Марковић тајно дао 30 милиона евра помоћи ИРФ-у, али паре никад нису уплаћене

Доскорашњи извршни директор и предсједник Одбора директора владиног Инвестиционо-развојног фонда (ИРФ) Зоран Вукчевић прослиједио је почетком августа прошле године министру финансија Дарку Радуновићу допис у којем га је обавијестио да се тај државни фонд „налази у тешкој ситуацији” и да му треба финансијска помоћ

Duško Marković, DNP, SNP
Душко Марковић

Влада Црне Горе, на челу са тадашњим премијером Душком Марковићем, 13. августа прошле године тајно је одобрила 30 милиона еура помоћи Инвестиционо-развојном фонду (ИРФ). Тај новац, међутим, никада није уплаћен на рачун ИРФ-а.

„Дан” ексклузивно објављује документацију која то потврђује и која показује да се владин фонд, који је у времену пандемије вируса корона требало да помаже црногорску привреду, налазио у тешкој финансијској ситуацији.

Да ИРФ-у треба помоћ сада већ бивша Влада Црне Горе обавијештена је 7. августа прошле године преко Министарства финансија, које је претходно добило допис тадашњег извршног директора и предсједника одбора директора државног фонда Зорана Вукчевића, који је насловљен на министра финансија.

– Током претходног периода ИРФ је био изложен великом притиску усљед значајне потребе за различитим облицима финансијске подршке, тако да од 25. марта 2020. године имамо преко 1.200 захтјева. ИРФ је за седам мјесеци одобрио 560 кредита, док су за исти период прошле године одобрена 253 пројекта, а за цијелу 2019. годину је одобрено 516 пројеката. Тренутно је у обради 380 пројеката чија је вриједност 90 милиона еура. Узимајући у обзир све ове информације, ИРФ се налази у тешкој ситуацији и посебно је важно да се има у виду да и поред значајне активности на међународном плану до сада имамо само извјестан нови аранжман са ЕИБ-ом у износу од 50 милиона еура – пише у допису Вукчевића од 7. августа прошле године.

Додаје да је зато неопходна подршка Владе, која подразумијева „докапитализацију ИРФ-а од државе у вриједности од 50 милиона еура или да се обезбиједи одређена позајмица од стране државе у износу не мањем од 30 милиона еура”.

– На тај начин би се омогућило да ИРФ обезбиједи ниво функционисања заснован на одрживости, кад је у питању ликвидност и солвентност – пише у допису Вукчевића. Влада није дуго чекала да одговори на информацију Министарства финансија, на чијем челу је тада био министар Дарко Радуновић. Информацију су означили степеном тајности „Интерно”, тако да јавност о томе није ништа знала. Дана 13. августа 2020. године Влада Црне Горе, на челу са Марковићем, одобрила је тајно 30 милиона еура „у циљу одржавања ликвидности и економске активности привреде”.

„Дан” је имао увид у документ који је означен степеном тајности „Интерно”, а у којем, између осталог, пише: „Влада је прихватила Уговор о ороченом депозиту између Владе Црне Горе – Министарства финансија и Инвестиционо-развојног фонда”. Наводи се да се овлашћује министар финансија Дарко Радуновић да потпише Уговор о ороченом депозиту.

– Задужује се Инвестиционо-развојни фонд да изда 10 мјеница и мјеничних овлашћења Министарству финансија на име објезбеђења одобрених средстава, пише у закључку претходне владе.

Убрзо након закључка Владе, дошло је до промјене власти у Црној Гори. Уплата од 30 милиона еура никада није извршена на рачун ИРФ-а, што је за „Дан” потврђено из те државне финансијске институције.

Да новац није стигао на рачун владиног фонда казао је и бивши министар Радуновић.

– Не могу са сигурношћу да потврдим, али мислим да поменути уговор нијесмо потписали. То се свакако у Министарству финансија може провјерити. Идеја је била да средства одобримо као позајмицу ИРФ-у за повећање ликвидности а у ишчекивању да добију кредитну линију у износу од 50 милиона еура од ЕИБ-а, коју су били већ потписали или били пред потписивањем, али нису ваљда могли да их брзо повуку, а средства су била потребна за подршку малом и средњем бизнису у склопу трећег пакета мјера… Мислим да су ипак успјели да повуку средства од ЕИБ-а и није дошло до реализације. Колико се сјећам о томе се ради – рекао је Радуновић.

Бонуси тражени за добро пословање, а ИРФ у тешком стању

„Дан” је прије недјељу дана објавио документацију која доказује да је бивши директор ИРФ-а Зоран Вукчевић тражио у фебруару ове године од тог државног фонда отпремнину и неисплаћене бонусе за прошлу годину вриједне око 125.000 еура. Вукчевић је тражио бонусе за добро пословање у 2020. години, упркос томе што у његовом прошлогодишњем допису сада бившем министру финансија Радуновићу пише да се „ИРФ налази у тешкој ситуацији”.

ИРФ је, након промјене власти у држави, добио нови менаџмент, на челу са извршним директором Иреном Радовић и предсједником одбора директора Велизаром Калуђеровићем. Актуелни Одбор директора фонда Вукчевићу је понудио радно мјесто савјетника у Служби за принудну наплату.

ИРФ, према сазнањима „Дана”, није у доброј ситуацији, с обзиром на то да на рачунима тог фонда недостаје новац који је Министарство финансија требало да уплати још прије неколико мјесеци.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest