Логично је да из ДФ-а буде делегиран премијер, и то из највеће странке и да ту одговорност на себе преузме предсједник НСД Андрија Мандић, саопштила је данас посланица Демократског фронта Симонида Кордић.
Важно је, наводи, видјети да ли постоји нека врста договора око формирања политичке владе између оних који су недавно срушили владу.
“Уколико је то случај, онда имамо једну потпуно нову политичку стварност, ако није онда је неопходно да се оне снаге које су чиниле парламентарну већину 30. августа децидно изјасне да неће правити владу, нити било какве аранжмане са ДПС-ом. Тако би имали чисту ситуацију за евентуалне договоре унутар те парламентарне већине. Што се тиче Демократског фронта, ми смо једина политичка снага која није имала никакав аранжман са ДПС-ом и у потпуности смо спремни да се директно о томе одредимо. У том случају, ДФ би могао да иницира разговоре са циљем изласка из кризе”, наводи Кордић.
Нема ништа природније и легалније, додаје, него да врате ствари у оквире које предвиђају Устав и изборна воља народа, показана на претходним парламентарним изборима.
Кордић сматра да вакуум у политичкој ситуацији у Црној Гори настао је прије двије године када су, умјесто демократске владе, формиране експерименталне – прво „експертска”‘ па потом мањинска влада.
“Зато позивамо да се сви вратимо у оквире демократског одлучивања, у којима народ одлучује о сопственој политичкој судбини. Једини мјерљиви подаци које сада имамо су резултати избора од 30. августа и они су јасно показали да доминантну подршку у оквиру тадашње парламентарне већине има ДФ, који је на основу тих гласова добио 20 мјеста у парламенту. Логично је да из ДФ-а буде делегиран и премијер, и то из највеће странке и да ту одговорност на себе преузме предсједник НСД Андрија Мандић“, истиче она.
То су, додаје, само нормална политичка правила која важе у читавом свијету и нигдје се не доводе у питање, јер када их доведете у питање онда имате урушавање читавог изборног и демократског система.
“Онда се поставља легитимно питање чему уопште избори, гласање, чему вриједи воља народа када се кључне одлуке доносе не само ван оквира те воље, већ су супротне тој вољи. Дакле, ми заговарамо враћање на оно што су демократски, европски принципи, Устав и важећи закони”, закључује она.
Извор: Вијести