Маровић тужбом брани „незаложену” пензију и ђедовину

Тужба Маровића, од кога Општина Будва већ пуне четири године не може да намири 1.096.481 еуро, колико је стекла крими група којом је руководио, долази уочи поновног другог рочишта за продају његове имовине…

Осуђени и одбјегли шеф будванске криминалне групе Светозар Маровић тужио је родни град, оспоривши рјешење јавног извршитеља по коме му Општина Будва мјесечно од пензије узима 239 еура, али и продаје некретнине коју није приликом закључења споразума о признању кривице са Специјалним државним тужилаштвом договорио да заложи.

То, укратко, пише у тужби предатој которском Основном суду, у коју су “Вијести” имале увид.

Најновија тужба Маровића, од кога Општина Будва већ пуне четири године не може да намири 1.096.481 еуро, колико је имовинску корист стекла крими група којом је некадашњи високи функционер ДПС-а руководио, долази уочи поновног, другог рочишта, који је за 18. новембар заказала јавна извршитељка. Предмет рочишта требало би да буде продаја имовине Маровића у залеђу плаже Јаз, али и у родном селу Кримовице.

Ријеч је о продаји парцеле од 1.013 квадата на Јазу, на коју је Маровић уписан као сукорисник, за 73.819,20 еура, и 589 квадрата на Јазу за 40.994 еура, на којој је уписан као власник половине.

На добошу су и три парцеле – шума у Кримовици за 15.852 еура, на које Маровић има четвртину власништва.

Уколико се нико не пријави, Општина Будва би их узела по упола мањој цијени. Овлашћење да то уради, локална Скупштина дала је градоначелнику Марку Царевићу.

Од милионске казне остало је да се измири мање од 800 хиљада еура, али преостали дио имовине Маровића вишеструко мање вриједи. Прво рочиште, које је такође у неколико наврата одлагано, донијело је Општини Будва свега 12 хиљада еура, за колико је у марту продата мања парцела.

Слично је Скупштина општине урадила и у случају Светозаревог сина Милоша Маровића, када је такође Царевић, пошто није било заинтересованих, на другом рочишту преузео хектар земље за 225 хиљада еура, односно по упола мањој цијени.

Овлашћење је дато Царевићу јер би, у случају да не буде заинтересованих за куповину и на другом рочишту, на трећем том имовином Маровић намирио комплетну новчану казну, чиме би Општина била вишеструко оштећена.

Од готоов 1,1 милион еура колико треба да измири старији Маровић, до данас је локална управа успјела да наплати 225 хиљада еура, што је вриједност земље његовог сина Милоша у Мрчевом пољу. Додатно је наплаћено 12 хиљада еура од продаје мање парцеле коју је старији Маровић имао и око 10 хиљада од блокаде његове пензије.

Поред некретнина оптерећеним хипотеком, дозвољава се извршење на свим непокретностима које су биле у својини хипотекарног дужника Светозара и Милоша Маровића. Јавни извршитељ није могао дозволити да се извршење спроводи и на друге непокретности осим на оне обухваћене хипотеком, јер се тиме обесмишљава хипотека и причињава штета хипотекарном дужнику…

Маровићу се од пензије која износи око 500 еура одбија око 240 еура, па би држави требало 380 година да наплати цјелокупан износ по основу судске пресуде, објавиле су “Вијести” недавно.

У најновијој тужби Маровића оспорено је рјешење јавне извршитељке јер, како се наводи, продаје се комплетна имовина Маровића, стављена је блокада на новчаним средствима које има код пословних банака, али и на двије трећине зараде и остала примања.

”Светозар Маровић је сходно споразуму о признању кривице закљученим пред Специјалним државним тужилаштвом који је 12. септембра 2016. верификован пресудом Вишег суда оглашен кривим и пресудом је обавезан да на име имовинско-правног захтјева Општине Будва исплати износ од 1.096.481 еуро у року од једне године од дана правоснажности пресуде. Наведени износ је обезбијеђен хипотеком Општине Будва на имовини евидентираној у Листи непокретности (ЛН) 188 КО Пријевор И, ЛН 81 КО Пријевор И, ЛН 73 КО Кримовице, ЛН 357 КО Кримовице, ЛН 651 КО Пријевор ИИ, ЛН 307 КО Пријевор ИИ, ЛН 294 КО Пријевор ИИ и ЛН 527 КО Пријевор ИИ”, пише у тужби у коју су Вијести” имале увид, а која је достављена Општини Будва.

Наводи се да су Светозар Маровић и његов брат Драган, сходно пресуди Вишег суда, у јуну 2016. издали заложну изјаву којом су дозволили упис државе као хипотекарног повјериоца ради обезбјеђења потраживања на “некретнинама ЛН 188 КО Пријевор И, ЛН 81 КО Пријевор И, ЛН 73 КО Кримовице и ЛН 431 КО Кримовице”.

С друге стране, како пише у тужби, и Милош је такође у јуну 2016. издао заложну изјаву којом је дозволио упис државе као хипотекарног повјериоца на “некретнинама ЛН 307 КО Пријевор ИИ, ЛН 527 КО Пријевор ИИ, ЛН 357 КО Пријевор ИИ, ЛН 411 КО Пријевор ИИ и ЛН 651 КО Пријевор ИИ.

Међутим, јавна извршитељка је у јуну 2018. донијела рјешење о намирењу дуга од 1,1 милиона еура и то, како се наводи, забраном на новчаним средствима у банкама, на двије трећине зараде и осталих примања Маровића, те пописивањем и продајом покретних ствари, као и на “непокретностима ЛН 188 КО Пријевор И, ЛН 81 КО Пријевор И, ЛН 73 КО Кримовице,и ЛН 431 КО Кримовице.

“Међутим, поред некретнина оптерећеним хипотеком, дозвољава се извршење на свим непокретностима које су биле у својини хипотекарног дужника Светозара и Милоша Маровића. Јавни извршитељ није могао дозволити да се извршење спроводи и на друге непокретности осим на оне обухваћене хипотеком, јер се тиме обесмишљава хипотека и причињава штета хипотекарном дужнику. Дакле, намирење дуга лимитирано је само из вриједности хипотековане некретнине и не даље од тога. Међутим, извршење се покреће на свим непокретностима извршног дужника (Светозара Маровића), као и на новчаним средствима којима располаже”, пише у тужби.

Правни заступници Маровића траже да которски суд прогласи недопуштеним извршење одређено рјешењем јавне извршитељке. Маровић је ухапшен у децембру 2015. године, да би у мају сљедеће био пуштен из спушког затвора након што је признао кривицу и закључио споразум који је верификовао Виши суд.

Домогао се Београда, од када му се губи “сваки траг”, јер србијанске државне институције наводно не могу да пронађу Маровића, за ким је Црна Гора расписала потјерницу.

Влада је крајем прошле године обновила молбу за изручење старијег Маровића и упутила је Србији.

Главна казна, којом је старији Маровић осуђен на јединствену казну затвора од три године и девет мјесеци, апсолутно застаријева 10. октобра 2026.

И док србијанске власти наводно не знају гдје се налази, Маровић је недавно из Београда дао телевизијски интервју.

Његов син Милош је од 17. септембра прошле године слободан човјек и за њим је повучена потјерница, након што му је застарјела казна изречена у Црној Гори.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest