Милатовић: Црна Гора и Кина наћи начин да се договоре око кредита за аутопут


Министар економског развоја Јаков Милатовић сигуран је да ће Црна Гора и Кина наћи начин да се договоре око кредита за аутопут Бар-Бољаре.

Милатовић борави у службеној посјети Хрватској и Загребу, гдје је гостовао на ХРТ.

У току су преговори са Кинезима о одлагању отплате главнице, која је требало да почне у љето ове године. Такође преговара са институцијама ЕУ да овај кредит рефинансирају јефтинијим европским кредитима. У међувремену су се грађевински радови наставили споријим темпом. Међутим, оно што је спорно – у случају спора са Кинезима, црногорски парламент не арбитрира. Према кинеским судовима – ако је незадовољна динамиком плаћања, Кина би могла да захтијева плаћање цјелокупне главнице. Ако се то не догоди, могли би да заузму луку Бар, дио територије, можда чак и жељезницу.

“Сасвим сам сигуран да ће Црна Гора и Кина наћи начин да се договоре. Више од 90 одсто времена је готово и овај најзахтјевнији дио требало би да буде завршен до краја године. Такође мислим да ће се наћи начин да се преговара о одлагању отплате главнице”, рекао је Милатовић.

Додао је да такође постоји интересовање ЕУ за рефинансирање зајма ради отплате кинеског дуга.

“Није добро што је кредит узет у доларима”, поновио је.

Милатовић је такође изразио наду да ће Црна Гора бити сљедећа нова чланица ЕУ, у којој би Хрватска могла играти значајну улогу.

Како сачувати туристичку сезону?

Милатовић је нагласио да се Црна Гора, управо због недостатка аутопута, свела на искључиво ваздушну дестинацију. Прошле сезоне доживјели смо потпуни крах, а туристички промет је опао за 87 посто.

Нова влада сматра да је то дјелимично резултат политичких одлука претходне владе – затварања граница са БиХ и Србијом.

Оптимиста је у вези са овом сезоном, јер се ситуација са коронавирусом стабилизовала, имунизација је започела, а 10 процената одрасле популације је вакцинисано.

Обезбиједили су додатне вакцине од компанија Фајзер, АстраЗенеца и вакцине из Кине и Русије.

“Улазак у Црну Гору је бесплатан за пограничне земље: Хрватску, БиХ, Србију, Албанију и Косово и Сјеверну Македонију. Равнотежа између економије и здравства је веома важна, посебно за земље које су оријентисане ка туризму. Прошлу годину смо врло тешко преживјели, просјечна нето плата је око 530 еура, економија је пала за више од 15 одсто. Влада доноси пети сет мјера за помоћ предузетништву”, рекао је он.

Потрошња обвезница од 750 милиона еура дала им је, каже – „кисеоник“ да издрже наредни период.

“Морамо бити оптимистични“, додао је он.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest