Краповић: Црној Гори неопходно министарство које би се бавило искључиво туризмом

Foto: Pogled

За Црну Гору, земљу која је у великој мјери зависна од туризма, неопходно је постојање министарства које би се искључиво бавило овом стратешки најважнијом привредном граном, поручио је предсједник Одбора за туризам, пољопривреду, екологију и просторно планирање Драган Краповић поводом Свјетског дана туризма.

„Данас, када обиљежавамо 42 године од проглашења Свјетског дана туризма, имамо прилику да подигнемо свијест о његовом стварном и потенцијалном доприносу у сврху одрживог развоја, а све имајући у виду са којим се изазовима туризам сусрео у протеклом периоду и на који начин је почео његов опоравак. Развој туризма, прије свега, треба да почива на принципима одрживости и очувању туристичких ресурса како би и будућим генерацијама омогућили да живе у здравој средини”, казао је Краповић.

За Црну Гору туризам, по његовим ријечима, представља “не само најважнији сектор привреде, већ је и највећи генератор прихода”.

“Туризам је једна од најважнијих привредних грана у свијету од које живи више од стотину милиона људи. Сваки десети становник свијета ради у туризму. У мају 2022. године Генерална скупштина Уједињених нација одржала је посебну дебату о туризму, истичући историјски значај овог сектора. Туризам је сада у фокусу влада и међународних организација у свим регионима свијета”, додао је он.

Као предсједник Одбора за туризам, пољопривреду, екологију и просторно планирање иницирао је одржавање два састанка на тему „Изазови – туристичка сезона 2022. године“, један са акцентом на јужну, а други на сјеверну регију, што, како је рекао, “уједно представља и нову фазу у раду Одбора”.

“Одржавање ових састанака је била прилика да чланови Одбора, представници Министарства економског развоја и туризма, представници надлежних државних институција, представници локалних самоуправа и различитих удружења разговарају о свим важним темама у вези са стањем туризма у Црној Гори”, навео је Краповић.

Први састанак је, како наводи, одржан у Будви 2. августа са фокусом на реализацију туристичке сезоне у јужном региону Црне Горе.

“Други састанак одржан је 19. септембра у Колашину са фокусом на сјевер Црне Горе, гдје сумирани утисци и формирани закључци којим путем је потребно ићи како би се одговорније и правовремено припремиле наредне туристичке сезоне”, дадао је Краповић.

Један од закључака са састанка, био је и да је “неопходно успоставити јединствену методологију праћења туриста и прихода”.

“Имали смо ситуацију у Будви, када је у јеку туристичке сезоне промијењена методологија процјене необухваћеног туристичког промета, а у једном моменту наплата боравишне таксе била је за 46 одсто боља у односу на претходну годину, док је по другим показатељима представљен мањи број гостију”, појаснио је он.

Информације које је Одбор добио током рада на одржаним састанцима у општинама Будва и Колашин, како додаје, “биће основ за одржавање контролног саслушања релевантних субјеката у овој области”.

“За Црну Гору, земљу која је у великој мјери зависна од туризма, неопходно је постојање министарства које би се искључиво бавило овом стратешки најважнијом привредном граном. Нажалост, у Нацрту закона о Влади у оквиру 14 ресора није предвиђен ресор туризма и то је нешто што је недопустиво и што би требало обавезно промијенити”, закључио је Краповић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest