Милатовић: Празна државна каса коју смо затекли и раст црногорске економије који смо створили

Из Министарства су навели да је веома лоше затечено стање, које је водило Црну Гору у банкрот и указивало на угрожен економски систем, оголила криза изазвана пандемијом коронавируса, због чега се десио и историјски пад економске активности од 15 одсто, као највећи у цијелој Европи

Министарство економског развоја остварило је у прошлој години успјешне резултате и створило амбијент за даљи економски раст и развој Црне Горе, који се суштински огледа кроз достојанствен живот и рад свих грађана, саопштили су његови представници.

Влада је данас усвојила извјештај о раду Министарства за прошлу годину, у којем се наводе значајни резултати као кључни допринос развоју економије.

„Изузетно тешке околности осликане кроз урушено стање јавних финансија и успавану економску активност представљали су највећу заоставштину вишедеценијског управљања свим потенцијалима, а захваљујући напорима, одговорним и правоременим одлукама за веома кратко вријеме ситуација је преокренута у правцу одрживог развојног пута Црне Горе“, додаје се у саопштењу.

Из Министарства су навели да је веома лоше затечено стање, које је водило Црну Гору у банкрот и указивало на угрожен економски систем, оголила криза изазвана пандемијом коронавируса, због чега се десио и историјски пад економске активности од 15 одсто, као највећи у цијелој Европи.

„Влада је у кратком року емитовала обвезнице у износу од 750 милиона еура, чиме је предуприједила страх грађана од банкрота и омогућила редовну исплату плата и пензија, сервисирала наслијеђене дугове, али и омогућила механизме подршке привреди како би се очувао минимум економске активности“, наводи се у саопштењу.

Пад туристичке активности, како су објаснили, био је главни разлог за снажну рецесију током 2020. године, која је стварала безнадежан амбијент за цијело црногорско друштво.

„У циљу преокрета, сви потенцијали стављени су у службу покретачке снаге и оживљавања привреде, а добра припрема и одговорно управљање љетњом туристичком сезоном резултирало је приходом од око 760 милиона еура, што је премашило сва очекивања“, додаје се у саопштењу.

Министар економског развоја, Јаков Милатовић, рекао је да су у центар активности Министарства ставили привреду, грађане и унапређење животног стандарда.

„Нико не може оспорити двије крајности, а то је празна државна каса коју смо затекли, и раст црногорске економије који смо створили. У том распону стоје резултати које смо као Влада и Министарство реализовали и то захваљујући надљудским напорима да безнађе претворимо у отворен пут развоја Црне Горе, прелијепе медитеранске земље у којој сви заслужују да живе достојанствено од свог знања и рада”, саопштио је Милатовић.

За кратко вријеме увећана је минимална зарада са 222 еура на 250 еура, а онда и на 450 еура и то, како подсјећају, захваљујући историјском програму Европа сад, због којег је просјечна зарада око 700 еура.

Из Министартва су навели да су дјеца добила дјечије додатке, а ђаци из основних школа бесплатне уџбенике.

„Исправљајући неправде из прошлости иницирали смо и створили механизме за финансијску подршку бившим радницима металске и рударске индустрије са по 12 хиљада еура. И то је само почетак“, поручили су из тог ресора.

Запослени у здравству добили су додатно повећање зарада, а пореско оптерећење на рад смањено је на најнижи ниво у региону.

Почетком године, кроз пакете мјера подршке привреди и грађанима опредијељен је износ од преко 320 милиона еура за санирање негативних посљедица изазваних пандемијом.

„Финансијска подршка остварена је и кроз Програм за унапређење конкурентности, а предузете су активности на успостављању Кредитно-гарантног фонда, као институционалне потребе и установе која ће показати све бенефите за грађане и привреду већ у овој години“, додаје се у саопштењу.

Министарство је у априлу прошле године преузело координацију учешћем Црне Горе на највећој свјетској изложби Еxпо 2020 Дубаи, гдје су током 182 дана трајања представљани сви туристички и инвестициони потенцијали у оквиру једне од најзначајнијих међународних промоција.

Павиљон Црне Горе у Дубаију награђен је са Бронзаном статуом за дизајн изложбе у категорији рентираних павиљона од Међународног бироа за изложбе (БИЕ).

У Министарству тврде да су, у циљу унапређења иновационог амбијента, забиљежени значајни искораци, а интензивиран је развој и унапријеђен иновациони екосистем.

„Успостављањем и континуираним јачањем институционалног оквира кроз двије важне институције као што су Фонд за иновације и Савјет за иновације и паметну специјализацију увезани су сви значајни друштвени актери, чиме је створена база за даљи подстицајни развој и одрживу економију“, рекли су из Министарства.

Тај Владин ресор је током прошле године радио на унапређењу законодавног оквира, кроз 26 усвојених закона које је извршна власт на предлог Министарства упутила Скупштини.

Закони који су прошли скупштинску процедуру су из области рада и радних односа, интелектуалне својине, трговинске размјене са иностранством, затим из области привредног права, заштите потрошача, заштите конкуренције, као и закона о националном бренду и заштити пословне тајне.

Током прошле године успостављене су и бројне билатералне економске сарадње са земљама региона, Европске уније (ЕУ), а и шире, уз представљање на економским и бизнис форумима који окупљају најзначајније земље свијета.

„На предлог Министарства усвојени су бројни оперативни програми, подстицајне мјере, акциони планови, а додатно се радило на стратешким оквирима за унапређење женског предузетништва, подршку запошљавању младих, унапређењу социјалног дијалога, промоцији сеоског и здравственог туризма, те креирању Платформе економског опоравка као документа по којем се гради стабилна и чврста економија“, закључили су из Министарства.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest