Медојевић: Приватизација Телекома спроведена корупцијом

Телеком треба вратити у државно власништво.

Небојша Медојевић

У САД је вођена озбиљна и детаљна истрага о корупцији приликом приватизације Телекома у Црној Гори. Чињеница да је ФБИ водио истрагу скоро 7 година, указује да је Министарство правде САД врло озбиљно третирало овај случај, казао је Небојша Медојевић, предсједник ПзП.

Према званичној статистици Министарства, тек 2-3% случајева се оконча пресудом, док се остали случајеви, углавном завршавају међусобном погодбом.

„Оно што је овде врло изненађујуће, јесте одлука Министарства правде да ово поравнање у вези корупције у приватизацији Телекома објави јавно. Такве одлуке, које се постигну поравнањем су, у принципу тајне, сем ако су странке у поступку сагласне да се таква одлука објави, или, ако је држава, односно нека њена институција (федерална), странка у поступку што јој по Уставу даје могућност да унилатерално објави такву одлуку. Објављивање ове одлуке је јасан политички сигнал властима у Црној Гори, да званична политика САД очекује од тужилаштва и правосуђа да процесуирају овај случај, без обзира што се ради о блиском сроднику водећег политичара у ДПС“, наводи Медојевић.

Износ који се наводи 63.9 милиона долара комбиновано (Deutshe и Magyar Telekom), се односи на казне по основу установљене кривичне одговорности док ће преосталих 31.2 милиона долара Magyar Telekom платити по основу незаконито стечене имовине и камата на исту.

„Према мојим  сазнањима, на основу увида у доступни материјал, погодба није обухватила било какве правне рестрикције да се у некој другој земљи, на основу локалне јурисдикције не покрене нови поступак против три званичника Магyар телекома и против обје компаније због корупције која је већ, практично доказана, одлуком Окружног суда у Њујорку“, казао је Медојевић.

Како наводи, консултовао је неке врхунске правнике са искуством у коруптивним случајавима, који су га, како каже, увјерили да постоји јасан правни основ да се у Црној Гори покрену посебни поступци против истих званичника Magyar Telekom, али и против обје компаније због истог кривичног дјела, за које су платили казну од 95 милиона УСД.

„Вјерујем да добар дио одговора на претходно питање даје чињеница да јеDeutshe Tелеком, недавно купио једног од највећих телекомуникационих оператера у САД АТ & Т за неких 39 милијарди УСД и сигурно не желе да доводе у питање ову инвестицију због неких алавих подгоричких адвоката и владиних функционера који су узели 7.35 милиона evra за корупцију“, наводи Медојевић.

Како истиче, црногорско тужилаштво нема капацитета да се бави случајем корупције приликом приватизације Телекома.

„Једноставно, случај је превише крупан и превазилази њихове способности. Тешко је замислити ситуацију да било који тужилац постављен у једном неслободном тоталитарном друштву, управо од стране врха бившег режима, стекне толику самосталност да може да отвори истрагу против “драгог вође” док је он још на власти. То се није никада и нигдје десило. Да би се отворили случајеви крупне корупције у којима су, по правилу, укључени носиоци најважнијих државних функција и њихови сродници, кумови и пријатељи, неопходна је смјена режима. Мени је више неподношљиво тешко и читати и слушати како се државни тужиоци и судије, муче са објашњењима како нико од људи који су доносили одлуке о приватизацији Телекома у Црној Гори није кривично одговоран, а у суду у Њујорку три представника Мађар Телекома признали да су дали преко 7 милиона евра мита црногорским функционерима. Мађарски менаџери су у свом признању кривице потанко описали и зашто су дали паре, и коме и преко које адвокатске канцеларије и како су склапани фиктивни уговори о консалтингу и сл.“, казао је Медојевић.

Он је казао да, свакоме ко макар и овлаш прати дешавања у Црној Гори, зна ко је тај ко доноси коначне одлуке око било каквог већег посла у Црној Гори и ко је могао да буде тај “високи државни функционер” који се помиње у пресуди америчког суда.

„Мито од 10% од процјењене вриједности Телекома је плаћен да би добили монопол и да би могли сами да формирају цијене како они хоће и из Црне Гре изнесу више од 500 милиона евра од 2005. године. Такође је више него јасно и ко је сестра адвокат и она је сама признала да је склопила те уговоре са Телекомом. И чланови тадашње управе Телекома и Монета су такође признали да су потписали уговоре са сестром.
Докази су сви прикупљени у САД, након скоро 7 годишње међународне истраге ФБИ. Тамо су и уплатнице и уговори и признања. Докази су били толико јаки да је Магyар телеком одлучио да плати 95 милиона УСД казне, плус 60 милиона УСД колико су платиле адвокате. Свима нама је и јасно да и поред тога бивши врховни државни тужилац Весна Меденица није могла да подигне оптужницу против “високог државног функционера” и његове “сестре адвокатице” , због истих разлога због којих је директор полиције Вељовић поштено признао да он не би могао да ухапси Ђукановића, чак и да га затекне у вршењу кривичног дјела. Тако се Весна Меденица бавила фомалним детаљима посла. Да ли су уговори заведени у архиви, да ли су их потписале овлашћене особе, да ли су те особе имале одлуке својих органа управљања и да ли су уговорени послови наплаћени. Као неко тобожње стручно покриће за заташкавање овог случаја, Меденица са послужила Економским факултетом који је за огромни новац био и ангажован да помогне Меденици да заташка аферу“, казао је он.

Након пресуде суда у Њујорку који је утврдио супротно од Весне Меденице, стекли су се услови за покретање и њене кривичне одговорности за намјерно заташкавање овог кривичног дјела, али нажалост, додаје он, ни то нема ко да покрене у бесудној Црној Гори Мила Ђукановића.

„Нажалост, морамо констатовати да Црна Гора данас нема самостално и независно тужилаштво, и да да оно нема капацитете да се носи са овим слуачајем. Челни људи тужилаштва имају превелики лични респект према Ђукановићу, да би се усудили да покрену поступак против њега. Зато и не чуди чињеница да је ФБи скоро 7 година водио истрагу о корупцији у Црној Гори, а да није комуницирао са црногорским институцијама, које очигледно, у међународној заједници доживљавају више као дио корупционашког механизма, него као инструмент за борбу против корупције. Цијеним да није потребно додатно оптерећивати челнике тужилаштва са овим случајем, јер они то не могу процесуирати. Ни лично, ни професионално. И то треба јавно рећи. Црна Гора у тужилаштву, тренутно, нема потребне кадрове који се могу бавити корупцијом у врху власти. Зато би било оправдано, да Влада Црне Горе затражи од Владе САД и Њемачке техничку помоћ преко које би у Црну Гору дошли страни тужиоци, са искуством у процесуирању случајева корупције високог профила, који би оформили независни тим тужилаца који би се само бавили корупцијом на највишим инстанцама власти“, казао је Медојевић.

То не би био преседан, каже Медојевић, јер се у многим сличним случајевима, када се констатује да је корупција уништила институције система, примјењује овај механизам и затражи се помоћ САД, Њемачке, али и Хрватске које би, додаје он, нам послале своје искусне тужиоце за процесуирање оваквих случајева, али и за формирање једног тима независних професионалних тужилаца из Црне Горе који нијесу фасцинирани именом и дјелом великог и драгог вође.

„Имајући у виду да је Уговор о купопродаји акција Телекома, доказано корупционашки Уговор, он не производи правно дејство и тај Уговор треба раскинути као правно ништаван. Против компанија које су платиле корупцију од 7,3 мил евра треба покренути судске поступке и тражити надокнаду за претпљену штету, која ће само од изгубљене добити преко 500 мил евра“, саопштио је Медојевић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest