Лекић: Нисам добио званичну понуду да будем премијер

Лидер Демоса Миодраг Лекић вјерује како још постоји простор да се дубока политичка криза у земљи превазиђе без избора, те да би могући модел требало да буде познат након састанка парламентарне већине у четвртак.

Лекић је у интервјуу Телевизији Вијести казао да нема намјеру да сам покреће питање повјерења Влади, те да ће она, ако се већина сагласи, наставити да функционише.

Тврди и да није било формалних предлога да замијени предсједника Владе Здравка Кривокапића, о чему се већ неко вријеме спекулише.

Лекић и лидер Социјалистичке народне партије СНП Владимир Јоковић упутили су иницијативу предсједницима свих странака парламентарне већине да се у четвртак састану у Скупштини Црне Горе, како би се договорили о начину изласка из политичке кризе.

“У четвртак ће бити тај састанак који нема сада неки појединачни план, посебан, најмање паклени… Састанак има за циљ да дође до неких закључака који су потребни да би се ствари мијењале. Ја лично нијесам задовољан. Мислим да није успостављен врједносно-функционалан систем. Не постоји једна јака иницијатива, реформска, свјежих идеја, да смо често у дефанзиви. Драма да ли ће бити замијењен премијер само постоји у Црној Гори. Недавно је смијењен премијер Израела, прије неколико дана Шведске и премијер Аустрије, Курц, такође је у проблемима, тако да су то ствари који су дио политичког функционисања. Ја ништа сада не бих спектакуларно најављивао, мисим да су потребне корјените промјене, а сад ако су сви задовољни, или већина, нека настави ова Влада, ако се иде на неку реконструкцију – могућа реконструкција, трећа варијанта је да се промијени цијела Влада, и четврта избори”, истакао је Лекић.

Да ли би одређени захтјеви могли у пракси довести до пада Владе, јер премијер одбацује могућност оставке, а предсједник државе именује мандатара?

“Мислим, због недостатка демократске праксе, има лутања у тој материји, а она је врло јасна. Прво, чујем, читам да премијер каже – не да, не би да буде смијењен, па неко ће се смијати… па не зависи од премијера него од парламентарне већине, да ли он има повјерење или нема. Друго, нема никакве мистерије око улоге предсједника државе. Он у варијанти да дође до промјене Владе, тражи нову солуцију и уколико постоји 41 посланик и предложи мандатара, он је дужан, прекршио би Устав, био би зрео за хапшење, уколико не би поштовао демократске принципе да не да мандат већини која се појави. Која би то већина била ја то не знам, тако да су то врло једноставне ствари”, рекао је Лекић.

Зашто Здравко Кривокапић више нема Ваше повјерење, како сте врло оштро саопштили у парламенту? Шта је његов највећи политички гријех током седам мјесеци мандата ове Владе?

“Немам никакав списак грехова, већ сам вам рекао, од тог културног обрасца који он демонстрира, псеудо-црквеног и са детаљима врло бизарним, супротним од онога што је била идеја демократије и модерности, па до конкретних резултата – најприје је то прокламовано као влада апостола, па онда се саопштава упорно да је то најбоља Влада, најбољи буџет у историји – био би доста дуг списак одређених примједби с моје тачке гледишта, али уколико већина види другачије и да то иде добро, немам намјеру да индивидуално покрећем иницијативу о паду Владе”, рекао је Лекић.

Да ли је тачно да сте Ви могући кандидат за позицију премијера, уколико дође до реконструкције Владе? Наводно би то било прихватљиво и ДФ-у? Је ли Вам то неко понудио, или предложио?

“Нико мени није званично ништа понудио, неформално се помињало. Као што, вјероватно, 41 посланик учествујући у друштвеном, државном животу потенцијално може да буде кандидати за мандатара, што не значи да не би могао и неко ван те структуре… Што се тиче мене, ја дајем предност 40-орици других”, рекао је Лекић.

Дијалог предсједника партија покрећете са колегом из СНП, а дио сте посланичког клуба “Мир је наша нација”. Какви су Ваши односи с Демократама, имате ли сагласност у односу на став према Влади?

“Наши односи су коректни, одлични. То је странка озбиљних људи, врло вриједних. Они су већ постигли значајан резултат на политичкој сцени и мислим да ће постизати још већи. Ми се налазимо у реципрочном уважавању, али то не значи да бисмо морали имати идентичне погледе, тако да ја тачно не знам, чућу у четвртак њихов став, за мој став нијесам ишао на консултације, нити би они требало да мене консултују”, казао је Лекић.

Ако се ове политичке тензије не смире и наставе се и на јесен, јесу ли избори једини фер излаз из постојеће кризе?

“Ја не вјерујем да је власт суицидне вокације и да ће потрчати да иде одмах у ту солуцију. Мислим да према грађанима имамо обавезу да се види како боље наставити. Тако да је то увијек могућа солуција, али мислим да још увијек постоји простор да се дубока криза институционална и културна превазиђе”, казао је Лекић.

Извор: Портал стандард

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest