Кинезима плате до 11.000 еура, а наши радили и за 350

Према подацима Монстата, у септембру 2018. године у Црној Гори је просјечна нето зарада износила 512 еура, док су највише просјечне нето плате имали запослени у финансијским дјелатностима, непуних хиљаду еура.

Примјер једног мјесеца из 2018. године који се односи на зараде кинеског менаџерског и радног особља на пројекту изградње приоритетне дионице аутопута, коју гради компанија China Road and Bridge Corporation (ЦРБЦ), показује да су они примали енормне плате, које су износиле нето од 2.000 па до чак 11.0000 еура, саопштено је „Дану“ из Акције за социјалну правду (АСП).

Из те невладине организације су прецизирали да се примјер односи на септембар 2018, као године у којој је трајала интензивна изградња приоритетне дионице Смоковац–Матешево.

ЦРБЦ је главни извођач радова на послу који је уговорила влада Демократске партије социјалиста (ДПС) и представила га као „пројекат вијека“, који ће земљи донијети велики економски препород.

– Пуних је седам година од почетка изградње дионице аутопута, који је требало да буде завршен за четири године, али још није отворен. Посао је уговорен за 809 милиона еура, што је одавно премашено. Укупна цијена коштања ове инвестиције, која је финансије земље гурнула у тешки минус, није позната, али је зато познато да су кинески држављани имали енормне зараде градећи нам „парче“ аутопута – кажу из АСП.

ДПС се бунио због „Европе сад“, а пустили да Кинези имају енормна примања

Када је крајем прошле године бивша влада најавила програм „Европа сад“, којим је минимална зарада у земљи увећана са 250 на 450 еура, посланици ДПС-а (са зарадама од пар хиљада еура) жестоко су се бунили и процјењивали да ће то увећање угрозити јавне финансије земље.

Представници бивших ДПС влада нијесу говорили о примањима кинеских држављана ангажованих на изградњи аутопута и колико су она повећала цијену инвестиције, посебно у условима вишегодишњег кашњења завршетка радова, нити су икада одговорили зашто су имали толико емпатије за стране држављане и зашто је исти однос изостао када је требало повећати зараде црногорских грађана.

Иако је неспорно да је изградња аутопута комплексан и сложен посао, што по себи диктира и већа примања, ни тада, али ни касније грађанима није објашњено зашто је дозвољено да кинески држављани запослени на изградњи приоритетне дионице аутопута имају енормне зараде на рачун црногорских грађана, који све то финансирају.

Поред тога, треба указати да се велике плате често користе и као механизам за извлачење новца, али с обзиром на размјере овог посла и на до сада познат начин реализовања трансакција према кинеској Ексим банци, тешко да ће овај аспект „посла вијека“ икада бити истражен од стране црногорских надлежних органа.

Они подсјећају да је ДПС влада ослободила пореза и доприноса зараде кинеских држављана и додају да су укупни трошкови зарада вишеструко увећани тиме што се са завршетком посла каснило три године.

Како указују, када је у питању локално особље из Црне Горе ангажовано од кинеске компаније, у септембру 2018. године њихове нето зараде просјечно су износиле од хиљаду еура до три и по хиљаде, док су у мањем броју случајева нето плате биле испод хиљаду еура, од чега су неке зараде биле 350 еура или 400 еура.

– Према подацима Монстата, у септембру 2018. године у Црној Гори је просјечна нето зарада износила 512 еура, док су највише просјечне нето плате имали запослени у финансијским дјелатностима, непуних хиљаду еура. Минимална зарада у земљи била је нето 193 еура – подсјећају из АСП.

Како додају, ако се то упореди са платом кинеског држављанина који је, рецимо, имао двије хиљаде еура, произилази да су црногорском држављанину са просјечном нето зарадом од 512 еура требала четири мјесеца да ради и заради колико кинески држављанин за мјесец, односно оном црногорском грађанину са тадашњом минималном нето платом од 193 еура требало је десет мјесеци да ради и заради колико кинески држављанин за мјесец.

– Тај однос у примањима је још драстичнији ако се узму у обзир веће зараде кинеских држављана, па би на примјеру од мјесечне нето зараде од пет хиљада еура произилазило да би црногорски држављанин са просјечном платом у земљи морао да ради десет мјесеци, а онај са минималном зарадом двије године и два мјесеца да би зарадио колико кинески држављанин за мјесец – наглашавају из АСП.

Комплетан пројекат изградње приоритетне дионице Смоковац–Матешево финансирају црногорски грађани кроз кредит који је тадашња влада узела код кинеске државне Ексим банке, што значи да финансирају и огромне зараде кинеских држављана.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest