Криза у рају

Пише: Марија Шћекић Живојиновић

Акције у Apple-у падају због глобалног недостатка чипова и проблема са ланцем снабдевања, што је навело Белу кућу да призна да би током празничне сезоне могло бити празних полица.

Фото: Илустрација

Apple би могао смањити број iPhone 13s који ће ове године направити до 10 милиона због недостатка рачунарских чипова усред кризe у ланцу снабдевања који су навели Белу кућу да упозори да ће „бити ствари које људи не могу да добију“ на Божић. Очекивало се да ће Apple ове године произвести 90 милиона јединица нових модела iPhone-а, али је произвођачима рекао да ће тај број бити мањи јер се добављачи чипова, укључујући Broadcom и Texas Instruments, боре са испоруком компоненти.

То је најновији знак озбиљних уских грла која утичу на ток глобалне трговине, јер хаотичан економски опоравак након пандемије Ковид-19 узрокује недостатак енергије, компоненти, готових производа, радне снаге и транспорта.

Заједно са технолошким компанијама, произвођачи аутомобила били су међу најгоре погођеним недостатком – посебно полупризвода – с проценом да је ове године изграђено 7,7 милиона возила мање. Многе америчке фабрике су ове године обуставиле производњу због недостатка делова. Недостатак енергије и високе цене енергије довели су до затварања фабрика у великим азијским производним центрима, попут Кине и Јужне Кореје, последњих недеља, погоршавајући већ критична кашњења у целом глобалном логистичком систему.

Амерички потрошачи, који нису навикли да робу сматрају недоступном, можда ће морати да буду флексибилни и стрпљиви, рекли су у уторак званичници Беле куће. „Биће ствари које људи не могу да добију“, рекао је високи званичник Беле куће Ројтерсу, упитан о празничној куповини. „У исто време, надамо се да се већина ове робе може заменити другим стварима. Мислим да нема правог разлога за панику, али сви осећамо фрустрацију и постоји одређена потреба за стрпљењем да се преброди релативно кратак временски период. „

Страхови су се такође повећавали у Великој Британији због недостатка уочи Божића након што је Феликстове, највећа контејнерска лука у земљи, била приморана да одбије бродове из Азије због заосталих контејнера узрокованих недостатком возача камиона. АП Моллер-Маерск, највећа светска компанија за транспорт контејнера, рекла је да недостатак радне снаге значи да се контејнери не преузимају и враћају довољно брзо, што је довело до великог заостатка. „Проблем је у томе што сада немамо исту брзину протока робе која се креће и излази“, рекао је Ларс Микаел Јенсен, шеф мреже исток-запад у Маерску. „Са мање камионџија у просеку је потребно дуже време да робаизађе са терминала, тако да остаје тамо.“

Забринутост због несташице – а посебно поскупљења хране – навела је британског премијера Бориса Џонсона да именује новог саветника – бившег извршног директора супермаркета Теко Давид Левиса – у покушају да реши блокаде у ланцима снабдевања.

Бајденова администрација покренула је велики напор да се позабави проблемима снабдевања који изазивају инфлацију. Формирала је радну групу у јуну која се састаје недељно и именовала је Џона Поркарија, ветерана у саобраћају, као „цара уског грла“ да погура компаније из приватног сектора да олакшају застоје.

Тешкоће у ланцу снабдевања оптерећују малопродајне и транспортне компаније, које су недавно објавиле низ негативних изгледа за зараду. У међувремену, Федералне резерве су прошлог месеца предвиделе стопу инфлације 2021. године више него дупло већу од предвиђене.

Извор: Gardian

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest