у школама назнатно ниском нивоу. Сматра да због социјалног контакта школе морају радити како би дјеца очувала ментално здравље, преноси ЦдМ.

„Ментални утицај пандемије, изолације, одсуство прије свега нормалне социјалне средине каква је школа, дружења, заједничких спортских, културнх активности направили су, по мишљењу европских институција, да скоро 58 одсто дјеце у Европи има неки вид измијењеног патолошког понашања због пандемије. Иако је преко 40 % мања могућност да се дјеца инфицирају, него одрасли“, напомиње Каварић.

У Црној Гори је до сада регистровано око 3.000 случајева дјеце инфициране вирусом ковид-19.

„Око 1.000 у узрасту до девет година и око 2.100 узраста 9 до 18 година. Нема теже клиничке слике, али све што је било у уобичајеним околностима вентил за социјална догађања, насиље у породици, агресивност, психопатолошко понашање, сада је изостало затварањима, па је повећан број криминалитета, повећан је број оних који траже помоћ у центрима за ментално здравље“, каже Каварић. .

Додаје да је број оних који траже помоћ у менталним центрима повећан за скоро 50 одсто.

Са свих страна се апелује да школе остану отворене, јер су невјероватан вентил за пражњење енергије које у одређеном тренутку може створити психопатолошку средину у самој породици. Важно је нагласити да је образовни ниво школства важан, али социјални у овим околностим је важнији“, истиче љекар. .

Онлајн настава је квалитетно урађена, али у одређеном дијелу дана дјеца морају изаћи, пронаћи занимацију, гдје би пронашли макар дио контакта који им недостаје.

„Социјални моменат образовања треба потенцирати. Мислим да су тога свјесни сви. Врло је скроман проценат трансмисије обољења у самој школи зато што је све добро организовано. Сматрам да је то најконтролисанија грана зу којој се обуздао пренос вируса. Врло мало се и широм Европе се инфекција преноси из школе у породицу“, закључио је Каварић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest