Лепосавић: Закон у складу са европским правом и Уставом

СЈЕДНИЦА ОДБОРА ЗА ЉУДСКА ПРАВА И СЛОБОДЕ
Лепосавић: Закон у складу са европским правом и Уставом
Вучуровић је рекао да су представници ЦПЦ тражили дозволу да дођу на одбор, али да је његово право да одлучи кога ће позвати и да је позвао представнике традиционалних цркава и заједница


Лепосавић на сједници Одбора, Фото: Лука Зековић

Одбор за људска права и слободе расправља о Предлогу закона о измјенама и допунама закона о слободи вјероисповијести.

Министар правде Владимир Лепосавић је, образлажуци предлог, рекао да се не усваја нови закон, него мијења постојећи о коме је Венецијанска комисија (ВК) већ дала мишљење.

„Не постоји законски пропис државног органа да тражи мишљење, нарочито кад већ постоји то мишљење“.

ВК и релевантне институције су, како је рекао, током претходне седмице обавијестили „из праксе куртоазије“.

Лепосавић је рекао да је закон усклађен са европским правом и Уставом Црне Горе.

Истакао је да је појачана заштита културних добара, наводећи да је стара власт прописала да заштита тих добара зависи од једног државног органа, а да је нова власт предвидјела измјенама закона да о томе одлучују три државна органа у унапријед прописаном поступку.

Поводом тога што није одговарао на питања посланика на прошлој сједници Законодавног одбора, рекао је да то по Пословнику није била обавеза и да је то до сада била само добра пракса. Истакао је да иако је био спреман да одговори, одустао јер је то, између осталог, био „говор мржње посланика“.

Вучуровић: Из ЦПЦ тражили да дођу на одбор, моје је право да одлучим кога ћу звати
Предсједник Одбора Јован Вучуровић рекао је да су представници Црногорске православне цркве тражили дозволу да дођу на одбор, али да је његово право да одлучи кога ће позвати и да је позвао представнике традиционалних цркава и заједница.

Он је рекао да је у достављеном мишљењу Омбдусман изнио став да ЦПЦ треба дозволити да присуствују.

Вучуровић
Вучуровићфото: Лука Зековић
Посланик ДПС-а Халил Дуковић је рекао да овај одбор којим је предсједавао раније, никоме није ускраћивао право на присуство и мишљење и због те дискриминације ће посланици ДПС данас само присуствовати, али да ће бојкотовати рад одбора.

„Никад се није десило да је неко тражио да присуствује, а да није добио дозволу“, рекао је Дуковић.

Весна Павићевић (ДПС) је казала да не зна шта су то традиционалне вјерске заједнице, те да би Вучуровић, као предсједник Одбора требало да води рачуна о једнакости свих вјерских организација.

Тражила је да им се достави мишљење Венецијанске комисије, које су према њиховим сазнањима тражили из власти.

„Уколико сте добили мишљење, тражимо да нам га доставите“, казала је она.

ДПС напустио сједницу
Мевлудин Нухоџиц (ДПС) је рекао да је било потребно звати и најмање заједнице, како би био конструктиван дијалог.

„Битно је да имамо мишљење Венецијанске комисије да би на основу тога отворили расправу“, рекао је Нухоџић.

Вучуровић је рекао да није неопходно да одбор има мишљење Венецијансаје комисије.

„Ако мислите да неко треба да пристане на овакав однос министра неправде и вас као предсједника одбора… Молим колеге да одмах напустимо сједницу кад нећете да нам доставите мишљење Венецијанске комисије… Гдје су вам душе“, поручила је Вуковић. Након тога је са колегама из ДПС-а напустила сједницу.

Вуковић (лијево)
Вуковић (лијево)фото: Лука Зековић
Вучуровић је док су посланици одлазили, рекао да су то људи који су скандирали док су посланике ДФ-а хапсили, а говоре о људским правима.

Марко Ковачевић (ДФ) је рекао да су демонстранти испред Скупштине бацили постере Лјуба Чупића, а да је Душко Марковић газио по тим постерима, подздрављајуци присутне.

Милачић: Патриотски скуп је данас у Скупштини
Јелена Божовић (ДФ) рекла је да важећим законом као ни измјенама нису угрожени вјерници ЦПЦ, те да је закон испоштовао слободу мисли, вјероисповијести и савјести.

Марко Милачић (Права Црна Гора) је рекао да не зна зашто је скуп испред Скупштине, кад је „патриотски скуп данас у Скупштини“.

Истакао је да су се кроз измјене закона борили за Устав Црне Горе, те да нико не би протестовао да су прочитали измјене овог закона:

„Срећан сам што данас… говоримо о измјенама које ће да помире Црну Гору, доносимо Закон помирења“.

Албин Ћеман (Демократе) казао је да га као Муслимана радује да се препознаје институт вакуфа што ће бити значајно у њиховом очувању.

Ћеман је предложио да Влада и Исламска заједница коригују уговор из 2012. и укину члан шест, којим се задире у право избора реиса.

Лекић: Материјал темељан, очигледно да није рађен на брзину
Миодраг Лекић (Демос) рекао је да је измјенама понуђен плурализам мишљења и да је материјал који су посланици добили темељан и да је очигледно да није на брзину рађен.

Питао је да ли је „Влада третирала амандмане које је поднијела странка која је у Влади“, мислећи на Грађански покрет УРА, јер ,како је рекао, морају све знати да би могли да бране закон.

Лепосавић је рекао да је главни разлог хитног доношења измјена јер одредбе важећег Закона „пријете“ да почну са примјеном годину од ступања закона на снагу ,односно, првих дана јануара.

Он је казао да је током писања закона било сугестија ГП УРА које су „у ходу уношене у текст“,а да ће се и та два предлога у форми амандмана вјероватно уврстити.

Бјековић: Не постоји перфектан закон
Омбдусман Синиса Бјековић рекао је да постоји неколико одредби које тразе објасњења,али да не постоји перфектан закон.

Истакао је да је неопходан дијалог и са другом страном и измедју традиционалних заједница.

„Напољу су зиви људи“,рекао је Бјековић.

Истакао је да се овај закон,измедју осталог, зели донијети, да би „сте имовинска права вјерских заједница у Црној Гори, свели у контекст имовинског права,а не довели у питање вјероисповијест у Црној Гори“ .

Предсједница Јеврејске заједнице Нина Офнер Бокан је рекла да је требало позвати представнике ЦПЦ, наводеци да двије стране могу помирити само вјерски поглавари.

Питала је да ли измјене закона стите све вјерске заједнице и да ли стите вец потписане темељне уговоре.

Лепосавиц је одговорио да закон пруза једнаку заститу свим вјерским заједницама у погледу правне сигурности.

„Закони као сто је овај, не могу ни да стварају ни да гасе цркве“,рекао је Лепосавић.

Министар је казао да овај закон не одредјује степен правне снаге потписаног темељног уговора са Владом.

Перовић: Дошло је до напретка у измјенама
Ректор Цетињске богословије Гојко Перовић рекао је да СПЦ и епархије сматрају да је дошло до напретка јер су измјенама и допунама закона уклоњене имовинско-правне теме из законског текста и постале јасније ставке евиденције и регистрације.

Он је нагласио да СПЦ не жели да буде ван пореског система Црне Горе, Катастра ни правног система. Перовић је истакао да црквена имовина није државна.

Мухарем Демировић из Исламске заједнице је казао да су имали кратак рок за изјашњавање о закону, али да су доставили прелиминарне сугестије, од којих су неке прихваћене.

Одбор је предложио Скупштини да усвоји предлог закона о слободи вјероисповијести.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest