Кривокапић добио више од 70 поклона: Од Џонсона његову књигу, од Милачића портрет Амфилохија…

Фото: Поглед

У документу на сајту Агенције за спречавање корупције наводи се да је он од Вучића добио златовез са почетка XX вијека у раму богато украшен дрворезом, од Брнабић монографију „Србија под сунцем“, а од Дачића слику са мотивом Народне скупштине Србије

Фото: Поглед

Влада је пријавила да је премијер Здравко Кривокапић прошле године добио више од 70 поклона, међу којима су они од британског премијера Бориса Џонсона и турског предсједника Реџепа Тајипа Ердогана.

Од Џонсона је приликом сусрета у Лондону добио његову књигу “Фактор Черчил – како је један човјек створио историју”, која се бави његовим претходником на мјесту премијера – Винстоном Черчилом.

Од британског премијера је том приликом добио и сет, који чине флаша, двије чаше и посуда за лед с грбом Уједињеног Краљевства.

Од турског предсједника, који је у августу боравио у Црној Гори, добио је керамички ћуп са оријенталним мотивима.

Влада је пријавила и поклоне које је премијер добио приликом званичне посјете Београду, током које се састао са предсједницима Србије Александром Вучићем, Владе Аном Брнабић и Народне скупштине Ивицом Дачићем.

У документу на сајту Агенције за спречавање корупције наводи се да је он од Вучића добио златовез са почетка XX вијека у раму богато украшен дрворезом, од Брнабић монографију „Србија под сунцем“, а од Дачића слику са мотивом Народне скупштине Србије.

Кривокапић је почетком јуна прошле године добио и поклон од посланика, предсједника Праве Црне Горе Марка Милачића.

Милачић је Кривокапићу даровао портрет митрополита Српске православне цркве Амфилохија Радовића.

Милачић је, према документу, једини предсједник партије који је даровао премијера.

Његова супруга Жана Прашчевић Милачић донедавно је била генерална секретарка Владе Здравка Кривокапића, а именована је на ту позицију средином јуна.

Премијер, који се често налазио на мети критика због блискости са СПЦ, пријавио је и да је добио више поклона вјерске тематике.

Од Саборног храма Св. Јована Владимира добио је умањену реплику Владимировог крста, од игумана манастира Св. Тројице из Пљеваља добио је икону и књигу Сретена Петаковића о том пљеваљском манастиру, а икону Богородице добио је од настојатеља манастира Ватопед на Светој гори. Од владике Храма Светог Саве Стефана Шарића добио је библију и монографију о том храму, а од бањалучке епархије добио триптих Св. Василија Острошког, али и икону.

Свето писмо на енглеском и хебрејском од представника израелске одбрамбене компаније Елбит систем, а сувенир с мотивом православног храма добио је и од јерменског амбасадора у Црној Гори.

Кривокапић се прошле године сусрео и са предсједницима више црногорских општина.

Од предсједника Општине Бар Душана Раичевића добио је маслиново уље у дрвеној кутији, од бјелопољског Петра Смоловића двије монографије – “Традиција у црногорским селима” и “Традиционално добри међунационални односи у Бијелом Пољу”, а од пљеваљског Игора Голубовића књигу групе аутора “Историја Пљеваља” и хемијску оловку у кутији с грбом Општине.

Од предсједника Жељка Ћулафића добио је роковник са натписом Општина Андријевица и туристички водич “Бициклистичке руте Андријевица”, од Тихомира Богавца књигу “Беране” а од Марка Ковачевића добио је каиш, футролу за документа и хемијску у поклон кутији са грбом Општине Никшић.

Једино што је премијер задржао су карте од брод које је добио од почасног конзула Црне Горе у Солуну, у Грчкој Василија Апостопулоса. Вриједност ових карата је 13 еура.

Вриједност свих дарова које је прошле године добио премијер процијењена је на мало више од 4.500 еура, а појединачно најскупљи поклон добио је на 250 еура вриједна умјетничка слика Нене Даковић “Ријека Црнојевића”, коју је добио крајем децембра од ауторке.

Јавни функционер, у вези са вршењем јавне функције, не смије примати поклоне, осим протоколарних и пригодних, прописано је Законом о спречавању корупције.

Протоколарним се сматра поклон представника друге државе или међународне организације који се даје приликом посјете, гостовања или у другим приликама, као и други поклон дат у сличним приликама. Пригодним поклоном сматра се поклон у вриједности до 50 еура.

Орган власти дужан је да извод из евиденције поклона коју води достави Агенцији до краја мјесеца за претходну годину.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest