Љекарске комисије распуштене због сумње да су корумпиране


Министарство финансија и социјалног старања разријешило је све социјално-љекарске комисије због постојања индиција да је у њима било коруптивних радњи и именовало нове, саопштио је за Дан државни секретар у министарству Јанко Одовић. Он каже да је упознат са наводима бројних грађана да је за остваривање неког од права из социјалне заштите требао да се наводно даје новац.

Истиче да су након 20 дана од ступања на дужност распустили постојеће четири првостепене и једну другостепену комисију и формирали нове.

“Сада су лица који раде у комисијама стручнија и правичнија у односу на она која су раније била ангажована. Све чланове комисија сам позвао на састанак и јасно и отворено им рекао ако осјете било какав притисак да некоме треба додијелити или не додијелити туђу његу и помоћ о којем одлучују, да се обрате мени. Ако се деси да будем чуо или добио доказ да су примали мито или да је постојао неки утицај који се може сматрати трговином утицајем, најавио сам да ће бити не само разријешени, већ и процесуирани тужилаштву и полицији. За сада колико раде нијесам имао примједби”, изјавио је Одовић.

Позвао је грађане да им се обрате уколико примијете било какве незаконитости, наводећи да ће свака пријава уз доказ бити и уважена.

На питање о евентуалним разрјешењима директора центара за социјални рад, Одовић каже да су кадровске промјене извршене у Подгорици и Даниловграду, те да је у току конкурс за директора Центра за социјални рад за подручје општина Мојковац и Колашин.

Такође, већ у следећој недјељи могу се очекивати промјене у Беранама, као и подручној јединици у Улцињу.

“Мислим да су наши грађани који су у социјалној потреби, најбољи свједоци нужних промјена на челима центара за социјални рад. Те промјене услиједиће врло брзо, јер је ово Влада која је овдје за народ и по вољи народа зато поштујемо жеље народа. У складу са циљем да државна управа буде сервис грађана, грађане ћемо питати и питамо какав профил људи треба да буде на челу сваког локалног дијела система социјалне заштите”, наводи Одовић.

Напомиње да ће расписивати конкурсе за директоре центара са социјални рад, без било каквих обавеза да то буде вршилац дужности, јер у Закону о социјалној и дјечијој заштити не постоји могућност постављања в.д. пошто се на њих не примјењује Закон о државним службеницима и намјештеницима.

“Разумијем жељу и нестрпљење грађана за правдом, али не можемо све завршити преко ноћи. Мислим да је код грађана жеља за правдом јача од оне за материјалним бољитком. Ту жељу ћемо испоштовати у скоријој будућности. Ова Влада и министарство су посвећени правди и владавини права, а не можемо имати владавину права ако сами не будемо поштовали процедуре које су јасно законом прописане”, нагласио је Одовић.

Додаје да анализирају и рад центара за социјални рад, те да ће кориговати откривене неправилности.

“Сви знамо да је постојала једна доза неправедне расподјеле социјалних давања, јер су их добијала и лица која нијесу заслуживала, а на другој страни било је и оних који су били ускраћени. Имамо ситуацију да су најчешће разлози зашто је неко ускраћен за неко право формално оправдан, али суштина није сагледана. За сад немамо тачан податак, али по прелиминарним процјенама око 12 до 15 одсто материјалних давања су била злоупотријебљена. По мом мишењу, тај проценат је већи”, указује Одовић.

Истиче да је примјетно да је било и лица која на примјер возе „мерцедес“ или „голф“ новијег датума, а примају социјалну помоћ.

“Видио сам да се поприлично злоупотребљава право за накнаду путовања за особе са инвалидитетом. Имамо ситуацију да је једно лице који има пребивалиште у Плаву, из Никшића путовало за Улцињ у једном мјесецу 12 или 13 пута. Питање је како је то лице дошло из Плава у Никшић, како је ушло у аутобус који је неприлагођен за колица без асистента или пратње. Трећа врста злоупотреба је у политичке сврхе, односно куповина гласова разним социјалним давањима, материјалним и нематеријалним, а којима се прибављала подршка бившој власти”, истакао је Одовић.

Он каже да ће све неправилности бити откривене анализом коју раде са УНИЦЕФ-ом и УНДП-јем, те да се након тога могу очекивати и промјене.

“Једна од њих је другачији третман инвалидитета. У нашем систему инвалидитет је везан за физичку карактеристику, а у Европи је инвалидитет везан за социјалну карактеристику. Код нас је систем накнада био постављен тако да су оне даване као апанаже које не подстичу лица да буду оспособљени за неки посао, а особе са инвалидитетом могу бити јако корисни чланови друштва.

Сада имамо ситуацију да су неки центри за социјални рад неприступачни особама са инвалидитетом, на примјер у Котору, то је за мене разочаравајуће и запрепашћујуће. Осим тога, сам израз особе са инвалидитетом је деперсонификујући, јер су и то чланови нашег друштва. Наш циљ је да анализом успоставимо систем материјалних давања и усмјеримо људе да се окрену раду и обукама и тако стварају корист за себе и дру штво. То се може урадити кроз учење језика, програмирања или нечим трећим, јер тако ће они бринути сами о себи и држави која нећемо рати да брине о њима”, тврди Одовић.

Одовић каже да ће након анализе имати и слику законитости функционисања у центрима за социјални рад, а у случају да открију нелегалне радње одговорне ће процесуирати.

“Видјећемо колико је материјалних давања било злоупотријебљено и ко је одговоран, да ли је то особа запослена у центру, која је одговорност директора и других. Ако се открију незаконитости, та лица ће бити процесуирана. Гдје утврдимо веће злоупотребе, случајеве ћемо процесуирати надлежним органима, полицији и тужилаштву”, најављује Одовић.

Нема вишка запослених

Одовић додаје да у центрима за социјални рад нема вишка запослених, али да имају ситуацију да има превише радника на споредним пословима, а мало оних који директно треба да пружају услуге грађанима.

“Симптоматично је и да велики центри, као што су Подгорица и Никшић, немају просторне капацитете за нормалан рад. Лјуди који долазе у центар немају интиму да поразговарају са социјалним радником, а треба имати у виду да су људи у Црној Гори јако поносити и да им није лако да умјесто само свом социјалном раднику, морају проблем да испричају пред пет других људи у канцеларији”, закључује Одовић.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest