Критеријуми Агенције за електронске медије јасни – мржњу шире само српски медији?

Из АЕМ-а су објаснили разлог ограничавања реемитовања политичких емисија, те одговарајући на питање да је било ранијих случајева када су предузимали исте мјере био у фебруару 2020. године а у питању су српски медији

Након објављивања текста о забрани политичких емисија ТВ Хепи у Црној Гори и изостанка ажурног одговора од стране Савјета Агенције за електронске медије (АЕМ), из Агенције је стигао одговор на наша питања.

Наиме, упитали смо Савјет Агенције који чине др Бранко Бошковић, предсједник, представник универзитета (мандат траје до априла 2026. године), Един Кољеновић, члан, представник НВО које се баве заштитом људских права и слобода (мандат траје до јуна 2026. године), Рајко Тодоровић, члан, представник Црногорског П.Е.Н. Центра (мандат траје до децембра 2024. године), проф. др Андријана Николић, чланица, представница удружења комерцијалних емитера (мандат траје до јуна 2026. године) и Милан Радовић, члан, представник НВО из области медија (мандат траје до 17. децембра 2024. године) који је разлог доношења ове одлуке.

Питали смо их и према којим је критеријумима донешена та одлука, због чега нијесу забрањени други садржаји попут ријалити програма, него политичке емисије у којима појединци износе своје политичке ставове, као и да ли је раније било случајева забране приказивања емисија неке друге телевизије, сем ТВ Хепи.

„Савјет Агенције за електронске медије (САЕМ) донио одлуку да привремено ограничи реемитовање програмских садржаја под називом „Добро јутро Србијо“, „Викенд јутро“ „Ћирилица“ и „После ручка“, који се емитују у оквиру
телевизијског програма „TV Happy“, емитера „Happy TV“ д.о.о., из Србије,
због кршења члан 7 став 1 Европске конвенције о прекограничној
телевизији, којим је прописано да програмски садржаји, у погледу
њиховог приказивања и садржаја, морају поштовати достојанство људског
бића и основна права других, као и да посебно не смију неприкладно
истицати насиље или подстицати расну нетрпељивост“, навели су у свом одговор.

Из АЕМ-а су истакли да је емитер је прекршио међународне стандарде, тиме што је недвосмислено и у више случајева емитовао садржаје који подстичу мржњу, нетрпељивост и дискриминацију према припадницима црногорске националности.

Учесталим емитовањем, у оквиру садржаја различитих форми и жанрова, користило се погрдно, увредљиво или узнемиравајуће изражавање које подстиче интензивне негативне емоције, исказивање непријатељства или жељу за дискриминацијом, као и омаловажавање или обезврјеђивање припадника црногорске националности, негирањем њиховог националног идентитета и посебности„, казали су из Агенције.

Они су подсјетили да су фебруару 2020.г. због подстицања на мржњу, нетрпељивост и дискриминацију према припадницима црногорске националности ограничио реемитовање програмских садржаја „Добро јутро Србијо“, „Ћирилица“ и „После ручка“ који се емитују у оквиру телевизијског програма ТВ Хепи и програмског садржаја под називом „Ново јутро“, који се емитује у
оквиру телевизијског програма „ТВ Пинк М“.

Када су у питању ријалити садржаји, из Агенције су казали да је САЕМ 2016. г., у циљу заштите малољетника од непримјерених програмских садржаја, измјенио Правилник о програмским стандардима у електронским медијима.

„Наведеним измјенама је предвиђено да се ријалити програми означавају са ознаком 18 и емитују искључиво у периоду од 23 до 06 часова. Циљ ове норме је да програмски садржаји који могу угрозити здравствени, морални, интелектуални, емотивни и социјални развој дјетета буду унапријед јасно и видно означени добном ознаком 18 и да се дистрибуирају у вријеме када је најмање вјероватно да ће га дијете користити. Приликом доношења ове норме САЕМ је цијенио два опречна интереса која мора да штити: јавни интерес односно право на заштиту малољетника, са једне стране, и право односно слободу емитера на комерцијално пословање, са друге стране. На иницијативу емитера „Пинк М“, Уставни суд Црне Горе је оцјенио да ограничење слободе емитера, да ријалити програмске садржаје може емитовати само након 23 часа, има легитиман, квалификовани и општи интерес, који је АЕМ као регулатор препознала, као и да је наведена мјера пропорционална важности питања заштите малољетника те да не угрожава начело једнакости гарантовано Уставом Црне Горе“, навели су у одговору.

IN4S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest