Министарство финансија обезбиједиће новац за повећање плата професорима до краја године

МИНИСТАРСТВО РАЗМАТРА НАЧИН НА КОЈИ ЋЕ ПРЕУСМЈЕРИТИ 3,56 МИЛИОНА ЕУРА УНИВЕРЗИТЕТУ ЦРНЕ ГОРЕ
Министарство финансија обезбиједиће Универзитету Црне Горе 3,56 милиона еура, колико недостаје за повећање плата професорима и стручним сарадницима од 1. јула до краја године, потврђено је Побједи у том владином ресору.

Универзитет је раније апеловао на Владу и надлежна министарства да им преусмјере 3,56 милиона како би могли да исплате увећане плате према измијењеном Закону о зарадама запослених у јавном сектору.

“Министарство финансија је у претходном периоду, у више наврата, указало да предметна средства, као и друге потребе, разматра и предложиће да буду надомјештена било кроз измјене и допуне Закона о буџету за 2022. годину, из текуће буџетске резерве или из других извора, као и користећи механизам благовремене динамике потрошње планираних средстава до њиховог обезбјеђивања”, речено је Побједи у ресору којим руководи Александар Дамјановић.

У Министарству су истакли да правовремено измиривање обавеза није упитно, те да ће бити реализовано већ кроз обрачун зарада за јун.

Измјенама Закона о зарадама запослених у јавном сектору, који је усвојен у Скупштини у децембру прошле године на иницијативу Бранке Бошњак (ДФ), предвиђено је увођење коефицијената сложености за одређене категорије запослених у просвјети, али и здравству. Фискални ефекат ових измјена није интегрисан у овогодишњи буџет.

Због тога је Универзитет 7. априла тражио од Владе да им обезбиједи додатна средства јер њихов буџет од 25,5 милиона није довољан за покривање тих трошкова.

Из Универзитета су протекле седмице саопштили да ће они финансирати повећане зараде које њихов кадар треба да прими 1. јула.

Према сазнањима Побједе, просјечна основна нето зарада, укључујући и просјечно радно искуство, редовним професорима сада износи 1.110 еура, ванредним 1.000, а доцентима 850. Примјеном закона редовним професорима плата се повећава 65,4 одсто, ванредним 79,84 одсто и доцентима 65,3 одсто. Законом дефинисано повећање зараде не утиче на укидање обрачуна часова преко норме који прима наставни кадар.

Са Универзитета кажу да чврсто вјерују да ће иницијатива за побољшање статуса академског особља резултирати адекватним рјешењем, односно да ће им бити обезбијеђена недостајућа финансијска средства за ову годину.

“Како још немамо званичан одговор на допис упућен надлежним министарствима, са стрпљењем чекамо њихов став од којег ће зависити наши даљи кораци”, навели су са Универзитета.

Плата редовног професора и научног савјетника новим законом је дефинисана коефицијентом 21,62 (претходно 13,07), ванредног професора и вишег научног сарадника коефицијентом 19,89 (претходно 11,06), доцента на универзитету и научног сарадника коефицијентом 17,29 (претходно 10,46).

Према пројекцији Универзитета, за наредну годину потребно је да им се опредијели 7,3 милиона еура по основу повећања коефицијената који дефинишу износ зараде запослених и накнаде хонорарно ангажованих професора и клиничара.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest