MANEVAR KOJIM JE KINA PRESTIGLA AMERIKU Ekonomski stručnjak otkrio dragocjenost koju Srbija može da kupi od Kine

Foto: Jutjub printskrin:Kurir

Učešće predsjednika Srbije na samitu Pojas i put u Kini komentarisali su u emisiji Usijanje prof.dr Dragan Radenović, akademik, Dejan Vuk Stanković, politički analitičar i Mahmud Bušatlija, savjetnik za investicije i razvoj.

Prokomentarisao je kakav bi odjek mogla saradnja Srbije i Kine da izazove u Evropskoj Uniji:

– Ja ne bih to stavljao u kontekst Evropske unije već evropske birokratije. To je Unija od 27 zemalja od kojih njih pet ima drugačiji odnos prema nama od ostalih. One nisu priznale Kosovo, ali u tom diplomatskom nadgornjavanju to znači da oni ne priznaju Srbiju bez Kosova. Mi smo suverena zemlja i moramo se tako i ponašati. Ne može nam neko ko sarađuje sa Kinom zabranjivati da i mi sa njom sarađujemo.

Ocijenio je da je Srbiji za uspješnu razmjenu sa Kinom potrebno dugoročno planiranje:

– Mi u poljoprivredi i stočarstvu proizvodimo otprilike za desetak miliona stanovnika. Šest miliona mi pokrivamo, tri miliona izvozimo. Recimo da iduće godine mi povećamo proizvodnju dvostruko. Sve što proizvedemo preko šest miliona sve prodamo u Kinu. Znate li koliko je to dio njihovog tržišta. 0, 8 promila! Čak ni jedan ceo promil. Te priče da mi njima možemo nešto da ponudimo ne stoje, ako nemamo dugoročno planiranje. Ono što bi mi mogli da kupimo od njih jeste kako su se oni američkim parama razvili u poslednjih 40 godina i to u toj meri da su prestigli Ameriku. To nama treba.

pogled.me

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest