MANDIĆEVA TROBOJKA IZAZVALA HAOS! Anti-srpske adrese se obrušile na njega, a EVO šta je ISTORIJSKA ISTINA

Foto: Narodna skupština Crne Gore

Isticanje trobojke u kabinetu predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića prilikom prijema za mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija izazvalo je pravu buru u crnogorskoj javnosti.

Žestoke izjave iz DPS-a

Prvi se oglasio, za  „Antena M“, visoki funkcioner Demokratske partije socijalista Andrija Nikolić. On je u ustaljenom anti-srpskom narativu svoje partije saopštio sljedeće:

– Od dana stupanja na visoku državnu dužnost (Mandić) unižava Crnu Goru, slika se kao dio izbornog štaba političke partije svog poslodavca u drugoj državi, a juče i isticanjem ove zastave pokazuje da on sjedi u Parlamentu Crne Gore, ali da tamo radi za interese druge države. Te Mandićeve parlamentarne aktivnosti pohvalio je i njegov gost.

Nikolić je dodao da nema nikakve dileme da je nezakonitim uvođenjem druge zastave u svoj kabinet, pored državne, kao i porukom da je crkva stvorila Crnu Goru, Mandić želio da pretvori hram crnogorske demokratije u bastion velikosrpskog nacionalizma.

On je poručio i kako će biti pokrenuta inicijativa za smjenu Andrije Mandića u narednom periodu.

Reagovali iz Mandićeve stranke

Iz Mandićeve Nove srpske demokratije uputili su danas oštar odgovor Andriji Nikoliću.

– Što se tiče inicijative za smjenu Mandića, iza nje se krije velika frustracija Nikolića i DPS-a, činjenicom da je jedan od predvodnika velikih antirežimskih protesta i borac za ravnopravnost srpskog naroda konačno na poziciji koja mu, po svemu, pripada – saopštio je za Borbu Slaven Radunović, potpredjsednik te stranke.

On je dodao i da je nejasno otkud toliki animozitet prema trobojci koja je bila simbol Crne Gore i u komunističkom periodu.

Šta je prethodilo svemu

Naime, Andrija Mandić, predsjednik Skupštine Crne Gore juče je upriličio svečani prijem za mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija.

Tokom dugog i sadržajnog razgovora, predsjednik Mandić i mitropolit Joanikije su se dotakli svih tema koje se tiču budućnosti Crne Gore.

Na samom kraju sastanka, predsjednik Mandić je mitropolitu Joanikiju uručio panagiju Bogorodice s malim Hristom na rukama, krst sa zlatnim lancem, časni krst, ikonu Svetog Simeona Mirotočivog, koji je rođen u nekadašnjoj Ribnici i koji je zaštitnik glavnog grada Podgorice, kao i ikonu Svetog Save.

Mitropolit crnogorsko-primorski je predsjedniku Mandiću uručio reprint Miroslavljevog jevanđelja, istakavši da je to najvredniji i najstariji srpski srednjevekovni ćirilični spomenik koji je rukopisan na prostoru današnje Crne Gore i neraskidivo vezan za nju.

No, najzanimljivije je što se na fotografijama susreta u pozadini vidi trobojka postavljena u Mandićevom kabinetu. To je prvi put da se ta zastava nalazi u institucijama Crne Gore od njenog izbacivanja iz simboličkog sklopa crnogorske državnosti 2004. godine.

Trobojka kao istorijski simbol Crne Gore

U istoriji Crne Gore malo je simbola koji toliko dugo traju kao crveno-plavo-bijela trobojka. Ona je svoje mjesto našla u simbolici te države i u vremenu Njegoševe „Obilića medalje“ na čijoj su lenti bile te tri boje.

Kasnije je Ustavom iz 1905. godine kodifikovana kao zvanična zastava Crne Gore. Na snimcima iz tog perioda, sa Cetinja, na svečanim ceremonijama mogu se vidjeti trobojke kako se vijore u čast kneževske i kasnije kraljevske porodice Petrović.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest